In kaj zdaj?


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
maliking
Nov član
Nov član
Prispevkov: 29
Pridružen: 21 Jul 2004, 20:17
Kraj: Croatia

In kaj zdaj?

Odgovor Napisal/-a maliking » 26 Mar 2005, 22:42

Kaj se šteje kot priloga k potnemu nalogu?
Posebej to vprašam, ker so potovanja bila opravljena še v letu 2003 in 2004, pa noben bog ne ve kaj naj priloži k temu nalogu? Pa naj mi nekdo pove od kdaj je sploh potrebno to prilaganje k nalogom?

Lep večer!

vita11
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 607
Pridružen: 03 Feb 2005, 05:41
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a vita11 » 27 Mar 2005, 05:43

Na seminarju letos nam je predavatelj OZS (bil je v Novem mestu) dejal, da ni nikjer predpisano, kaj mora biti priloženo k potnemu nalogu. Dejal je celo, da vsi tisti lisitiči, ki jih vsi prilagamo k potnemu nalogu niso potrebni in da si to inšpektorji preprosto izmišljajo. Jaz sicer še naprej pazim in dajem k nalogu te lističe, bolj iz previdnosti kot kaj drugega, vendar če se bi stvari zakomplicirale , se bi pošteno potrudila in dokazala, da predpisa, ki določa, kaj mora biti priloga potnemu nalogu ni. Zato vsi, ki imate problem s tem: poiščite strokovno razlago na OBZ. Jo bom tudi sama poiskala, ko kaj dobim, pa sporočim, ker gre zbiranje teh listkov in pripenjanje k nalogom tudi meni na živce.

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 27 Mar 2005, 09:30

Mislim, da so priloge k potnemu nalogu vsi računi in potrdila, ki dokazujejo upravičenost stroška. Že dolgo se nisem udeležila seminarjev na to temo, a zdi se mi logično, da se obračunajo stroški na podlagi računov in ne kot delajo nekateri, na podlagi cenikov.
Kot vem, moramo dokazila o potnih stroških prilagati potnim nalogom že zelo dolgo časa. Ko sem pred 25-imi leti začela poklicno pot, sem 10 let delala na oddelku obračunov in izplačil potnih stroškov (domačih in tujih). In tudi tedaj se je potnim nalogom oz. obračunom prilagalo obilo računov, potrdil,... Razen kilometrine (če je na nalogu seveda odobreno lastno vozilo) in dnevnice, mora biti vsak strošek dokumentiran, so me učili. Zdi se mi, da sem to pred nekaj leti, ko smo vse vprek sestavljali vse možne pravilnike, prebrala tudi v nekem tipskem zgledu pravilnika o potnih stroških.
Inšpektorji, kot vem, bolj iščejo fiktivne naloge. Poglejte članek "fake potni nalogi" (ali nekaj podobnega).
Lep pozdrav!

maliking
Nov član
Nov član
Prispevkov: 29
Pridružen: 21 Jul 2004, 20:17
Kraj: Croatia

Odgovor Napisal/-a maliking » 27 Mar 2005, 19:40

vita11 napisal/-a:Na seminarju letos nam je predavatelj OZS (bil je v Novem mestu) dejal, da ni nikjer predpisano, kaj mora biti priloženo k potnemu nalogu. Dejal je celo, da vsi tisti lisitiči, ki jih vsi prilagamo k potnemu nalogu niso potrebni in da si to inšpektorji preprosto izmišljajo. Jaz sicer še naprej pazim in dajem k nalogu te lističe, bolj iz previdnosti kot kaj drugega, vendar če se bi stvari zakomplicirale , se bi pošteno potrudila in dokazala, da predpisa, ki določa, kaj mora biti priloga potnemu nalogu ni. Zato vsi, ki imate problem s tem: poiščite strokovno razlago na OBZ. Jo bom tudi sama poiskala, ko kaj dobim, pa sporočim, ker gre zbiranje teh listkov in pripenjanje k nalogom tudi meni na živce.
Osebno menim enako. No problem je v tem, ker inšpektor pač želi neke dokumente s katerimi bi dokazovali, da je pot res bila opravljena. Res je tudi to, da dejansko nikjer nisem zasledil, da bi kateri predpis izrecno zahteval ali predpisoval priloge kot sestavni del obračuna potnega naloga. Morda se motim, pa me naj kdo popravi.

