Knjiženje pomoči COVID december


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Knjiženje pomoči COVID december

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 09 Mar 2021, 09:45

Če prav razmišljam, knjižim vse zahtevke pomoči COVID kot prihodek leta 2020 konto 768Drugi prihodki povezani s poslovnimi učnnki ter na konto 164 druge kratkoročne terjatve do države in tako v izkazih prikažem to kot terjatev in prihodek leta 2020. Ko prejmemo nakazilo zapremo terjatev do države.

Gre za plače za december 2020 ki so v izkazih prikazane kot odhodek in obveznost.

Na enak način bi obravnaval tudi temeljni dohodek samozaposlenih, le za razliko, da del, to je temeljni dohodek ki ni namenjen prispevkom, v višini 700 € nato izvzamem kot prihodek v davčnem obračunu, točka 2.8 davčnega obračuna.

Imam prve informacije?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

bobek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 297
Pridružen: 05 Jun 2010, 15:41

Re: Knjiženje pomoči COVID december

Odgovor Napisal/-a bobek » 09 Mar 2021, 10:57

Tukaj imam tudi sama dilemo. Za marec - april - maj ni dileme. Izvzamemo 350+700+700.
Okt-nov-dec pa so prejeli 1100 na mesec. Dilemo imam ali v 2,8 izvzamem v celoti 1100 ali odbijem prispevke.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Knjiženje pomoči COVID december

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 09 Mar 2021, 11:33

Mislim, da izvzamemo le del in sicer 700 € ki predstavlja temeljni dohodek, del, 400 € pa predstavlja nadomestilo za prispevke. Tako je bilo tudi obrazloženo.

Jaz bom upošteval le 700 €, 400 € pa ima "protiutež" v prispevkih, ki jih krije dohodek.


Se mi pa poraja vprašanje, kako bi obravnaval primer, če bi vložil zahtevek za temeljni dohodek zadnjega marca za zadnje mesece lanskega leta. Namreč imel sem primer stranke, ki je tako podala zahtevke v januarju, ker v decembru na dan vložitve ni imela poravnanih prispevkov. Teoretično in tudi v praksi lahko kdo zadosti pogojem, da ima poravnane prispevke šele zadnji dan v marcu. Bi moral oddati davčni obračun zadnji zakoniti dan ali pa napraviti popravek tega?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Knjiženje pomoči COVID december

Odgovor Napisal/-a slovan » 09 Mar 2021, 12:52

Temeljni dohodek tako spomladi kot jeseni ima enak tretma. V prihodek gre 350+700+700+..... 3X1100.
Zakaj:
- spomladi je bilo z zakonom določen temeljni dohodek. Prispevki pa se niso plačali, ker jih je "plačala" država oziroma jih bomo vsi davkoplačevalci.
- jesenski del govori samo o temeljnem dohodku in ničesar o prispevkih. Prispevke ste morali normalno plačati.
Torej v zaporedni 2.8 se izvzame 1750 za 1. del, 3300 za drugi del.
Mirko Zbačnik napisal/-a:
09 Mar 2021, 11:33
Se mi pa poraja vprašanje, kako bi obravnaval primer, če bi vložil zahtevek za temeljni dohodek zadnjega marca za zadnje mesece lanskega leta. Namreč imel sem primer stranke, ki je tako podala zahtevke v januarju
Če je/bo upravičena do TD, potem je potrebno to vključiti med prihodke, ne glede na to, kdaj bo nakazan.

soncek5
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 62
Pridružen: 13 Nov 2006, 09:47

Re: Knjiženje pomoči COVID december

Odgovor Napisal/-a soncek5 » 10 Mar 2021, 08:42

Kako knjižite mesečni temeljni dohodek pa za poslovodjo? Nakazilo gre na njegov trr in nimam s čim zapirati terjatev do države. Hvala in lp.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Knjiženje pomoči COVID december

Odgovor Napisal/-a adut » 10 Mar 2021, 11:01

Ne vem, zakaj bi knjižili med prihodke podjetja, saj ne pripada podjetju, pač pa lastniku.
Mogoče ima kdo drug boljšo utemeljitev, meni pade samo to na pamet.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Knjiženje pomoči COVID december

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 10 Mar 2021, 12:59

Hvala ga. Slovan za pojasnitev, katere smo seveda veseli. Glede na poročano bi lahko razumel drugače.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Knjiženje pomoči COVID december

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 11 Mar 2021, 12:32

Na spletu sem dobil članek, ki je obravnaval to temo glede obdavčitve TD Vem pa, da so bile glede tega dileme že od samega začetka.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori