SLUŽBENO VOZILO


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ROŽICA
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 Mar 2005, 13:52

SLUŽBENO VOZILO

Odgovor Napisal/-a ROŽICA » 24 Okt 2005, 11:10

ZANIMA ME, ČE KDO VE, KAKO JE Z BONITETAMI PRI UPORABI SLUŽBNEGA VOZILA. DELAVEC BI SE NAMREČ Z SLUŽBENIM VOZILOM VOZIL VSAKI DAN DOMOV IN V SLUŽBO. KAKO JE Z POTNIMI STROŠKI??
MI KDO ZNA POMAGATI :o

naša
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 202
Pridružen: 08 Okt 2004, 14:53

Odgovor Napisal/-a naša » 24 Okt 2005, 12:24

obračunava se mu boniteta, potnih stroškov ne dobi.

cilj
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 13 Okt 2005, 07:46
Kraj: LJUBLJANA

Odgovor Napisal/-a cilj » 24 Okt 2005, 12:26

:roll:

V primeru, da se bo delavec vozil z dela in na delo s službenim avtomobilov se to šteje za boniteto. Izračun pa je odvisen tudi od tega kdo plačuje gorivo - delavec ali delodajalec.

V nadaljevanju si preberite pojasnilo DURS iz katerega boste dobili odgovor na vaše VP.


Vrednotenje bonitete za uporabo servisnih službenih vozil in servisnega mobilnega telefona
Pojasnilo DURS, št. 42401-168/2005, 3. 3. 2005
V zvezi z vprašanji pojasnjujemo:

Vrednotenje bonitete za uporabo osebnega motornega vozila za privatne namene je določeno v drugem odstavku 30. člena Zakona o dohodnini (Uradni list RS, št. 54/04, 56/04 - popr., 62/04 - popr., 63/04 - popr., 80/04 in 139/04), v nadaljevanju: ZDoh-1. V skladu s to določbo se boniteta obračuna za vsak začeti koledarski mesec uporabe vozila, ne glede na dejansko uporabo vozila za privatne namene; torej ne glede na dejansko število dni uporabe osebnega motornega vozila v nekem mesecu. Glede na navedeno tudi uporaba službenega vozila za prevoz na delo in z dela velja za uporabo službenega vozila za privatne namene.

V zvezi z vodenjem evidenc s službenim vozilom prevoženih kilometrov za privatne namene od prevoženih kilometrov za službene namene menimo, da mora delojemalec zaradi pravilnega vrednotenje bonitete dokazati prevožene kilometre v določen namen z ustrezno evidenco. V skladu s 95. členom Zakona o davčnem postopku (Uradni list RS, št. 54/04, 57/04 - ZDS-1, 109/04 - odločba US, 128/04 - odločba US in 139/04), v nadaljevanju: ZDavP-1, mora davčni zavezanec za svoje trditve v davčnem postopku predložiti dokaze. Če v ZDavP-1 ni drugače določeno, mora zavezanec za davek dokazati svoje trditve, na podlagi katerih davčna obveznost ne nastane oziroma se zmanjša.

Prav tako menimo, da je ločeno izkazovanje navedenega potrebno zaradi vrednotenja davčno potrebnih in davčno nepotrebnih odhodkov delodajalca. V tej zvezi je treba opozoriti na določilo SRS 21 (2002) - knjigovodska listina. Hkrati je delodajalec tudi plačnik davka v smislu 19. člena ZDavP-1, ki mora zagotoviti vse pogoje in poznati okoliščine posameznega primera, da bo davčni odtegljaj od dohodkov iz zaposlitve pravilno izračunan. Če plačnik davka ni odtegnil davčnega odtegljaja in ga ni plačal ali ga ni odtegnil in ni plačal pravilno, se davčni odtegljaj s pripadajočimi dajatvami izterja od plačnika davka, plačnika davka pa tudi bremeni. Za te primere je v ZDavP-1 predpisana ustrezna sankcija v 3. točki 391. člena.

Medsebojne pravice in obveznosti delavcev in delodajalcev urejajo predpisi o delovnih razmerjih, na podlagi katerih se presoja tudi upravičenost delojemalca do povračila stroškov v zvezi z delom. Tako je v 130. členu Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 42/02) določeno, da mora delodajalec delavcu zagotoviti povračilo stroškov za prehrano med delom, za prevoz na delo in z dela in povračilo stroškov, ki jih ima pri opravljanju določenih del in nalog na službenem potovanju. Če višina povračila teh stroškov ni določena s kolektivno pogodbo s splošno veljavnostjo, se določi z izvršilnim predpisom.

Delojemalcu, ki ima pravico do uporabe službenega osebnega vozila za privatne namene, se lahko izplača tudi povračilo stroškov za prevoz na delo in z dela, če to dopuščajo interni predpisi delodajalca. Tudi v tem primeru je treba upoštevati prej navedeno določbo drugega odstavka 30. člena ZDoh-1 glede vrednotenja bonitete, poleg te določbe pa tudi sedmi odstavek 3. člena Uredbe o višini povračil stroškov v zvezi z delom in drugih dohodkov, ki se ne vštevajo v davčno osnovo (Uradni list RS, št. 142/04 in 7/05). Ta določa, da se povračilo stroškov za prevoz na delo všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja, če ima delojemalec pravico do uporabe službenega vozila za privatne namene.

