odpravnina


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Bosco74
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 Jan 2017, 10:53

odpravnina

Odgovor Napisal/-a Bosco74 » 11 Jan 2017, 11:27

Pozdravljeni,

Zanima me vaše mnenje.

Zanima me, kaj moraš storiti, da ti pripada odpravnina. Po enajstih letih v podjetju, sem našel nov izziv. Sedanjim delodajalcem sem povedal, da bom v kratkem prenehal delati za njih. Fizično jim še nisem dal odpovedi. Njihova prvotna in tudi dokončna odločitev je, da mi niso pod nobenim pogojem pripravljeni dati odpravnino. Moje mnenje je, da sem si jo po vseh teh letih pošteno zaslužil. Vem, da če enostransko, oz.sporazumno prekinem delovno pogodbo, mi odpravnina ne pripada. Prav tako pa nočem, da bi prekinil pogodbo zaradi disciplinskih postopkov.

Hvala za info:)

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: odpravnina

Odgovor Napisal/-a adut » 12 Jan 2017, 16:42

Odpravnina pripada, če vam delodajalec da odpoved iz poslovnega razloga ali iz razloga nesposobnosti:
89. člen
(razlogi za redno odpoved)
(1) Razlogi za redno odpoved pogodbe o zaposlitvi delavcu s strani delodajalca so:
– prenehanje potreb po opravljanju določenega dela pod pogoji iz pogodbe o zaposlitvi, zaradi ekonomskih, organizacijskih, tehnoloških, strukturnih ali podobnih razlogov na strani delodajalca (v nadaljnjem besedilu: poslovni razlog), ali
– nedoseganje pričakovanih delovnih rezultatov, ker delavec dela ne opravlja pravočasno, strokovno in kvalitetno, neizpolnjevanje pogojev za opravljanje dela, določenih z zakoni in drugimi predpisi, izdanimi na podlagi zakona, zaradi česar delavec ne izpolnjuje oziroma ne more izpolnjevati pogodbenih ali drugih obveznosti iz delovnega razmerja (v nadaljnjem besedilu: razlog nesposobnosti),
– kršenje pogodbene obveznosti ali druge obveznosti iz delovnega razmerja (v nadaljnjem besedilu: krivdni razlog),
– nezmožnost za opravljanje dela pod pogoji iz pogodbe o zaposlitvi zaradi invalidnosti v skladu s predpisi, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje, oziroma s predpisi, ki urejajo zaposlitveno rehabilitacijo in zaposlovanje invalidov,
– neuspešno opravljeno poskusno delo.
(2) Delodajalec lahko delavcu odpove pogodbo o zaposlitvi le, če obstaja utemeljen razlog iz prejšnjega odstavka, ki onemogoča nadaljevanje dela pod pogoji iz pogodbe o zaposlitvi.
(3) V primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz razloga nesposobnosti mora delodajalec podati odpoved najkasneje v šestih mesecih od nastanka utemeljenega razloga. V primeru krivdnega razloga mora delodajalec podati odpoved najkasneje v 60 dneh od ugotovitve utemeljenega razloga in najkasneje v šestih mesecih od nastanka utemeljenega razloga. Če ima krivdni razlog na strani delavca vse znake kaznivega dejanja, delodajalec lahko poda odpoved pogodbe o zaposlitvi v 60 dneh od takrat, ko je delodajalec ugotovil utemeljen krivdni razlog za redno odpoved, in za storilca ves čas, ko je mogoč kazenski pregon.
(4) V primeru odpovedi iz krivdnega razloga na strani delavca, ki ima vse znake kaznivega dejanja, lahko delodajalec za čas trajanja postopka delavcu prepove opravljati delo. V času prepovedi opravljanja dela ima delavec pravico do nadomestila plače v višini polovice njegove povprečne plače v zadnjih treh mesecih pred uvedbo postopka odpovedi.

Odgovori