sluzbeno potovanje

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ucitelj
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 22 Avg 2006, 22:02

sluzbeno potovanje

Odgovor Napisal/-a ucitelj » 23 Avg 2006, 23:06

Prosim za pomoč pri obračunu potnih stroškov.

Ravnatelj mi je izdal potni nalog za prevoz dijakov. V nalogu je predvideno potovanje z mojim osebnim avtomobilom. Težave so nastopile pri obračunu in izplačilu. Čez pol leta mi je računovodkinja nakazala denar na transakcijski račun. Čeprav nisem prejel nobenega pisnega obvestila s specifikacijami stroškov, sem ocenil, da je izplačana vsota prava. Presenetilo pa me je izplačilni listek za osebni dohodek, čez en mesec, ko mi je bila odbita kilometrina od doma do delovnega mesta za potovanje, ki se je izvršilo pred pol leta. Naknadno pa je bila za ta dan obračunana vožnja za javno prevozno sredstvo. Po besedah pomočnika naj bi se ob takih službenih potovanjih obračunala kilometrina samo od delovnega mesta do kraja potovanja. Logika pa takšna! Jaz naj bi torej imel svoj osebni avto parkiran kar pred šolo, za prevoz od doma do šole pa naj bi koristil javni prevoz.

Mnenja sem, da bi šola morala povrniti kilometrino od mojega doma pa do kraja potovanja, saj je ravnatelj podpisal na potnem nalogu tak način potovanja. Mnenja sem, da se moja službena pot začne že doma, ne pa v kraju, kjer je šola. Argument pomočnika, da nima pravne osnove, da bi lahko izplačal kilometrino od doma do delovnega mesta ne vzdrži, kljub dejstvu, da javni prevoz obstaja. Če bi ga v tem primeru koristil, ne bi mogel peljati dijake.

Kaj pravi na tole zmešnjavo zakonodaja?

Kaj mi priporočajo strokovnjaki?

Resnično bi želel pridobiti strokovno mnenje, saj se tovrstni problemi pojavljajo na naši šoli že nekaj let.

V naprej se zahvaljujem za vsako mnenje in nasvet.
učitelj

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Odgovor Napisal/-a Zoris » 24 Avg 2006, 08:01

O tem bi se sicer morali dogovoriti že pred začetkom službenega potovanja in kako imate urejeno v pravilniku. Je stvar dogovora in razlage. Če je bilo dogovorjeno, da je zbirno mesto za prevoz dijakov šola, potem bi se naj smatralo, da je to začetek službenega potovanja.
Vendar je od tega odvisno tudi, ob kateri uri se je začel prevoz. Napisali ste, "Če bi ga v tem primeru koristil, ne bi mogel peljati dijake", kar verjetno pomeni, da ni bilo možnosti javnega prevoza na zbirno mesto do začetka potovanja.

To bi opravičevalo, da vam od doma pa do tega mesta začetka potovanja povrnejo stroške prevoza na delo v obliki kilometrine - 15 % cene goriva in ne v višini cene javnega prevoza.
Lp

Evida
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 318
Pridružen: 23 Mar 2005, 10:31

Odgovor Napisal/-a Evida » 24 Avg 2006, 08:07

Lahko vam povem samo način, ki ga uporabljamo pri nas. Če gre nekdo na službeno pot od doma in mu ni treba prej v šolo, piše kilometre od doma do cilja in nazaj. V kolikor pa pride npr. zjutraj v šolo, nato pa gre z dijaki naprej, se mu od doma do šole obračuna prevoz na delo v obliki zmanjšane kilometrine in nato polno kilometrino do cilja in nazaj do šole. Mislim, da so bila navodila za ta način pred leti dana s strani Ministrstva za šolstvo in šport.
Verjetno pa vam je bila pri plači obračunana dohodnina za del kilometrine, ki presega neobdavčeni del.
Evida

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 24 Avg 2006, 20:35

Težko je dati za šolstvo na takšno vprašanje odgovor, saj je veliko tega nedorečenega. Upravičenost do stroškov na službenem potovanju bi moral definirati financer, to je ministrstvo za šolstvo, ki se te svoje odgovornosti po navadi arogantno izogne, vodstva šol pa so prepuščena lastni presoji ...

