potni stroški v javnem sektorju

Moderator: Mirko Zbačnik

kvrcko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 178
Pridružen: 31 Avg 2004, 07:46
Kraj: Slovenia

potni stroški v javnem sektorju

Odgovor Napisal/-a kvrcko » 19 Sep 2006, 12:07

Imam vprašanje za gospoda Adama. Sicer ne vem če je to tema na katero bo lahko odgovoril, poskusim pa lahko.

Zanima me ali je pri novih izjavah /Uradni list RS št. 95 - Uredba o povračilih stroškov prevoza na delo/ dovolj če zaposleni izpolnijo izjavo v kateri s podpisom garantirajo, da je cena prevoza, ki so jo navedli točna ali morajo prinesti v računovodstvo tudi potrdilo o ceni vozovnice oziroma vozovnico.
Upam, da je vprašanje jasno zastavljeno.

Lp,
Tina

ETA
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 14 Sep 2006, 08:40

Potni stroŠki v javnem sektorju

Odgovor Napisal/-a ETA » 20 Sep 2006, 09:49

Mogoče se motim, vendar sem pri prebiranju zasledila, da gre za povračila prevoza za vse (zaposlence in funkcionarje), zaposlene v državnih organih. Ne govori pa se o državnih uslužbencih v javnem sektorju. Torej javni sektor so državni organi (vlada, pravosodje...), nato pa javni zavodi, javni skladi... in drugo. Kako je s tem in ali ostali (predvsem javni zavodi) upoštevate te novosti.
Lp

kvrcko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 178
Pridružen: 31 Avg 2004, 07:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a kvrcko » 21 Sep 2006, 09:44

Sem preverila in piše na Ministrstvu za javno upravo, da smo javni uslužbenci vsi zaposleni v javnih zavodih, javnih agencijah, ... tako, da moramo izpolniti izjavo.

Še enkrat pa prosim Adama za odgovor na moje vprašanje glede vozovnic. Trenutno je to kar žgoča tema.


Lp
Tina

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 21 Sep 2006, 10:32

Sem hotela preveriti kako piše, in sem našla samo to:

Sporočilo za javnost po seji Vlade RS, 31.08.2006






Vlada Republike Slovenije je na današnji seji sprejela Uredbo o povračilu stroškov prevoza na delo in z dela javnim uslužbencem in funkcionarjem v državnih organih.

V zadnjih letih v državni upravi beležimo občuten trend rasti stroškov prevoza na delo in z dela. Pojavljajo se tudi primeri zlorab, ko uslužbenec prejema povračilo za prevoz iz kraja, od koder se dejansko ne vozi v službo.

Glavni cilj nove Uredbe o povračilu stroškov prevoza na delo in z dela javnim uslužbencem in funkcionarjem v državnih organih je, da se pri povračilu stroškov bolj upošteva načelo gospodarnosti in da se s tem obračunavanje in izplačevanje teh stroškov racionalizira. Z uredbo se daje organom podlaga, da funkcionarjem in uslužbencem povrnejo stroške najcenejšega prevoza na delo in z dela. Druga pomembna novost je, da uredba izrecno določa, da se povrnejo stroški od kraja, s katerega zaposleni dejansko prihaja na delo, tudi če ima formalno prijavljeno prebivališče v bolj oddaljenem kraju.

Zaposleni bo s podpisom izjave, ki jo predloži delodajalcu zaradi uveljavljanja pravice do povračila stroškov prevoza seznanjen z možnostjo izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, če se izkaže, da so podatki, ki odločilno vplivajo na višino povračila stroškov prevoza neresnični in da gre za zlorabo. Vsi zaposleni razen tistih, pri katerih se z novo uredbo nič ne spreminja (to so tisti, ki uveljavljajo povračilo cene mesečne vozovnice v mestnem prometu), bodo to izjavo izpolnili na novo.

Kot dodaten ukrep za racionalizacijo stroškov je vlada hkrati z uredbo sprejela tudi sklep, ki zavezuje organe državne uprave, da tudi pri izvajanju kadrovskih postopkov in premeščanju javnih uslužbencev upoštevajo načelo racionalne rabe javnih sredstev ter premeščajo javne uslužbence v kraje, ki so čim bližje njihovemu bivališču.

Zaradi pregleda nad gibanjem porabe sredstev za povračilo stroškov prevoza bodo morali organi državne uprave vsake 3 mesece Ministrstvu za javno upravo poročati o obsegu izplačanih sredstev in razlogih za morebitne spremembe pri višini izplačil. Preko teh poročil bo možno opraviti tudi evalvacijo učinkov nove uredbe in pripraviti morebitne nove ukrepe.

