potni stroški v javnem sektorju

Moderator: Mirko Zbačnik

gsgr
Nov član
Nov član
Prispevkov: 21
Pridružen: 15 Jul 2004, 12:59
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a gsgr » 17 Okt 2006, 10:46

Pozdravljeni,

marsikaj v tej državi mi ni jasno. Radi bi privarčevali, pa mislim da na napačen način.

Pa poglejmo:
Največ zaposlenih prihaja na delo iz bližnjih krajev - do cca. 10 km. Večina, vsaj v našem zavodu, se vozi z lastnimi prevoznimi sredstvi, za povračilo potnih stroškov pa se upošteva cena avtobusnga prevoza.

Ali ne bi bilo bolj varčno in tudi "fer" do tistih zaposlenih, ki prihajajo na delo iz oddaljenejših krajev, da bi se izplačevala znižana kilometrina, saj če primerjamo vrednost kilometra delavca, ki je od službe oddaljen 6 km (cena vozovnice =410,00 sit/vrednost km= 68,33 sit )
in delavca ki se vozi 23 km -po ceniku AP tretirana relacija 20 km (cena vozovnice = 640,00 sit/vrednost km = 27,82 sit. Tako se z oddaljenostjo kraja bivanja od delovnega mesta tudi vrednost kilometra zmanjšuje.

Izplačilo povračila prevoza na delo je še 10% nižje, če je delovnih dni v mesecu 21 (mesečna delavska vozovnica s popustom), višjega zneska, kot je mesečna, pa se baje ne bi smelo izplačati. Popusta na bencinski črpalki za gorivo ne dajejo. Seveda za tiste, ki javni prevoz uporabljajo naj tako ostane, vendar bi se moralo zahtevati predložitev vozovnic.

Torej delavec, ki prihaja iz oddaljenejšega kraja je za marsikaj prikrajšan, ne samo finančno, tudi časa za vožnjo veliko več porabi in kaj naj počne dve uri, če dela deljen delovni čas? Tisti ki imajo dom bližje se s takimi vprašanji ne ukvarjajo.

Ne razumem, zakaj je podlaga za obračun cena avtobusnega prevoza, če ga večina sploh ne uporablja.
Najpravičnejči način za tiste, ki ne uporabljajo javnega prevoza bi bil obračunavanje znižanih kilometrin.

Pa brez zamere.

Lep dan!

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 13 Nov 2006, 14:36

Pojasnilo sindikata VIZ na to temo:

Pojasnilo glede Uredbe o povračilu stroškov prevoza na delo in z dela javnim uslužbencem in funkcionarjem v državnih organih
Vlada Republike Slovenije je avgusta letos sprejela Uredbo o povračilu stroškov prevoza na delo in z dela javnim uslužbencem in funkcionarjem v državnih organih, ki je po novem podlaga za povračila potnih stroškov omenjenim javnim uslužbencem. Potni stroški se v skladu s to uredbo obračunajo na podlagi posebne izjave, ki jo javni uslužbenec izpolni in podpiše. Kakor izhaja že iz samega naslova uredbe, se ta nanaša le na javne uslužbence, zaposlene v državnih organih. Kljub temu pa so bile omenjene izjave ponujene v podpis številnim javnim uslužbencem tudi v javnih zavodih, za katere omenjena uredba po našem mnenju ne velja.

Javni uslužbenci so po Zakonu o javnih uslužbencih razdeljeni v dve kategoriji, in sicer delavce v državnih organih in druge javne uslužbence, med katere sodijo zaposleni v javnih zavodih (npr. šolah, vrtcih, inštitutih, kulturnih javnih zavodih …). Na podlagi te delitve obstajata tudi dve različni ureditvi za vsako od obeh skupin. Omenjena uredba že v prvem členu pravi, da velja le za javne uslužbence v državni organih, kar izhaja tudi iz pravne podlage, na kateri uredba temelji.

Opozarjamo vas, da, v primeru, da vam na zavodu ponudijo v podpis izjavo, ki temelji na Uredbi o povračilu stroškov prevoza na delo in z dela javnim uslužbencem in funkcionarjem v državnih organih, slednje niste dolžni podpisati. Bistvo omenjene uredbe je namreč v tem, da se v skladu z njo povrnejo stroški tistega prevoza, ki je najcenejši, ne pa stroški prevoza z najracionalnejšim prevoznim sredstvom, kakor to določa razlaga h Kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti. Obračun potnih stroškov za zaposlene v javnih zavodih se glede na navedeno izplačuje na podlagi področnih kolektivnih pogodb kot doslej. :scool:

Odgovori