Pomoč pri prvem izpolnjevanju REK obrazca za zaposlenega


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Suha
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 13 Nov 2017, 09:07

Pomoč pri prvem izpolnjevanju REK obrazca za zaposlenega

Odgovor Napisal/-a Suha » 13 Nov 2017, 11:29

Živjo,

lepo bi prosil, če bi bil nekdo tako prijazen in bi mi napisal katera okenca moram izpolnit in po možnosti katere številke vpisati pri obrazcu iREK in REK-1 na edavkih pri mojem prvem vpisovanju oktobrske plače za prvega zaposlenega.

Bruto plača za zaposlenega je 861,33 €. V d.o.o. se bom redno zaposlil prvič (nisem lastnik ali direktor). Zaposlil sem se s 1. oktobrom, nisem bil na bolniški ali na dopustu. Delovnik je 40 ur na teden. Nimam otrok ali kakršnihkoli ostalih olajšav (razen dodatne olajšave zaradi nizkega dohodka, poleg splošne olajšave). Skupni mesečni stroški za prevoz na delo so 49 €, malica je 6,12 € na dan.

Nekaj mi je sicer jasno in sem že podrobno pregledal forum ter navodila na Dursu, vendar bi res lepo prosil za dodatne nasvete glede izpolnjevanja in številk, da lahko preverim, če sem vredu razumel, ker zaradi pomanjkljivih podatkov nebi rad dobil kazni.

Zanima me še glede minimalne plače. Bruto plača za zaposlenega je torej 861,33 €, kar presega minimalno Bruto plačo 804,96 €. Država je določila tudi minimalno Neto plačo, ki znaša 613,33 €. Moja Neto plača je pod minimalno in znaša 607,66 €. Ali lahko ostane 607,66 €, ali si moram mesečno uveljavljati dodatno olajšavo zaradi nizkega dohodka, da mi potem Neto plača prileze na 650,55 €?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Pomoč pri prvem izpolnjevanju REK obrazca za zaposlenega

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 13 Nov 2017, 16:11

Portal eDavki vam pri izpolnjevanju pomaga pri izračunih ter vam "pove", ali je bruto plača na primer pod minimalno. Izpolnite osnovne podatke o zaposlenemu, DŠ, ime in priimek, naslov, status, najprej uporabite "izračun" in shranite iREK, ga shranite, na kar se vam odpre osnovni obrazec. Tudi tu si pomagate z "izračunaj".

Pomembno je, da vnesete pravilo število ur za mesec, datum izplačila je tudi važen podatek. Na iREK obrazcu izpolnite tudi rubriki M01 podatki o bruto plači za mesec, ter M06, kjer vnesete letni sklad ur.

Portal vas ne spusti naprej, dokler obrazec ni pravilno izpolnjen. Spusti vas ne tudi, če podatki o zaposlenem niso pravi (ime, priimek, naslov, status, primerja s prijavo ....),

Sicer bolj redko izpolnjujem obrazec ročno, ker nam v tem pomaga program, ki oblikuje "xml" datoteko za uvoz...
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Suha
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 13 Nov 2017, 09:07

Re: Pomoč pri prvem izpolnjevanju REK obrazca za zaposlenega

Odgovor Napisal/-a Suha » 15 Jan 2018, 10:53

Najlepša hvala za odgovor.

Zanima me še, ali si lahko vsak mesec izplačujem isto plačo (861,33 € Bruto), čeprav je število delovnikov in delovnih ur v mesecu različnih. V Decembru je bilo tako 19 delovnih dni (152 ur), v Novembru pa 21 delovnih dni (168 ur)?

Če je tako, se potem v REK obrazec pod vrstico M01 (plača in nadomestila plače - število ur) in B01 (dodatni podatki - dohodki iz zaposlitve - število ur) vpiše za november normalno 168 ur in Znesek 861,33 € Bruto plače, za December pa 152 ur in Znesek 861,33 € Bruto plače. Spreminjajo se tako po posameznem mesecu samo nadomerstilo za malico, prevoz na delo ostane isti, ker ga obračunavam po mesečni karti avtobusnega prevoznika. Je to vredu?

Justa
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 30 Sep 2011, 10:59

Re: Pomoč pri prvem izpolnjevanju REK obrazca za zaposlenega

Odgovor Napisal/-a Justa » 25 Jan 2018, 19:26

Upoštevati morate še število ur za praznik. Se pravi fond ur za mesec je vaše število opravljenih ur (delavnik x 8 ur) in število ur za praznik v tistem mesecu. v nasprotnem primeru vam bo na koncu leta manjkalo ur.

Odgovori