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 24 Okt 2005, 12:29

Preberite si 30.člen Zakona o dohodnini, 2 odstavek, vrednotenje bonitet. Boniteto za privatno rabo službenega vozila seveda plačuje, vendar če bo naredil manj kot 500 km v privatne namene, se znesek bonitete prepolovi. Če mu delodajalec zagotovi gorivo tudi za privatne vožnje, pa se mu boniteta poveča za 25%.
Prevoz na delo in z dela se mu sicer lahko izplača, vendar se v celoti obdavči -> torej od morebitnega izplačila se obračunajo vsi prispevki in akontacija dohodnine, enako kot pri plači.
LP :)

lord71
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 08 Dec 2010, 10:24

Re: SLUŽBENO VOZILO

Odgovor Napisal/-a lord71 » 09 Dec 2010, 00:10

(7) Če ima delojemalec pravico do uporabe službenega vozila za privatne namene in mu delodajalec za tako uporabo službenega vozila zagotovi tudi gorivo, se povračilo stroškov za prevoz na delo všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja.

:sjezen: Prosim če mi lahko zgoraj navedeno dikcijo nekdo razloži!
Če delodajalec delavcu za prevoz na delo in za službene namene ,da v uporabo službeno vozilo in zagotovi gorivo mu seveda ne bo plačeval še povračila stroškov za prevoz na delo. :?:
Mislim da je problem v formulaciji "uporaba službenega vozila za privatne namene"
Naj skušam to prikazati na primeru; Podjetje iz Kopra na primer opravlja servisne storitve na terenu tudi v Ljubljani in drugod a tam nima svoje dislocirane enote , njihov serviser pa je recimo iz Postojne. Torej če bo ta serviser vsak dan moral v Koper in nazaj v Ljubljano se šteje da je prevoz iz Postojne do Kopra uporab službenega vozila za privatne namene iz Kopra v Ljubljano pa za uporabo službenega vozila za službene namene in ko se vrača iz Kopra v Postojno zopet uporab službenega vozila za privatne namene .In ker je to nonsens in ogromen strošek za firmo ,da bi se vsak dan vračal na sedež podjetja se bo verjetno vozil direktno iz Postojne v Ljubljano in sedaj tu nastane problem ali je to uporaba službenega vozila za privatne ali službene namene ????
Za odgovor se vnaprej zahvaljujem , hvala
LP. :)

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: SLUŽBENO VOZILO

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 09 Dec 2010, 09:11

Tudi mi imamo serviserje na terenu, ki se ne vozijo s sedeža firme ampak direktno od doma do stranke (sedež podjetja je v Ljubljani, serviserji so v Mariboru in Kopru). Mi tega ne obravnavamo kot privatne vožnje saj tudi niso. Menim, da če je vse pokrito s potnim nalogom in se službeno vozilo dejansko ne uporablja v privatne namene, tukaj ni bonitete.
Lp :)

lord71
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 08 Dec 2010, 10:24

Re: SLUŽBENO VOZILO

Odgovor Napisal/-a lord71 » 10 Dec 2010, 18:41

:) Ja lepo tudi meni se to zdi logično in pravilno a zakon je tako dvoumno napisan, da si ga na davčni uprvi lahko razlagajo tako kot njim bolj ustreza in če hočejo od tega pobrati davek tako vožnjo definirajo kot prevoz na delo ker se storitev opravlja za potrebe znotraj firme oziroma znotraj skupine. V razlagi zakona bi morali natančneje definirati kdaj se vožnja smatra za službeno in kdaj za prevoz na delo :roll: čeprav bi tudi prevoz na delo lahko obravnavali kot službeno pot saj ga nenazadnje plača delodajalec in je to njegov strošek.
LP :wink:

ps Lotica upam da si bodo tudi dacarji razlagali vožnjo tako kot vi. :)

katrijn
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1131
Pridružen: 05 Avg 2004, 09:28
Kraj: Slovenia

Re: SLUŽBENO VOZILO

Odgovor Napisal/-a katrijn » 12 Dec 2010, 12:43

Se bi kar strinjala z Lotico. Dokler imate vse kilometre pokrite s papirji, potem dacarji potnih stroškov ne morejoimeti za neupravičene.

lord71
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 08 Dec 2010, 10:24

Re: SLUŽBENO VOZILO

Odgovor Napisal/-a lord71 » 16 Dec 2010, 08:33

katrijn napisal/-a:Se bi kar strinjala z Lotico. Dokler imate vse kilometre pokrite s papirji, potem dacarji potnih stroškov ne morejoimeti za neupravičene.
Hvala za odgovor, :)
Ali morda kdo ve kje in kako bi se dalo v naprej dobiti uradno mnenje oziroma potrdilo , da so takšni potni stroški pokriti s potnim nalogom. Gre namreč samo za to ,da bi se radi izognili morebitnim težavam z davkarijo. :spomezik:
Hvala za pomoč in odgovore.
LP.

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: SLUŽBENO VOZILO

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 16 Dec 2010, 09:37

Uradno mnenje lahko dobite tako, da zastavite vprašanje po elektronski pošti, email najdete na spletni strani dursa in vam odgovorijo. Sicer traja, po mojih izkušnjah kakšne 3 tedne, ampak potem imate uradni odgovor ali je tako prav ali ne. Mi smo na ta način zastavili vprašanje glede tega ali smo upravičeni do zmanjšanja izstopnega DDVja.
Lp :)

Odgovori