delo upokojencev-sprememba zakona


Moderator: Mirko Zbačnik

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: delo upokojencev-sprememba zakona

Odgovor Napisal/-a vesnak » 11 Sep 2013, 11:56

jaz sem sedaj hotela oddati rek2 za vrsto dohodka 1516 za izplačilo dne 11 09 2013 in mi ne pusti oddati obrazca na edavkih brez posebnega kazenskega davka v višini 25%

kaj delam narobe ?

ali je spet kaka sprememba in ne vem zanjo?


hvala za info :ssirok:

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: delo upokojencev-sprememba zakona

Odgovor Napisal/-a vesnak » 11 Sep 2013, 21:31

zanima me ali je kdo v teh dneh izplačeval po vrsti dohodka 1516 začasno delo upokojencev?

namreč, ko sem hotela oddati REK2, mi ne pusti oddati, ne da bi obračunala tudi posebnega kazenskega davka .... kaj delam narobe ???
datum izplačila dohodka je danes

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: delo upokojencev-sprememba zakona

Odgovor Napisal/-a slovan » 12 Sep 2013, 08:16

Pokličite DURS: e-davki so njihovi in najbolje vedo zakaj nekaj ne deluje.
vesnak napisal/-a:namreč, ko sem hotela oddati REK2, mi ne pusti oddati, ne da bi obračunala tudi posebnega kazenskega davka .... kaj delam narobe ???
Če mislite s kazenskim davkom 25% dajatev od tega dohodka, potem je normalno da vas ne pusti naprej. Če pa mislite posebni davek od določenih prejemkov: je pa očitna napaka v e-davkih ali pa da še niso popravili programa ob spremembi zakonodaje (27.7. dalje).

lp

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: delo upokojencev-sprememba zakona

Odgovor Napisal/-a vesnak » 12 Sep 2013, 10:17

kakor sem sedaj ugotovila, so popolnoma finančno enako težke dajatve kot za podjemne pogodbe ostalih oseb.

torej upokojenci za upokojence za začasno delo isto plačaš kot za katerokoli drugo osebo po podjemni pogodbi.

tako, da sem očitno narobe razumela pojasnilo dursa oz. je očitno bilo mišljeno, da bodo kazensko plačevali poleg te dajatve za začasno delo še posebni davek, kar bi zneslo skupaj 50% na bruto

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: delo upokojencev-sprememba zakona

Odgovor Napisal/-a slovan » 12 Sep 2013, 10:29

Po prvotni zakonodaji je bila obdavčitev res 50%: posebna dajatev od začasnega dela 25% in posebni davek od določenih prejemkov 25%, kar je skupaj znašalo 50%.
Po spremembi zakonodaje, ki se je nanašala na Zakon o posebnem davku od določenih prejemkov, pa se ta davek ne plačuje od dohodkov iz začasnega dela upokojencev. Tako je skupna obdavčitev teh dohodkov enaka kot od dohodkov iz podjemne pogodbe.
Je pa med njima vsebinska razlika:
- pri začasnem delu imajo dela lahko tudi naravo delovnega razmerja, kar pri podjemni pogodbi ne sme biti (to bodo kontrolirali inšpektorji..še posebno sedaj, ko je na razpolago kar nekaj tistih iz CURS-a);
- pri začasnem delu je omejitev števila opravljenih ur, pri podjemni pogodbi teh omejitev ni (običajno se takšna pogodba tako ne sklepa za ure, ampak se veže na rok, ko mora biti opravljena..);
- pri pogodbi o začasnem delu je določena najmanjša urna postavka in najvišji letni znesek teh dohodkov, pri podjemni teh omejitev ni več;
- pri pogodbi o začasnem delu morate voditi posebno evidenco opravljenih ur, pri podjemni pogodbi morate voditi druge evidence, ki dokazujejo opravljeno delo, če ste se tako dogovorili s pogodbo
itd.......
lp

vasilijf
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 10 Apr 2014, 09:21

Re: delo upokojencev-sprememba zakona

Odgovor Napisal/-a vasilijf » 10 Apr 2014, 09:36

3739 napisal/-a:Pozdravljeni! Lepo prosim za vaše odgovore:

1. Upokojenec je lastnik doo, ni direktor (poslovodna oseba), je prokurist.

Izplačuje si nadomestilo za prokuro,
- ki je lahko več kot minimalna plača da ne
- potni stroški se mu vključujejo v davčno osnovo, lahko pa jih z ugovorom pri dohodnini uveljavlja da ne
- REK-2 10% normiranih stroškov, 25% dohodnine, 25% posebnega davka, 8,85% ZZ
- k pogodbi o prokuri ne sme dodatno skleniti pogodbe o poslovodenju (ker ni vpisan v registru) da ne
- nekaj ur mesečno si izplačuje tudi po pogodbi za začasno in občasno delo upokojenca

Imajo navedena izplačila kakšen vpliv na višino prejemanja pokojnine, oz. sploh na prejemanje?

2. Upokojenec poslovodna oseba v doo, kjer ni lastnik

- po pogodbi o poslovodenju si izplačuje nagrado za poslovodenje
- je višina za to izplačilo po pogodbi o poslovodenju omejena?
- izplačani so potni stroški-kilometrine, ki niso obdavčeni da ne
- REK-1, 25% dohodnina kot 2. delodajalec (+ 8,85%?) da ne
- nekaj ur mesečno si izplačuje tudi po pogodbi za začasno in občasno delo upokojenca

Imajo navedena izplačila kakšen vpliv na višino prejemanja pokojnine, oz. sploh na prejemanje?

Za vaš trud najlepša hvala v naprej in lep pozdrav!

Odgovori