delovni dopust 2003


Moderator: Mirko Zbačnik

Manca
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 190
Pridružen: 13 Feb 2003, 13:52
Kraj: Slovenia

delovni dopust 2003

Odgovor Napisal/-a Manca » 15 Feb 2003, 07:22

Smo s.p. in imamo 30 zaposlenih.

Kako se letos obračunava dopust glede na to, da za nas veljajo <u>ZDR</u> in <u><u>kolektivna pogodba med delojemalci in zasebnimi delodajalci</u></u>?

ZDR pravi, da je najmanj 4 tedne dopusta (20 dni???), kolektivna pa da je minimum 18 dni. Ampak kolektivna še ima druge dodatke, ki so pomembni in nanesejo več kot ZDR (ali jih ima mogoče ZDR tudi??). Ali lahko kombiniramo ali se samo preračuna za vsakega delavca po ZDR in po kolektivni in se tako ugotovi katero je bolje za delavca???
Kolektivna pravi, da ne more biti več kot 30 dni, ZDR pravi, da ja; ampak potem spet pridemo do kombiniraja. Prosim, prosim lepo rešite me.

Manca

Manca

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Nina » 16 Feb 2003, 14:06

Najprej: tole je naslov, na katerem najdete besedilo ZDR:

http://www.racunovodja.com/pokazi.asp?stran=199

159. in 160. člen se nanašata na vaše vprašanje.

Lahko pa vam ju na kratko obnovim:

teden se določi glede na število delovnih dni v tednu, kar pomeni, da če imajo vaši zaposlenci 5-dnevni delovni teden, jim pripada 20 dni dopusta, pri 6-dnevnem delovnem tednu pa 24 dni.

Ker pa imajo vaši zaposlenci kolektivno pogodbo, ki (če sem pravilno razumela) dopušča daljši dopust, se <b>morate</b> ravnati po njihovi kolektivni pogodbi.

Upam, da sem vam dovolj pomagala.

LP, Nina :D

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Nina » 17 Feb 2003, 10:12

Manci sem tale link že poslala, tukaj pa je še za vse ostale, ki jih zanima določanje dolžine dopusta:

http://www.pravniki.net/forum/?cid=16&tid=4614&bc=2

Za tiste bolj lene: sodeč po tem pravniškem odgovoru se dopust določa glede na kolektivno pogodbo (z vsemi dodatki, ki so tam določeni), če pa v tem primeru dopust ne doseže štirih tednov, ga je treba "podaljšati" na 4 tedne. Zato ni nobenega kombiniranja kolektivne pododbe in ZDR ali iskanja najboljših možnosti za zaposlene, ampak (kot sem že nekajkrat omenila) je na prvem mestu kolektivna pogodba.

LP, Nina :D

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 21 Feb 2003, 08:21

No, naj še dodam, da kolektivna pogodba ne more poslabševati ZDR. V primeru, kot ga navajate, velja za delavca ugodnejši pogoj.

:mrgreen:

LP, Mirko

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Nina » 21 Feb 2003, 17:56

Že, ampak kolektivna pogodba ima še dodatke, kar lahko nanese 20 ali več dni dopusta.

Po mojem mnenju je najprej potrebno upoštevati kolektivno pogodbo (z vsemi dodatki!) in šele nato zviševati število dni dopusta na 4 tedne, če jih s prej navedenimi postopki ne dosežemo ...

LP, Nina :oops:

Manca
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 190
Pridružen: 13 Feb 2003, 13:52
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a Manca » 24 Feb 2003, 10:10

Zahvaljujem se za odgovore, imam pa vseeno še eno vprašanje:

<u>Kje v ZDR piše, da lahko ima delavec več kot 30 dni dopusta
(po kolektivni ga ne more biti)?</u>
Že tako imajo delavci več dopusta kot če bi šli po ZDR - v povprečju od 26-28 dni. (moj brat dela v državni firmi, ima več delovne dobe
kot jaz, je invalid III. kategorije in ima manj dopusta kot jaz???)


Manca

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 24 Feb 2003, 12:01

V ZDR in kolektivnih pogodbah so predpisani le minimumi pravic. Število dni dopusta navzgor NI OMEJENO!

Razlike med kolektivnimi pogodbami (panožnimi, podjetniškimi) izražajo "ne-moč" sindikata, so rezultat pogajanj oz. sklenjenih kompromisov. Kot sem že omenil, za delavca vedno velja ugodnejši pogoj!

