Upokojitev zaposlenega


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Sara30
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 325
Pridružen: 10 Okt 2007, 09:22

Upokojitev zaposlenega

Odgovor Napisal/-a Sara30 » 21 Jul 2021, 09:40

Pozdravljeni,

zaposleni mi je sporočil, da se bo naslednji mesec upokojil. Glede tega imam kar nekaj vprašanj.

1. Regres

Ker nisem predhodno vedela o njegovi želji po upokojitvi, sem mu izplačala celotni regres. Preveč plačani regres bom nekako kompenzirala z zadnjo plačo. Kako pa je z REK obrazcem? Se stornira celoten obrazec (za vse zaposlene) in ponovno odda ali se odda popravek z zmanjšano osnovo? Prav tako me zanima pri podatkih o plačah pri Ajpesu. Kako se popravijo podatki?

2. Odpravnina

Ker mi je zaposleni sam podal izjavo o upokojitvi, je odpravnina v višini dveh povprečnih plač v Sloveniji. (torej 2 x 1.983,53).
Zaposleni se bo upokojil v prvi polovici avgusta. Kdaj izplačam in poročam o odpravnini? Skupaj v julijsko plačo ali skupaj z avgustovsko plačo? Ali uporabim obrazec REK 1190, na dan upokojitve?

3. Odjava iz zavarovanja

Kakšne priloge je potrebno oddati pri odjavi iz zavarovanja? Kopijo pogodbe o zaposlitvi, izjavo zaposlenega, da se bo upokojil in še kaj? Je potrebno tudi izjavo o redni prekinitvi delovnega razmerja?

Hvala za pomoč in l.p.
Sara

JulijaL
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 165
Pridružen: 13 Jun 2006, 08:04

Re: Upokojitev zaposlenega

Odgovor Napisal/-a JulijaL » 22 Jul 2021, 13:29

Regres: mi preveč plačan regres odtrgamo od plače, REK popravimo z V - Popravek z povečanjem oz. znižanjem obveznosti.

Odpravnina: v naši KP je zapisano, da dobi pri zadnji plači, predlagam, da pogledate, kako je v vaši KP.

Odjava iz zavarovanja: do sedaj je bilo pri odjavi potrebno priložiti samo sporazum o prenehanju delovnega razmerja, kjer napišete, da gre delavec v pokoj. Tam noter tudi napišete, da bo preveč plačan regres vrnil oz bo poračunan pri zadnji plači, sicer se mu odtegljaj ne sme narediti.

Lp

Sara30
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 325
Pridružen: 10 Okt 2007, 09:22

Re: Upokojitev zaposlenega

Odgovor Napisal/-a Sara30 » 23 Jul 2021, 08:25

Najlepša hvala za hitre odgovore.

Samo še eno follow up vprašanje imam. Ali se pri sporazumu o prenehanju delovnega razmerja mora zapisati tudi, da bo zaposleni dobil odpravnino in znesek odpravnine?

l.p.
Sara

JulijaL
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 165
Pridružen: 13 Jun 2006, 08:04

Re: Upokojitev zaposlenega

Odgovor Napisal/-a JulijaL » 23 Jul 2021, 08:31

Pri nas to omenimo opisno, kot je določeno v naši KP (npr. 2-kratnik povprečne plače v RS oz. 3-kratnik delavčeve povprečne bruto plače za zadnje 3 mesece, kar je za delavca ugodneje - poglejte, koliko pripada po vaši KP), znesek pa potem izračunamo, ko je dejansko izplačilo.

lp

Sara30
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 325
Pridružen: 10 Okt 2007, 09:22

Re: Upokojitev zaposlenega

Odgovor Napisal/-a Sara30 » 23 Jul 2021, 13:42

Še enkrat hvala za hiter odgovor.

l.p.
Sara

Sara30
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 325
Pridružen: 10 Okt 2007, 09:22

Re: Upokojitev zaposlenega

Odgovor Napisal/-a Sara30 » 10 Sep 2021, 10:33

Samo še eno vprašanje in potem bom res končala.

Bliža se čas izplačila odpravnine in po brskanju po internetu sem našla trimesečno povprečje za mesec april-junij, nikjer nisem pa zasledila povprečje maj-julij. (zaposleni se je upokojil sredi avgusta)

Ali pri odpravnini zaračunam podatek za apr-jun. ali kje izbrskam še julijsko plačo in preračunam?

Hvala in l.p.
Sara

JulijaL
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 165
Pridružen: 13 Jun 2006, 08:04

Re: Upokojitev zaposlenega

Odgovor Napisal/-a JulijaL » 10 Sep 2021, 11:29

Mi vzamemo zadnje 3 objavljene povprečne mesečne plače, saj bo povprečna plača za julij objavljena šele okoli 20.09.

Sara30
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 325
Pridružen: 10 Okt 2007, 09:22

Re: Upokojitev zaposlenega

Odgovor Napisal/-a Sara30 » 10 Sep 2021, 15:49

Še enkrat hvala za pomoč.

Tako je pač, če delaš eno stvar prvič....

l.p.
Sara

Odgovori