So pa še drugi vidiki, ki bi jih bilo potrebno doreči. Ste pomislili, kakšno odgovornost ste prevzeli s tem, ko ste peljali dijake, kaj če bi imeli prometno nesrečo, če bi se dijakom kaj zgodilo in bi vas starši tožili ... :svprasaj:

ucitelj
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 22 Avg 2006, 22:02

Odgovor Napisal/-a ucitelj » 24 Avg 2006, 21:58

Helena


Kar se odgovornosti tiče; zadevo sem delno rešil z izjavo, ki so jo dali starši dijakov, da dovoljujejo potovanje in da prevzemajo odgovornost. Vendar mislim, da v primeru nezgode, v pravnem smislu ne bi zdržala.

Kadar prevažam dijake se sicer strogo držim cestno prometnih predpisov. Vem pa, da na cesti to ni dovolj. Žal o tvoji usodi odločajo drugi.


Meni gre pri celotni zadevi najbolj na živce, da dogovori ne držijo. Z ravnateljem se zmeniš eno, pomočnik ravnatelja uveljavlja drugo.

Še bolj je pa boleče to, da se z rezultati, ki jih dosegamo z dijaki ( in včasih tudi njihovimi starši ) drugi trkajo po prsih. Problem je pa izplačati tistih nekaj tolarjev.
učitelj

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 25 Avg 2006, 08:18

Žal je res tako :shudic:

Naj pa vas potolažim, da dijaki pa le odnesejo s seboj spomine za vse življenje - s tistim učiteljem smo v srednji šoli dosegli to in to ...

ucitelj
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 22 Avg 2006, 22:02

Odgovor Napisal/-a ucitelj » 30 Avg 2006, 15:37

Res je tako, a žal je to edino česar smo deležni, pa še to ne vedno.

Ob takih pripetijah, kot so opisane v prvem sporočilu, človeka kar mine, da bi se še spuščal v tovrstne avanture.

Sprašujem se, kako naprej? Vso zadevo dati v roke strokovnjakom na inšpektoratu, pa naj oni presodijo? Pridobiti ustrezno strokovno mnenje in se iti z vodstvom ''igro brez meja''? Ali preprosto zadevo ''pogoltniti'' in opustiti dejavnosti, ki so povezane s potovanji?

Kaj pa dijaki in izkušnje, ki jih pri tem pridobijo? Ali naj te aktivnosti prepustimo staršem - tako kot so si zadevo umislili na eni izmed gimnazij? Naj še eno stvar naložimo na pleča staršev?

Glede na to, da je gornja sporočila prebralo kar precej obiskovalcev, pričakujem še kako mnenje, saj ste povečini starši, kajne!
učitelj

katrijn
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1131
Pridružen: 05 Avg 2004, 09:28
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a katrijn » 06 Sep 2006, 10:18

Težko podamo svoje mnenje (kot starši), saj niste napisale za kakšne aktivnosti gre.

Evida
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 318
Pridružen: 23 Mar 2005, 10:31

Odgovor Napisal/-a Evida » 06 Sep 2006, 12:56

Spoštovani g. učitelj!
Zadeve glede prevozov učencev so delikatne. Želje staršev seveda so, da se učence vozi vsepovsod, tudi na dejavnosti, ki niso v letnem delovnem načrtu šole (npr. tekmovanja). Seveda nastane problem odgovornosti. Učitleji se dobro zavedajo odgovornosti ki jo imajo, če vzamejo otroka v svoj avto. Zato se temu izogibajo. Šola zato najame uradnega prevoznika oz. morajo otroke peljati starši.
Evida

ucitelj
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 22 Avg 2006, 22:02

Odgovor Napisal/-a ucitelj » 08 Sep 2006, 15:45

Katrijn

Kdor vsaj malo pozna šolo ve kakšne dejavnosti sem imel v mislih. Sicer so pa navedene v publikacijah, ki jih šole izdajo na začetku šolskega leta. Ni pa problematično samo prevažanje dijakov. Podobne težave se pojavijo tudi pri udeležbi seminarjev in posvetov.

Pa da se nebi mi preveč oddaljili od zastavljenega vprašanja, naj ga ponovim.

Ali mi pripada kilometrina od doma pa do mesta potovanja ali pa od kraja, kjer je šola pa do mesta potovanja, če opravim službeno potovanje s svojim avtomobilom.

In pa, kateri pravilniki veljajo v tem primeru. Evida je v enem od odgovorov napisala, da so bila dana navodila s strani ministrstva za šolstvo. Jih je možno kje dobiti.

LP
učitelj

Odgovori