Hvala za odgovor.

maliking
Nov član
Nov član
Prispevkov: 29
Pridružen: 21 Jul 2004, 20:17
Kraj: Croatia

Odgovor Napisal/-a maliking » 27 Mar 2005, 19:48

pamps napisal/-a:Mislim, da so priloge k potnemu nalogu vsi računi in potrdila, ki dokazujejo upravičenost stroška.

Torej "misliš",ampak ne veš? Jaz bi pa res rad vedel, ali MORA li NE biti priloga?


Že dolgo se nisem udeležila seminarjev na to temo, a zdi se mi logično, da se obračunajo stroški na podlagi računov in ne kot delajo nekateri, na podlagi cenikov.

Obračun je narejen npr.Maribor-Ljubljana-Maribor toliko in toliko kilometrov x takrat veljavna cena prevoženega kilometra, včasih dnevnica, včasih ne in gotovo. Ni prilog in kje jih zdaj naj sploh iščem?

Kot vem, moramo dokazila o potnih stroških prilagati potnim nalogom že zelo dolgo časa.

Tvoja trditev je nekoliko v nasprotju z zgoraj napisanim. Ti praviš kot ti veš. Tudi jaz vem, da je pred 30 leti direktor nosil k meni neke papirje, jaz pa jih klanfal k nalogu, ampak nikdo mi nikoli ni rekel na osnovi katerega predpisa naj to delam. Pa tudi prazni nalogi-torej brez priloge so bili velikokrat, pa nikdo ni tega oporekal.



Ko sem pred 25-imi leti začela poklicno pot, sem 10 let delala na oddelku obračunov in izplačil potnih stroškov (domačih in tujih). In tudi tedaj se je potnim nalogom oz. obračunom prilagalo obilo računov, potrdil,... Razen kilometrine (če je na nalogu seveda odobreno lastno vozilo) in dnevnice, mora biti vsak strošek dokumentiran, so me učili.

Torej, če te prav razumem, kilometrine potewm ni potrebno posebej dokazovati? Saj drugih stroškov v glavnem ni bilo.


Zdi se mi, da sem to pred nekaj leti, ko smo vse vprek sestavljali vse možne pravilnike, prebrala tudi v nekem tipskem zgledu pravilnika o potnih stroških.

Torej ne v "ta pravem" predpisu?

Inšpektorji, kot vem, bolj iščejo fiktivne naloge. Poglejte članek "fake potni nalogi" (ali nekaj podobnega).

Sem ga prebral. Vendar sledeče. Kako naj on meni dokaže da potovanje ni opravljeno, če pa niti jaz njemu ne morem dokazati, da je opravljeno?

Lep pozdrav!
Tudi tebi!

dman
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 15 Mar 2005, 22:27

Odgovor Napisal/-a dman » 27 Mar 2005, 20:49

Potem se moramo pa najprej vprašati, kdo mora komu kaj dokazati.

Ali mora inšpektor dokazati, da je nalog fake (iskati podatke o tem, da je upravičenev iz potnega naloga bil drugje, kot je predstavljeno) ali mora izplačevalec dokazati, da je bila pot opravljena (kar je seveda najlažje z listinami). :?:

Kar se tiče dokazne vrednosti teh listkov je pa po mojem takole:
Računi za bencin in cestnine ne dokazujejo, da je bila točno določena oseba tistega dne nekje, temveč samo, da je bil opravljen nakup ali storitev določenega dne - nič pa o tem, kdo je bil kje. Torej tudi te listki niso 100% dokaz.

