Družbenik - minimalna osnova za prispevke / minimalna plača


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
rocco
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 23 Avg 2015, 12:08

Družbenik - minimalna osnova za prispevke / minimalna plača

Odgovor Napisal/-a rocco » 23 Avg 2015, 12:29

Lep pozdrav vsem!

Sem lastnik podjetja v katerem sem tudi zaposlen na zavarovalni osnovi 001. Kot mi je znano je po najnovejši uredbi, minimalna osnova za prispevke za družbenike 65% povprečne plače (trenutno 1001,16€ ).
Zanima me ali je minimalna osnova za prispevke hkrati tudi minimalna bruto plača, ki si jo lahko izplačam? Torej ali si lahko izplačam nižjo bruto plačo(ne manj od minimalne), prispevke pa plačam od 65%PP?

Primer:
Izplačam si bruto plačo 800,00eur, prispevke plačam kot da je moja plača 1001,16eur?

Želim ohraniti polno delovno dobo, bistvo je v tem, da moji skupni dohodki v letu ne bi presegli 10.866,37€ in bi s tem dobil višjo splošno davčno olajšavo pri dohodnini.

Enako vprašanje sem zastavil tudi FURS in iz odgovora sklepam, da je to mogoče, v računovodstvu pa mi zatrjujejo, da ni? Korespondenco s FURS pripenjam spodaj.

Za odgovore se vam v naprej zahvaljujem.
lp
Rok
Nazadnje spremenil rocco, dne 23 Avg 2015, 12:33, skupaj popravljeno 1 krat.

rocco
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 23 Avg 2015, 12:08

Re: Družbenik - minimalna osnova za prispevke / minimalna pl

Odgovor Napisal/-a rocco » 23 Avg 2015, 12:32

Korespondenca med mano in FURS:

FURS:
Na vaše dodatno prejeto vprašanje vam odgovarjamo sledeče:
Lastniki enoosebnih družb se lahko zavarujejo tudi na zavarovalni podlagi 001 kot redno zaposlene osebe. Ne glede na to, da niste zavarovani na zavarovalni podlagi 040 velja za vas kot lastnika in družbenika, da zavarovalna osnova ne more biti nižja od 65% zneska zadnje povprečne mesečne plače v RS. Kot je že v predhodnem odgovoru navedeno znaša v letu 2015 minimalna zavarovalna osnova za družbenike 1.001,16 € (65% od 1.540,25 €). V kolikor bi plačevali prispevke od nižje zavarovalne osnove (npr. od minimalne plače v RS, ki od 1.1.2015 dalje znaša 790,73 € bruto) vam ob reviziji plačanih prispevkov s strani zavoda ne bi bila priznana polna delovna doba.


Kot direktor družbe, katere lastnik ste, si lahko plačo izplačate od nižje (vendar ne manj kot znaša minimalna plača) ali višje osnove kot je minimalna zavarovalna osnova, od katere morate plačati prispevke kot delojemalec (zaposleni). Vaše podjetje kot delodajalec pa mora v primeru izplačila plače obračunati in plačati dohodnino ter prispevke delodajalca, in sicer:
- prispevek PIZ za posebne primere zavarovanja po stopnji 8,85% (20. člen ZPIZ-2, 147. člen ZPIZ-2),
- prispevek za zdravstveno zavarovanje (ZZ) po stopnji 6,36% (55.a člen ZZVZZ),
- prispevek ZZ za poškodbe pri delu po stopnji 0,53% (55. člen ZZVZZ),

Ob izplačilu plače morate na FURS preko sistema eDavki predložiti obrazec REK-1 za izplačilo plače (šifra vrste dohodka za zbirni REK obrazec je 1108 – dohodek prejet za vodenje poslovnega subjekta, za individualni iREK obrazec pa 1109).


JAZ:
Spoštovani!
Najlepša hvala za odgovor, vendar le velja za poslovodne osebe. V prvotnem sporočilu sem pozabil omeniti, da sem v podjetju redno zaposlen kot direktor, torej na zavarovalno podlago 001 in ne 040. Kako je z minimalno plačo v tem primeru?


