izračun porodniške


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
lalalala
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 Dec 2017, 13:10

izračun porodniške

Odgovor Napisal/-a lalalala » 20 Feb 2019, 20:27

Pozdravljeni,
Prosim za pomoč pri izračunu porodniške. V zadnjih mesecih mi je delodajalec večkrat izplačal nagrado (samo enkrat od tega jubilejna, ki je bila obračuna posebej in ne na plačilni listi). Ali se mi te nagrade upoštevajo pri izračunu porodniške? Če ne, zakaj ne, saj je bila vsaka nagrada kar konkretno obdavčena (davek je bil vedno več kot 40%, torej sem od celotnih nagrad dobila samo dobro polovico)?

Hvala že vnaprej

ttaanniiccaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 164
Pridružen: 01 Jul 2008, 14:16

Re: izračun porodniške

Odgovor Napisal/-a ttaanniiccaa » 21 Feb 2019, 14:46

Zdravo,

Osnova za izračun posamezne vrste starševskega nadomestila (porodniško nadomestilo, očetovsko nadomestilo,nadomestilo za nego in varstvo otroka,posvojiteljsko nadomestilo) je povprečna osnova, od katere so bili obračunani prispevki za starševsko varstvo v zadnjih 12 mesecih pred mesecem vložitve prve vloge za eno od vrst starševskega dopusta, kar je na primer: plača, nadomestilo plače kot na primer bolniško nadomestilo, nadomestilo za nego otroka oziroma družinskega člana, starševsko nadomestilo, nadomestilo za brezposelnost, denarna pomoč v času brezposelnosti.

Za izračun osnove za posamezno vrsto starševskega nadomestila se ne glede na obračunane prispevke ne štejejo:


-prejemki za delo, ki ga je delavec opravil zunaj okvira rednega dela

-prejemki, ki pomenijo povračilo materialnih stroškov (na primer: dnevnice, kilometrine, prevoz na delo)

-regres za letni dopust

-nagrade ob delovnih jubilejih

-prejemki v naravi, razen kadar pomenijo sestavni del plače po pogodbi o zaposlitvi in so od njih plačani prispevki

-odpravnine

-prejemki zaradi upokojitve, prejemki v obliki delnic, obveznic ali drugih vrednostnih papirjev in

-drugi prejemki, ki so bili izplačani delavcu poleg njegove plače.

lalalala
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 Dec 2017, 13:10

Re: izračun porodniške

Odgovor Napisal/-a lalalala » 25 Feb 2019, 14:25

Hvala za odgovor. Ne razumem zakaj se potem od vsake nagrade pravzaprav obračunajo prispevki IN davek na nagrado (se pravi država mi vzame !!!skoraj 50%!!!! tega izplačila), če se mi osnova za izračun česarkoli (npr porodniške) zaradi nagrad pravzaprav čisto nič ne poveča?
Če prav razumem je potem osnova za izračun porodniške samo in zgolj bruto osnova zapisana v pogodbi o zaposlitvi?
Zanimivo mi je zakaj vse sodelavke pravijo, da so imele na račun izplačil nagrad porodniško višjo kot osnovno neto plačo?

jajanjanja
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 05 Jun 2018, 10:56

Re: izračun porodniške

Odgovor Napisal/-a jajanjanja » 27 Feb 2019, 09:31

Mogoče so mislile na nagrado za delovno uspešnost - stimulacijo. Ta se upošteva.

Odgovori