Odpravnina poslovni razlog kolektivna pogodba


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Lutama
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 55
Pridružen: 04 Jan 2013, 21:36

Odpravnina poslovni razlog kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a Lutama » 05 Jan 2013, 14:38

Prosim za potrditev mojega razmišljanja. Če izplačamo odpravnino skladno z 109.členom ZDR je le ta neobdavčena. Kaj pa ko kolektivna pogodba določa, da dobi delavec za vsako leto 1/2 osnove za izračun odpravnine? Skupni znesek odpravnine ne bo presegal 10kratnika osnove za izračun. Ali prav razmišljam, da je v tem primeru odpravnina v celoti obdavčena, saj ni izplačana skladno z 109.členom ZDR?

Npr. povprečna bruto plača 900 EUR, zaposlitev 18 let. Po ZDR bi dobila 1/3 za vsako leto, kar znaša 300*18= 5.400 EUR. Po kolektivni pogodbi (šolstvo) mu pripada 1/2 za vsako leto, kar pomeni 450*18=8.100 EUR. Po ZDR bi dobil 5.400 EUR neto, po kolektivni pa 8.100bruto, ki je v celoti obdavčena (ne znam zdaj na pamet izračunat koliko dobi ven neto) ampak verjetno je še vedno za njega ugodneje po kolektivni pogodbi, tudi če bi dobil ven neto manj, saj se gleda bruto znesek kajne?

Kaj pa glede prispevkov? MIslim, da jih v nobenem primeru ni potrbno plačat, saj ne presega 10 kratnika povprečne plače v SLO?

Hvala za vaša mnenja.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Odpravnina poslovni razlog kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a slovan » 05 Jan 2013, 15:25

109. člen
(odpravnina)

(1) Delodajalec, ki odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali iz razloga nesposobnosti, je dolžan izplačati delavcu odpravnino. Osnova za izračun odpravnine je povprečna mesečna plača, ki jo je prejel delavec ali ki bi jo prejel delavec, če bi delal, v zadnjih treh mesecih pred odpovedjo.

(2) Delavcu pripada odpravnina v višini:
•1/5 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot eno leto do pet let;
•1/4 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu od pet do 15 let;
•1/3 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu nad 15 let.
(3) Za delo pri delodajalcu se šteje tudi delo pri njegovih pravnih prednikih.
(4) Višina odpravnine ne sme presegati 10-kratnika osnove iz prvega odstavka tega člena, če v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti ni določeno drugače.

Delavcu pripada odpravnina izračunana v skladu z merili iz 109. člena ali na podlagi določil kolektivne pogodbe (v vašem primeru 1/2 za vsako leto). Tako izračunana odpravnina je še vedno v skladu z ZDR. Nadaljni pogoj pa je, da ne presega 10 kratnika povprečne plače zaposlenih, kar je navedeno v 44. členu zakona o dohodnini:
9. odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ki je določena kot pravica iz delovnega razmerja in izplačana pod pogoji, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih, v višini odpravnine, ki jo je delodajalec dolžan izplačati na podlagi 109. člena Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 42/02), vendar največ do višine desetih povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji. Za odpravnino iz prejšnjega stavka se ne šteje odpravnina, izplačana delojemalcu, ki sklene novo pogodbo o zaposlitvi pri istem delodajalcu ali pri osebi, ki je z delodajalcem povezana oseba in odpravnina, izplačana delojemalcu, ki je z delodajalcem povezana oseba;

V primeru, da znesek odpravnine izračunan na podlagi kolektivne pogodbe presega 10kratnik, je razlika obdavčena z dohodnino in prispevki za socialno varnost.

lp

Lutama
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 55
Pridružen: 04 Jan 2013, 21:36

Re: Odpravnina poslovni razlog kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a Lutama » 05 Jan 2013, 15:41

Hvala za odgovor Slovan, sem upala da se boste vi oglasili, ker res cenim vaše odgovore. Tudi jaz sem mislila enako kot vi, dokler nisem prebrala tega tolmačenja DURS-a: http://www.durs.gov.si/si/davki_predpis ... i_pogodbi/:
Prejeli smo vprašanje, ki se nanaša na določitev neobdavčenega zneska od odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov z vidika upoštevanja zneska, ki delavcu pripada po panožni kolektivni pogodbi.


