Akontacija dohodnine


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Mojca3333
Nov član
Nov član
Prispevkov: 16
Pridružen: 11 Feb 2014, 13:58

Akontacija dohodnine

Odgovor Napisal/-a Mojca3333 » 15 Feb 2014, 12:04

Živjo!

Imam vprašanje v zvezi z akontacijo dohodnine s strani delodajalca.

Moja neto plača je 364, zaposlitev za polovični del. čas. Po poročilu za dohodnino(od delodajalca) sem videla da mi delodajalec ne akontira dohodnino, niti nam ne izroča plačilnih list. Kaj to pomeni - predvsem me zanima glede dohodnine?

Hvala in lp, Mojc

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Akontacija dohodnine

Odgovor Napisal/-a slovan » 15 Feb 2014, 13:39

Plačilno listo vam mora delodajalec posredovati za vsak mesec (o tem ni dvoma, sicer pa so v zakonu o delovnih razmerjih tudi kazenske določbe)

Glede na vašo neto plačo (ne glede na to da delate 4 ure na dan) je splošna olajšava tako visoka, da nimate davčne osnove in s tem tudi ne akontacije dohodnine. In če imate samo ta dohodek tudi v informativnem izračunu ne bo obračunane dohodnine.

lp

Mojca3333
Nov član
Nov član
Prispevkov: 16
Pridružen: 11 Feb 2014, 13:58

Re: Akontacija dohodnine

Odgovor Napisal/-a Mojca3333 » 23 Feb 2014, 20:04

Hvala za vaš odgovor.

Kaj pa se zgodi, če imam še druge dohodke (še ena zaposlitev za polovični delovni čas in pogodba o vodenju poslov), kjer se odvaja akontacija dohodnine?

Hvala in lp, Mojca

helianthus
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Sep 2013, 20:48

Re: Akontacija dohodnine

Odgovor Napisal/-a helianthus » 23 Feb 2014, 21:01

Drugi delodajalec vam ne sme upoštevati splošne olajšave, akontacijo dohodnine pa mora obračunati po stopnji 25% od osnove za davčni odtegljaj. Če bo na koncu vplačana akontacija dohodnine višja od obračunane dohodnine, boste dobili razliko vrnjeno.

Odgovori