Račun za hotel je sicer precej dober dokaz, ker je na njem zapisano ime uporabnika storitev (lahko da se motim), vendar marsikatera službena pot ne vsebuje prenočitve.

Torej - čemu je treba prilagati listke?

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 27 Mar 2005, 21:27

Uh, koliko žolča, g. maliking.
Namesto "mislim" se popravljam: "po mojem vedenju" so priloge k obračunu potnih stroškov računi, potrdila,...Če, na primer, delavcu na nalogu odobrite prevoz z vlakom, busom, ... na določeni relaciji, ali mu boste izplačali stroške, kot si jih bo obračunal, ali boste zahtevali račune?

Menim, da so potni nalogi včasih napisani malomarno, zato pri pregledu lahko nastopi sum, da so fiktivni, in posledično temu moramo dokazovati upravičenost službenega potovanja. Da je potni nalog čim prej napisan, pozabimo vpisati stranko, h kateri smo potovali (vpišemo samo kraj potovanja), nekateri kot razlog potovanja napišejo obisk sejma (pozabijo napisati, katerega sejma), nekateri napišejo komercialne storitve (se jih res ne da opisati?) in podobno. Običajno se ne spuščam v to, kako stranke sestavijo potni nalog, da so le vse rubrike izpolnjene in da je vse žigosano in podpisano na pravih krajih; jih pa stalno opozarjam.
Pa še to: tisti, ki jih poznam in so imeli kontrolo, vsi po vrsti povedo, da inšpektorji kaj dosti ne sprašujejo. Ponavadi ugotovijo, napišejo zapisnik, nato pa se lahko pritožiš in utemeljuješ kje kaj piše in kje ne.
Na temo potnih nalogov in obračunov in najpogostejših napak je bilo že veliko napisanega; mogoče se bo oglasil kdo, ki ima konkreten podatek o tem, v katerem členu katerega zakona kaj piše.
Lep pozdrav!

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Nina » 28 Mar 2005, 12:23

http://racunovodja.com/mdokumenti/potni.asp

Ni najnovejši članek, so pa opisane najpogostejše napake pri pisanju potnih nalogov ...

naike
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 287
Pridružen: 24 Sep 2004, 10:48

Odgovor Napisal/-a naike » 29 Mar 2005, 15:54

Potrebno je dokazati, da je bila pot opravljena, saj ravno to iščejo, lažne potne naloge. In me zanima, kako boste dokazali to, brez priloženih računov, dobavnic,...
Pa še nekaj, nisem slavist, ampak lahko bi napisali lažni in ne fake, gotovo ste iz Ljubljane, saj tam kar naprej govorijo bolj v Angleščini kot v Slovenščini (pa še to pol narobe). :roll: Pa brez zamere.

LP

solei
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 30 Mar 2005, 10:13

Odgovor Napisal/-a solei » 30 Mar 2005, 10:26

...potni nalogi morajo imeti vse priloge, kot dokazilo, da je bila službena pot res opravljena......ker se ti stroški priznajo kot davčno priznan odhodek pravne osebe....v kolikor pravna oseba davčnemu organu ne predloži ustreznih dokazil o opravljenih službenih poteh, pravna oseba plača dodaten davek iz dobička, prispevke na plačo, davek na izplačano plačo in zamudne obresti od nepravočasno plačanih davkov.....zaposlenim pa se izplačila potnih stroškov prekvalificirajo kot drug prejemek iz delovnega razmerja....to pomeni obnovo postopka za odmero dohodnine pri zaposlenih skupaj z zamudnimi obrestmi.....hkrati pa lahko davčni inšpektor izda predlog sodniku za prekrške, zaradi suma poneverbe poslovnih listin......

daras
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 91
Pridružen: 28 Sep 2004, 09:27

Odgovor Napisal/-a daras » 31 Mar 2005, 15:50

In to je po novem kazenskem zakoniku tudi kaznivo dejanje.

Odgovori