Hkratno koriščenje "porodniške" (mama) in skrajšanega delovnega časa (oče, samostojni podjetnik) in plačilo prispevkov


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
SamH
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 28 Okt 2018, 16:49

Hkratno koriščenje "porodniške" (mama) in skrajšanega delovnega časa (oče, samostojni podjetnik) in plačilo prispevkov

Odgovor Napisal/-a SamH » 04 Nov 2021, 22:53

Pozdravljeni,

Berem 50. člen Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih: https://zakonodaja.com/zakon/zsdp-1/50- ... vnega-casa

Zanima me ali sta lahko hkrati mama na "porodniškem" dopustu in hkrati oče dela za skrajšan (polovični) delovni čas zaradi starševstva (oče je samostojni podjetnik in bi seveda rad uveljavljal plačilo prispevkov do polne delovne obveznosti)?

Hvala.

Lp,
Sam

luvi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 132
Pridružen: 28 Sep 2010, 15:54

Re: Hkratno koriščenje "porodniške" (mama) in skrajšanega delovnega časa (oče, samostojni podjetnik) in plačilo prispevk

Odgovor Napisal/-a luvi » 17 Nov 2021, 19:17

Iz spodaj navedenih členov omenjenega zakona je razumeti, da se porodniška (če ste s tem mislili na materinski dopust) s starševskim varstvom izključuje, torej ne moreta koristiti hkrati materinskega in starševskega dopusta, prav tako ne moreta oba koristit starševskega dopusta, medtem ko se očetovski dopust ne izključuje niti s z materinskim niti s starševskim. Pri tem ni važna zaposlitev za polni ali skrajšan delovni čas.

19.člen:
"(1) Mati ima pravico do materinskega dopusta v trajanju 105 dni.
(2) Mati obvezno izrabi 15 dni materinskega dopusta."

22. člen:
"Oče ima pravico do materinskega dopusta v obsegu kot ga ima mati, zmanjšanem za toliko dni, kolikor je mati to pravico že izrabila, najmanj pa za 28 dni."

25. člen:
"Oče ima pravico do očetovskega dopusta ob rojstvu otroka oziroma otrok v trajanju 30 dni. Pravica je neprenosljiva."

27. člen:
"(1) Oče izrabi očetovski dopust v trajanju 15 dni do dopolnjenega šestega meseca otrokove starosti v obliki polne ali delne odsotnosti z dela. Oče nima pravice do izrabe očetovskega dopusta, če koristi materinski dopust. Oče lahko izrabi očetovski dopust iz tega odstavka po dnevih. Trajanje pravice se v delovnih dnevih določi tako, da se upošteva 70 odstotkov pripadajočih koledarskih dni.
(3) Oče lahko izrabi nadaljnjih 15. koledarskih dni očetovskega dopusta v strnjenem nizu v obliki polne ali delne odsotnosti z dela po poteku starševskega dopusta za tega otroka, najdalj pa do končanega prvega razreda osnovne šole otroka, v skladu s predpisi, ki urejajo osnovno šolo. Evidenco o izrabi tega dela dopusta vodi center."

29. členi:
"Vsak od staršev ima pravico do starševskega dopusta v trajanju 130 dni, pri čemer lahko mati na očeta prenese 100 dni starševskega dopusta, 30 dni pa je neprenosljivih. Oče lahko prenese na mater 130 dni starševskega dopusta. Eden od staršev ga izrabi neposredno po izteku materinskega dopusta. Kadar za tega otroka nihče ni upravičen do materinskega dopusta, se prizna pravica do starševskega dopusta neposredno po poteku 77 dni starosti otroka."

33. člen:
"(1) Starša se pisno dogovorita o izrabi starševskega dopusta najpozneje 30 dni pred potekom materinskega dopusta. Dogovor predložita centru skupaj z zahtevo za uveljavljanje pravice in z njim seznanita svoja delodajalca."

35. člen:
"(1) Oba starša ne moreta istočasno izrabljati starševskega dopusta v obliki polne odsotnosti z dela, razen ob rojstvu:
1. dveh ali več hkrati živo rojenih otrok,
2. otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo,
3. otroka v družini, v kateri starša že varujeta in vzgajata najmanj dva otroka do končanega prvega razreda
osnovne šole najstarejšega otroka, v skladu s predpisi, ki urejajo osnovno šolo, oziroma, če varujeta in
negujeta otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo.
(2) Starša lahko istočasno izrabljata podaljšani del starševskega dopusta, ki jima pripada zaradi razlogov iz prejšnjega odstavka."

Odgovori