minulo delo višina


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

minulo delo višina

Odgovor Napisal/-a vesnak » 08 Nov 2020, 07:11

Ne vem od kje imam informacijo, da se zaposlenemu, ko doseže 40 let delovne dobe (ni pa še dovolj star, da bi šel v penzijo), ne sme povečevati za vsako dodatno dopolnjeno leto % minulega dela (v skladu s kol.pogodbo) ? Dodatek na minulo delo naj bi bil maximum 20% in to je to. Pa je to res?

ker v ZDR tega določila ne najdem:
129. člen
(dodatek za delovno dobo)
(1) Delavcu pripada dodatek za delovno dobo.
(2) Višina dodatka za delovno dobo se določi v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti.

pa pogledam npr. kolektovno pogodbo za obrt in podj.:
62. člen
(dodatek za delovno dobo)
(1) Delavcu pripada dodatek za delovno dobo najmanj v višini 0,5 % od osnovne plače za vsako izpolnjeno leto skupne delovne dobe.
(2) Pri uveljavljanju pravice iz prvega odstavka se v delovno dobo vštevajo izpolnjena leta delovne dobe, ki jih je delavec prebil na delu ali v delovnem razmerju doma oziroma v tujini ali pri opravljanju samostojne dejavnosti, ki so ustrezno potrjena z vpisom v delovno knjižico.
(3) Dokupljena, beneficirana in posebne zavarovalne dobe se ne štejejo kot dobe pri uveljavljanju dodatka za delovno dobo.

ali pa kolektivna pogodba za trgovino 73. člen ravno tako ne omenja maximum, to je 40 let delovne dobe oz.20% dodatka

*****
Mi lahko kdo pomaga z informacijo kje sem zgrešila, da je maximum za dodatek minulega dela?

Rovinj
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 01 Feb 2020, 22:14

Re: minulo delo višina

Odgovor Napisal/-a Rovinj » 08 Nov 2020, 19:49

V reviji IKS 1/19 so primeri in razlage glede izplačila dodatka za delovno dobo.
Lp

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: minulo delo višina

Odgovor Napisal/-a vesnak » 10 Nov 2020, 08:45

IKS sem si že prej pogledala in v teh primerih ne zasledim, da bi kje pisalo o tem, da je kakšen maximum % minulega dela;

Odgovori