FURS:
Na vprašanje, ki ste ga naslovili na Finančni urad Maribor, vam odgovarjamo sledeče:
Za vse zavarovance: samozaposlene (15. člen ZPIZ-2), družbenike (16. člen ZPIZ-2), kmete (17. člen ZPIZ-2) se kot najnižja osnova od januarja 2015 dalje upošteva znesek, vezan na znesek zadnje znane povprečne letne plače v Republiki Sloveniji, preračunane na mesec. Povprečna mesečna bruto plača za leto 2014 (PP) znaša 1.540,25 €.

Glede na določila drugega in četrtega odstavka 410. člena ZPIZ-2 zavarovalna osnova za družbenike ne more biti nižja od 65% zneska zadnje povprečne letne plače v RS, preračunano na mesec. Minimalna osnova za prispevke za družbenike v letu 2015 znaša tako 1.001,16 € (65% od 1.540,25 €).
Zavezanec (družbenik) predloži obračun prispevkov na predpisanem obrazcu OPSVL (obračun prispevkov za socialno varnost za lastnike družb), ki se odda preko sistema eDavki.

Za poslovodenje družbe, katere lastnik ste, pa si lahko izplačate oziroma določite višino vaše bruto plače samostojno oziroma neodvisno od katere osnove ste obračunali prispevke za socialno varnost ( v tem primeru od zakonsko določene minimalne osnove). Torej je znesek bruto plače lahko višji ali pa nižji od zneska, ki ste ga navedli (800,00 €), kar pomeni, da ni posebne omejitve glede višine vaše bruto plače. Od bruto plače pa ste dolžni plačati akontacijo dohodnine kot davčni odtegljaj preko obrazca REK-1. Šifra vrste dohodka za zbirni REK obrazec je 1141 – dohodek za vodenje družbe (zavarovalna podlaga 040), za iREK pa je šifra dohodka 1110.


JAZ:
Spoštovani,
sem družbenik v podjetju v katerem se tudi zaposlen. Kot mi je znano je po najnovejši uredbi, minimalna osnova za prispevke 65% povprečne plače v prejšnjem letu, kar trenutno znaša 1001,16eur.

Zanima me ali je minimalna osnova za prispevke hkrati tudi minimalna bruto plača, ki si jo lahko izplačam? Torej ali si lahko izplačam nižjo bruto plačo, prispevke pa plačam od 65%PP?
Primer:
Izplačam si bruto plačo 800,00eur, prispevke plačam kot da je moja plača 1001,16eur

ultrafin
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 151
Pridružen: 28 Jul 2004, 16:27

Re: Družbenik - minimalna osnova za prispevke / minimalna pl

Odgovor Napisal/-a ultrafin » 24 Avg 2015, 08:53

Glede na to, da ste zavarovani z osnovo 001 velja za vas enako kot za vse zaposlene. Pri tem ni pomembno, da ste edini lastnik-direktor.

Pripenjam minimalne zavarovalne osnove za zaposlene delavce v delovnem razmerju ( 14.čl. ZPIZ-2 - t.j. po osnovi 001 ), kot jih je objavil FURS :
- v letih 2015 – 2017: 52 % PP,
- v letu 2018: 54 % PP,
- v letu 2019: 56 % PP,
- v letu 2020: 58 % PP,
- v letu 2021: 60 % PP.

Za vsa izplačila od 1. 1. do vključno 28. 2. se za izračun minimalne osnove uporablja znesek PP predpreteklega leta, za
izplačila od 1.3. dalje pa znesek PP preteklega leta.
Določitev minimalne osnove za izplačila od 1. 1. do 28 .2. 2015 (glede na datum izplačila in ne glede na obdobje, na katerega
se nanaša plača in nadomestilo plače): 52 % PP2013 = 792,05 eur
Določitev minimalne osnove za izplačila od 1.3.2015 dalje: 52 % PP2014 = 800,93 eur

abdreja
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 26 Avg 2015, 09:52

Re: Družbenik - minimalna osnova za prispevke / minimalna pl

Odgovor Napisal/-a abdreja » 24 Sep 2015, 10:43

Če prav razumem ima lahko lastnik podjetja (družbenik) in hkrati direktor družbe, zavarovan po podlagi 001 obračunano minimalno bruto plačo 790,73 eur.
Ali prav razumem?

lp

Odgovori