Pojasnjujemo v nadaljevanju.


Obdavčitev odpravnine iz poslovnega razloga z dohodnino


Po 9. točki prvega odstavka 44. člena Zakona o dohodnini – ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 13/2011 – UPB3) se neobdavčen znesek odpravnine določi v višini odpravnine, ki jo je delodajalec dolžan izplačati na podlagi 109. člena ZDR, vendar največ do višine desetih povprečnih plač zaposlenih v Sloveniji. Kot to tudi izhaja iz pojasnil DURS*, določitev neobdavčenega zneska v višini odpravnine, ki jo je delodajalec dolžan izplačati na podlagi 109. člena ZDR, pomeni določitev zneska v višini odpravnine, ki se skladno s tem členom določi glede na osnovo, ki je povprečna mesečna plača delavca za zadnje tri mesece pred odpovedjo ter v odvisnosti od delavčeve delovne dobe pri delodajalcu (po drugem odstavku 109. člena ZDR). Neobdavčen znesek odpravnine je torej določen na enak način za vse delojemalce – na ravni pravice, ki velja ne glede na panogo dejavnosti delodajalca.


Iz navedenega sledi, da za z dohodnino neobdavčen znesek ne velja znesek odpravnine, ki ga delodajalec izplača skladno s panožno kolektivno pogodbo ali skladno s svojimi splošnimi akti, kateri določajo pravico do zadevne odpravnine v višjem znesku, kot je določen z drugim odstavkom 109. člena ZDR.

IN zdaj mi ni več čisto jasno...

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Odpravnina poslovni razlog kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a slovan » 05 Jan 2013, 16:36

To stališče sem prebrala in zasledila, da je tisti del, ki presega izračun po 2. odstavku 109. člena in je izračunan v skladu s kolektivno pogodbo, pa obdavčen, čeravno ne presega 10kratnika povprečne plače.
Moja razlaga se opira na 4. odstavek tega člena, ki sicer pravi:
Višina odpravnine ne sme presegati 10-kratnika osnove iz prvega odstavka tega člena (izračunana po kriterijih iz 2. odstavka), če v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti ni določeno drugače (kolektivna pogodba pa določa drugače!!).
In če bi bila odpravnina izračunana na podlagi kriterijev iz kolektivne pogodbe, bi bila še vedno v skladu s 109. členom - ne pa seveda v skladu z 2. odstavkom, na katerega se DURS sklicuje.

Glede na DURS-ovo stališče, si torej to razlagam napačno!!

lp

Lutama
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 55
Pridružen: 04 Jan 2013, 21:36

Re: Odpravnina poslovni razlog kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a Lutama » 05 Jan 2013, 18:55

Ja tudi mene moti to, da dejansko govori od 2.odstavku. Kaj potem razumete tako kot jaz - da je treba obdavčiti celotno odpravnino?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Odpravnina poslovni razlog kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a slovan » 05 Jan 2013, 19:18

Verjetno ste zasledili tudi stališče, ki velja za izplačila po 01.01.2013:
http://www.durs.gov.si/si/davki_predpis ... 013_dalje/

lp
Nazadnje spremenil slovan, dne 05 Jan 2013, 19:34, skupaj popravljeno 1 krat.

Lutama
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 55
Pridružen: 04 Jan 2013, 21:36

Re: Odpravnina poslovni razlog kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a Lutama » 05 Jan 2013, 19:31

Ne, tega pa še nisem prebrala. Sem pa poskusila na E davkih kako mi izračuna program davek in prispevke in mi je dejansko izračunal prispevke od zneska ki sem ga vnesla v polje kot obdavčen znesek. Se pravi, da v bistvu to novo mnenje spreminja tisto iz januarja 2012, po katerem prispevkov ni bilo potrebno obračunat če znesek odpravnine ni presegal 10kratnika povprečne plače v SLO?

