premalo izplačana plača


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
furam0
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 14 Dec 2017, 09:30

premalo izplačana plača

Odgovor Napisal/-a furam0 » 14 Dec 2017, 09:40

Pozdravljeni,

Šele po koncu dela za določen čas in naključju (zaradi zelo slabo napisanih plačnih listov) sem ugotovil, da mi delodajalec za celotno obdobje od 15.8.2016 do 15.8.2017 ni niti obračunaval niti izplačal dodatka za delovno dobo, ki je ob nastopu dela znašala 8 let in 6 mesec in ob koncu obdobja 9 let in 6 mesecev. Moja bruto plača je znašala 2103 EUR.
Zanima me, koliko mi delodajalec dolguje (bruto in neto, dohodnina, drugi davki in dajatve?) in na kakšen način te obračune popravi (ali z novimi REK za ceotno obdobje ali samo razlika ali kaj tretjega) ter ali veljajo kakšni roki v katerih mora to storiti oz za uveljavljanje mojih pravic.

Najlepša hvala za odgovor.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: premalo izplačana plača

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 14 Dec 2017, 09:59

Najprej poglejte v vašo pogodbo o zaposlitvi, ali v njej piše "osnovna plača" ali "plača" (seveda oboje v bruto). V kolikor piše le "plača", dodatkov ni.

Lahko pa povprašate delodajalca, saj mnogi za te dodatke niti ne "vedo". Po ZDR-1 dodatki pripadajo, o višini pa se sklicuje na kolektivne pogodbe.


Citiram:

129. člen
(dodatek za delovno dobo)
(neuradno prečiščeno besedilo)
(1) Delavcu pripada dodatek za delovno dobo.

(2) Višina dodatka za delovno dobo se določi v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

furam0
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 14 Dec 2017, 09:30

Re: premalo izplačana plača

Odgovor Napisal/-a furam0 » 14 Dec 2017, 10:14

Piše osnovna plača in da mi pripadjajo vsi dodatki po zakonu in kolektivni pogodbi. Pravzaprav sem ugotovil tako, da je prijatelj pokazal svoj list na katerem pa je bil obračunan dodatek!

Slo5
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 288
Pridružen: 10 Apr 2009, 09:53

Re: premalo izplačana plača

Odgovor Napisal/-a Slo5 » 14 Dec 2017, 10:31

Preverite v katero kolektivno pogodbo spadate. Naša kolektivna pogodba dodatka za delovno dobo ne pozna, ampak je to minulo delo, ki je dodatek za vsako dopolnjeno leto pri delodajalcu.

furam0
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 14 Dec 2017, 09:30

Re: premalo izplačana plača

Odgovor Napisal/-a furam0 » 14 Dec 2017, 10:34

Za vzgojo in izobraževanje - mislim da znaša (oziroma prijatelj je dobil toliko na istem delovnem mestu) 4% na leto dobe.

Odgovori