VDČ -poročanje


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
marina4
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 122
Pridružen: 29 Apr 2010, 11:27

VDČ -poročanje

Odgovor Napisal/-a marina4 » 10 Dec 2014, 15:20

Poročanje VDC

Kako se poroča na DURS v primeru
1. Delavec je dobil v septembru otroka. Olajšavo je imel od septemberske plače dalje, ki je izplačana v oktobru. Ali pravilno poročam olajšavo od 10 do 12?
2. Delavec je prekinil del. razmerje v maju. Plača je izplačana v juniju. Olajšavo za otroka ima do maja ali junija? Jaz bi poročala da ima 01 do 06. Ali razmišljam pravilno?

Justa
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 30 Sep 2011, 10:59

Re: VDČ -poročanje

Odgovor Napisal/-a Justa » 11 Dec 2014, 11:19

Po moji logiki je tako:
1: Otroka je dobil v septembru in mu tako za ta mesec olajšava že pripada. Torej za september,oktober,november in december - od 9 do 12
2. Delavno razmerje je prekinil v maju, torej mu pripada olajšava za prvih 5 mesecev 01 do 05. Ker junija se je lahko že zaposlil drugod in mu bo tam veljala olajšava naprej.
Po moje tu ni važno, kdaj je izplačana plača, ampak za kateri mesec je. Saj mu tudi ob prvem nastopu službe velja olajšava od dneva zaposlitve, ne pa od dneva izplačila plače. Kako bi pa potem ravnali tisti, ki imajo izplačilo še v istem mesecu (to bi bilo sicer enostavno) in pa tisti, ki plače po več mesecev sploh ne dobijo ?

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: VDČ -poročanje

Odgovor Napisal/-a adut » 12 Dec 2014, 09:49

Po moje pa je bolj prav tako kot razmišlja marina4, ker se za dohodnino pošilja podatke o uveljavljeni olajšavi, ne o pripadajoči.
Če se sredi leta odločim, da bom uveljavljala olajšavo za otroka, delodajalec ne more poslati podatka o olajšavi za celo leto, čeprav mi pripada, pač pa le za mesece, ko sem jo uveljavljala.

Darija123
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 03 Sep 2009, 16:57

Re: VDČ -poročanje

Odgovor Napisal/-a Darija123 » 12 Dec 2014, 17:54

Pozdravljeni,

Berem na internetu olajsave za vdc pa me nekaj bega, saj je tam navedeno tudi, da je lahko vdc tudi otrok nad 26 letom starosti, ce se studira. Sedaj pa sem v dilemi,saj je moja hci bila novembra stara 26 let, vendar je redno vpisana na magisterij.Sedaj pa ne vem ali lahko uveljavljam celoletno olajsavo ali samo od 1 do 1o meseca.
Prosim za kaksen namiga

Justa
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 30 Sep 2011, 10:59

Re: VDČ -poročanje

Odgovor Napisal/-a Justa » 15 Dec 2014, 09:25

adut napisal/-a:Po moje pa je bolj prav tako kot razmišlja marina4, ker se za dohodnino pošilja podatke o uveljavljeni olajšavi, ne o pripadajoči.
Če se sredi leta odločim, da bom uveljavljala olajšavo za otroka, delodajalec ne more poslati podatka o olajšavi za celo leto, čeprav mi pripada, pač pa le za mesece, ko sem jo uveljavljala.
O tem, kar ste napisali ni dvoma. Olajšava ti pripada samo, če jo uveljavljaš in to od datuma uveljavitve naprej. Govora je bilo o tem, od kdaj naprej jo lahko uveljavljaš oz. o tem, ali poročaš datum pričetka uveljavitve ali pa takrat, ko je izplačana plača za prvi mesec uveljavitve. Na primer, če se otrok rodi septembra in zanj želite uveljavljati olajšavo, je po moje pravilno, da se poroča že za 9 mesec, čeprav bo prvič obračunana šele v mesecu oktobru pri plači za september. Če bi javili od 10 meseca naprej, bi potem delavec sam moral javiti še za 9 mesec, ker po zakonu olajšava pripada že v tistem mesecu, ko se je otrok rodil. Lahko razmišljate tudi tako : Delavec se na novo zaposli in želi uveljavljati olajšave za otroke. Kako boste poročali - ali od datuma zaposlitve ali šele od naslednjega meseca, ko bo dobil prvo plačo ? To je res dvoumno, ker je plača izplačana za pretekli mesec. Sicer pa že tako v iREK-ih to poročamo in bi lahko poročanje o VDČ preprosto ukinili.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: VDČ -poročanje

Odgovor Napisal/-a adut » 15 Dec 2014, 12:38

Justa, ne strinjam se, vprašanje je bilo z vidika delodajalca - kaj poročati glede uveljavljene olajšave za vzdrževane člane - in na to sem dala svoje mnenje. Glede na to, da uveljavlja olajšavo od oktobra dalje, ker je v septembru niti ni mogel, potem delodajalec poroča od oktobra dalje.
Delavec pa mora potem res sam oddati vlogo za olajšavo, ki mu pripada.

Justa
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 30 Sep 2011, 10:59

Re: VDČ -poročanje

Odgovor Napisal/-a Justa » 18 Dec 2014, 14:32

Očitno imava o tem vsaka svoje mnenje, kar je po eni strani tudi pravilno. Jaz smatram, da prvič uveljavlja olajšavo pri plači za september, ne glede na to, da je ta izplačana oktobra - tudi na REK obrazcu piše, da je to plača za september in v iREK-u je ta olajšava že napisana; saj obstajajo tudi podjetja, ki imajo izplačilo v istem mesecu.Zanima pa me, kako potem naredi delodajalec v primeru, da zaposli novega delavca v septembru mesecu in ta delavec da izjavo, da bo uveljavljal olajšavo za družinskega člana. Kako potem to javite konec leta - uveljavitev od 10-12 ? Kdaj pa lahko uveljavi tisto olajšavo za 9 mesec, ki mu tudi pripada ? Mislim, da je tu potrebno gledati tudi malo življenjsko in ne nalagati delavcu nekega brezveznega dela (oddati vlogo za uveljavljanje olajšave še za 9 mesec), ker verjemite, velika večina tega ni vešča in se na to sploh ne spozna. Sama imam opravka z delodajalci ravno na področju plač in do sedaj so vedno oddajali podatke tako, kot sem napisala v prejšnjem odgovoru in ni bilo problema. Poznam pa tudi delodajalce, ki ob koncu leta oddajo take podatke, ki jih delavci od njih želijo - torej upoštevajo vse spremembe, ki bi jih delavci morali sicer do 5.2. oddati sami (zavezanci za dohodnino, ki med letom (pri izračunu akontacije dohodnine od dohodka iz delovnega razmerja, pokojnine ali drugega dohodka) niso uveljavljali posebne olajšave za vzdrževane družinske člane in zavezanci, ki so olajšavo med letom uveljavljali, pa želijo te podatke spremeniti) in tudi to poteka brez problema in sankcij. Sicer pa mogoče bi bilo dobro slišati kakšno mnenje DURS-a ; sama sem ga iskala, a žal ne dobila, niri ne našla na spletu.

Odgovori