Torej če zdaj prav razumem:
-če izplačaš po ZDR in odpravnina ne presega 10kratnika povprečne plače, potem ta odpravnina ni obdavčena in ni prispevkov
-če izplačaš drugače kot določa ZDR (se pravi po kolektivni pogodbi za šolstvo naprimer), potem je v celoti obdavčena odpravnine in se od celotnega zneska plačajo prispevki
-če izplačaš po ZDR, vendar odpravnina presega 10kratnik povprečne plače v SLo, potem je odpravnina samo v znesku, ki presega ta znesek obdavčena in se samo od tega zneska tudi obračunajo prispevki

Kaj pa če se odpravnina nanaša na december 2012 ali še vedno velja to novo določilo?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Odpravnina poslovni razlog kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a slovan » 05 Jan 2013, 19:38

Odpravnina bo izplačana v letu 2013 in zanjo veljajo predpisi (glede obdavčitve) na dan izplačila. Vaš povzetek je pravilen, vendar je najbolje, da še enkrat postavite vprašanje DURS-u.
Če ste vnesli v e-davkih obdavčen znesek je od tega izračunal prispevke, saj nima predhodnega podatka, kolikšna je celotna odpravnina (da bi ugotavljal presežek 10kratnika).


lp
Nazadnje spremenil slovan, dne 05 Jan 2013, 19:44, skupaj popravljeno 1 krat.

Lutama
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 55
Pridružen: 04 Jan 2013, 21:36

Re: Odpravnina poslovni razlog kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a Lutama » 05 Jan 2013, 19:42

Najlepa hvala!

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Odpravnina poslovni razlog kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a slovan » 05 Jan 2013, 19:46

Očitno me prehitite - dodala sem še stavek, zato je to kot popravek prvotnega besedila.

lp

tonija
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 316
Pridružen: 19 Okt 2008, 16:12

Re: Odpravnina poslovni razlog kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a tonija » 06 Jan 2013, 08:13

Glede prispevkov držijo trdite kot ste jih navedli 5. 1. OB 19.31, glede dohodnine pa tretja alineja ne drži povsem (če odpranvina presega 10 povprečnih plač v RS, vendar je v skladu z ZDR, se od razlike plača samo dohodnina in ne prispevki).

Lp
LP, TONIJA

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Odpravnina poslovni razlog kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a slovan » 06 Jan 2013, 09:16

tonija napisal/-a:Glede prispevkov držijo trdite kot ste jih navedli 5. 1. OB 19.31, glede dohodnine pa tretja alineja ne drži povsem (če odpranvina presega 10 povprečnih plač v RS, vendar je v skladu z ZDR, se od razlike plača samo dohodnina in ne prispevki).
Medtem je začel veljati ZPIZ-2, ki pravi da je osnova za prispevke osnova od katere se plača dohodnina..to je od zneska, ki presega 10kratnik povprečne plače v RS.

Copy dela pojasnila DURS, ki je tudi na predhodni povezavi:Drugače pa je z uveljavitvijo ZPIZ-2 (v primerjavi z ureditvijo po ZPSV) določena osnova za plačilo prispevkov od zneska odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Ta je skladno z zgoraj navedeno določbo 144. člena ZPIZ-2 določena v višini zneska dohodka, od katerega se skladno z zakonom, ki ureja dohodnino, plačuje dohodnina. Z uveljavitvijo ZPIZ-2 (skladno s četrto alinejo drugega odstavka 428. člena ZPIZ-2) preneha veljati tudi Pravilnik o določitvi odpravnin zaradi prenehanja delovnega razmerja iz operativnih razlogov za namene izvajanja zakona o dohodnini in zakona o prispevkih za socialno varnost (Uradni list RS, št. 114/02, 54/04-ZDoh-1 (56/04 popr., 62/04 popr., 63/04 popr.). Navedeno pomeni, da se z uveljavitvijo ZPIZ-2 vsi prispevki za socialno varnost od odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, obračunajo in plačajo od dohodka v znesku, od katerega se plačuje dohodnina.
Enaka davčna obravnava velja tudi za odpravnino zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi iz razloga nesposobnosti. To pomeni, da se z uveljavitvijo ZPIZ-2 odpravlja neskladje tretjega odstavka 3. člena ZPSV z Ustavo, ki je bilo ugotovljeno z odločbo Ustavnega sodišča številka U-I-214/09, Up-2988/08 z dne 8. 7. 2010.


lp

Odgovori