Delodajalci, izkažite se!

:D LP, Mirko

Manca
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 190
Pridružen: 13 Feb 2003, 13:52
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a Manca » 24 Feb 2003, 13:39

To se pravi, da je sindikat najmočnejši na področju "s.p.-ja". Kje je tu logika? V večjih družbah je delavec še bolj izgubljen v bazi podatkov in si lahko zato več privoščijo. Pokažite mi delavca, ki se bo pritožil, če bo dobil minimum, glede na to, da ga lahko vržejo na cesto in vzamejo drugega - saj jih najmanj 10 čaka na tisto delovno mesto.

Sicer sem pa samo delavec pri s.p., ki izdaja odločbe za dopust na podlagi papirjev, ki jih dobim od knjigovodskega servisa.
Stvar je samo v tem, da sem delala po navodilu drugih in očitno ni bilo prav, ker so se delavci pritožili. Naš knjigovodja še vedno trdi, da je maksimum 30 dni.

Torej po kolektivni naši delavki pripada dopust za predšolskega otroka 2 dni, ker pa je otrok star 14 let, ji pa ta postavka propade.
Ker ni kombinacij med ZDR in kolektivno

Manca

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 24 Feb 2003, 14:07

Se opravičujem. To je le teoretično. V praksi se število dni dopusta določa po internih aktih podjetja, ki tudi sama določijo pravila, torej tudi maksimum. Kakšnih splošnih navodil žal ni, v zakonu in kolektivnih pogodbah so le smernice. Na osnovi katerega pravilnika določi dopust knjigovodja, žal ne vem.

Sicer se pa strinjam, da ima delavec več možnosti zaščite v večjih firmah. V malih podjetjih je strah pred izgubo službe žal prevelik. Vprašanje urejenosti splošnih aktov teh podjetji reje ne bi izpostavljal...

:oops: Pozdrav!

Mirko

Manca
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 190
Pridružen: 13 Feb 2003, 13:52
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a Manca » 24 Feb 2003, 14:47

Nisem hotela zveneti tako grobo, na tak način sem pač reagirala, ker mi te dni vsi hodijo po glavi, jaz pa tudi ne vem kam naj se obrnem.
Zbrala sem najmanj 5 različnih razlag glede dopusta od slabših za delavca pa do bolj ugodnih. Želela bi samo vedeti par stvari, tako da ko bodo drugič prišli nad mano, da bom imela osnovo za zagovor. Do zdaj sem imela samo "tak so mi rekli"

lp
:???:

Manca

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 25 Feb 2003, 11:12

Da število dni dopusta navzgor ni omejeno po novem ZDR sem slišal pred časom na radiju Slovenija na oddaji Studio ob 17., tako je bilo mnenje gostujočega pravnika. Najbolje je, da se o tem posvetujete z vašim knjigovodjem. Le-ta vam bo zagotovo dal pravi odgovor.

Lp, Mirko!
:wink:

Manca
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 190
Pridružen: 13 Feb 2003, 13:52
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a Manca » 07 Apr 2003, 11:06

Po neštetih telefonskih klicih na Obrtno, na Sindikat, na Inšpektorat za delo, po neštetih brskanjih po internetu smo prišli do zaključka oz. so nam na obrtni rekli, kaj moramo narediti:
<u>VSE KAR JE UGODNEJŠE ZA DELAVCA - RAZNO KOMBINIRANJE JE POTREBNO</u>.
Osnova je sicer ostala 18 dni - zato ker imajo vsi delavci razne dodatke na delovno dobo in zahtevnost dela.
Meja 30 dni - je ni več.
Kot sem napisala, se gre vse po zakonu in nato še vsi možni dodatki, ki pripradajo po kolektivni med zasebnimi delodajalci in delojemalci.

Čeprav še nekateri delavci trdijo, da je osnova 20 dni - to ni res - minimalno število dni dopusta je 20 - pri nas je sporen recimo samo tisti, ki še nima delovne dobe, pa še ta dobi na zahtevnost dela dodatek.

Lep pozdrav vsem skupaj, vladi pa prošnja, da naj napišejo en zakon, ki bo veljal za vse in v njem naj bo črno-belo napisano kaj je potrebno narediti, da ne bo prišlo do takšnih komplikacij.

Manca

Odgovori