Starejši delavec


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
diegol
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 03 Apr 2018, 13:44

Starejši delavec

Odgovor Napisal/-a diegol » 03 Apr 2018, 13:50

Pozdravljeni

Letos marca sem dopolnil 55. let v kov industriji, in kakor vem spadam pod starejši delavec in mi pripada 3 dni dodatnega dopusta. V firmi mi tega niso dali, ker so rekli da to šele dobim naslednje leto. Je to res ? A ni logično da isto leto ko dopolniš 55 let avtomatsko ti pripada 3 dni?

lp

ttaanniiccaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 164
Pridružen: 01 Jul 2008, 14:16

Re: Starejši delavec

Odgovor Napisal/-a ttaanniiccaa » 04 Apr 2018, 10:20

Pozdravljeni

V panogi kjer sem računovodja, natančneje lesna industrija, v kolektivni pogodbi piše, da se pri odmeri letnega dopusta upošteva vse osnove, KI JIH BO DELAVEC IZPOLNIL V KOLEDARSKEM LETU, ZA KATEREGA SE ODMERJA DOPUST.
Imamo primer, ko bo delavec v avgustu 2018 izpolnil kriterij starejšega delavca in smo mu z odločbo priznali 3 dni, o katerih pišete.
Poglejte, ali je v kolektivni za kovinsko to kje natančneje opredeljeno.

Sicer pa, kolikor mi je znano, v večih podjetjih delajo tako, kot ste napisali vi. Ne vem pa točno, na kaj se sklicujejo...

Lp, T.

cecika
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 59
Pridružen: 17 Jul 2013, 15:18

Re: Starejši delavec

Odgovor Napisal/-a cecika » 05 Apr 2018, 14:20

To je odvisno, katera Kolektivna pogodba koga zavezuje. V naši pogodbi (KŽI) se povečanje upošteva pri odmeri v naslednjem koledarskem letu.
l.p.

Medvedova
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 27 Mar 2018, 14:41

Re: Starejši delavec

Odgovor Napisal/-a Medvedova » 09 Apr 2018, 15:10

Dodatni 3 dnevi vam kot starejšemu delavcu pripadajo na podlagi Zakona o delovnih razmerjih - ZDR-1 (159. člen , drugi odstavek). Vaša kolektivna pogodba tega ne določa - določa dodatne dneve dopusta za druge primere (delovna doba, pogoji dela) in določa tudi to, da se sprememba upošteva v TEKOČEM letu.

Ker vam dodatni 3 dnevi pripadajo po ZDR-1, ste do njih upravičeni v tistem letu, ko izpolnite pogoje - torej letos (in tudi po kolektivni bi bilo tako, če bi slučajno določala dodatne dneve glede na starost).

Odgovori