Iz tega sklepam da gre samo za javne uslužbence, ki spadajo pod ministrstvo za javno upravo.

kvrcko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 178
Pridružen: 31 Avg 2004, 07:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a kvrcko » 21 Sep 2006, 10:40

Kdo je javni uslužbenec, njegova vloga v moderni JU?

Javni uslužbenec je posameznik, ki sklene delovno razmerje v javnem sektorju, ki ga po Zakonu o javnih uslužbenich sestavljajo:
• državni organi in uprave samoupravnih lokalnih skupnosti,
• javne agencije, javni skladi, javni zavodi in javni gospodarski zavodi,
• druge osebe javnega prava, če so posredni uporabniki državnega proračuna ali proračuna lokalne skupnosti.

Javni uslužbenec opravlja naloge, pomembne za celotno družbeno skupnost, saj je del aparata, ki je zadolžen za izvrševanje javnega interesa, ki se po demokratični poti izraža v obliki zakonov, proračuna in drugih političnih odločitev, hkrati pa pripravlja strokovno podlago za politično odločanje. Od strokovnosti in učinkovitosti javnih uslužbencev in s tem javne uprave je odvisno delovanje celotne države in lokalnih skupnosti.
Kategorije javnih uslužbencev:

Klasifikacija delovnih mest razvršča javne uslužbence v 3 kategorije (stopnje):
1. višji upravni delavci (nudijo pomoč pri vodenju upravnih organov),
2. upravni delavci (imenujejo se za opravljanje strokovnih del),
3. strokovno tehnični delavci (opravljajo dela, s katerimi se zagotovijo splošni, tehnični in drugi pogoji za delo).

Javna podjetja in gospodarske družbe, v katerih ima večinski delež oziroma prevladujoč vpliv država ali lokalna skupnost, niso del javnega sektorja po tem zakonu. Funkcionarji v državnih organih in organih lokalnih skupnosti niso javni uslužbenci.

Kateri so organi državne uprave?

Državni organ je organ državne uprave: ministrstvo, organ v sestavi ministrstva, vladna služba in upravna enota. Drug državni organ je Državni zbor, Državni svet, Ustavno sodišče, Računsko sodišče, Varuh človekovih pravic, pravosodni organ in drug državni organ, ki ni organ državne uprave;

Kateri organi sestavljajo javni sektor?

Javni sektor po Zakonu o sistemu plač v javnem sektorju sestavljajo:
• državni organi in samoupravne lokalne skupnosti,
• javne agencije, javni skladi, javni zavodi in javni gospodarski zavodi ter
• druge osebe javnega prava, ki so posredni uporabniki državnega proračuna ali proračuna lokalne skupnosti.
Javna podjetja in gospodarske družbe, v katerih ima večinski delež oziroma prevladujoč vpliv država ali lokalna skupnost, niso del javnega sektorja po tem zakonu.




Mislim, da nedvoumno piše, da so javni uslužbenci tudi javni zavodi.


Lp
Tina

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 21 Sep 2006, 12:34

Se strinjam! Tudi zaposleni v javnih zavodih spadajo pod zakon o javnih uslužbencih in so javni uslužbenci. Le da se v poplavi predpisov ravnam po tem (pri prejšnjem odgovoru bi že to morala pojasniti, pa sem pozabila),da v kolikor je napis na predpisu - za javne uslužbence v državni upravi, potem to velja samo za njih in ne za vse. Vsaj tako sem razbrala do sedaj iz raznih uredb, pravilnikov ....

kvrcko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 178
Pridružen: 31 Avg 2004, 07:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a kvrcko » 21 Sep 2006, 13:37

Glede na to, da tu vlada zmeda, bi bilo fino, da nam nekdo "pristojen za to temo" pove kaj in kako. Velja ali ne velja tudi za javne zavode.


Lp
Tina

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 21 Sep 2006, 14:01

Tina, točno tako kot ste rekli! Samo bojim se, da ne bo nikogar, ki bi to razjasnil. Pa je toliko vprašanj. Tudi meni ni jasno to z javnim prevozom na delo, oziroma, kdaj delavcu izplačati kilometrino?

Prav tako mi ni jasno, kdaj lahko javnim uslužbencem na službenem potovanju izplačamo kilometrino, ker sem slišala od revizorke za zdravstvo, da tam ne smejo. Lahko dobijo samo v višini javnega prevoza in nič več.

Za vsak del javnega sektorja bi po moje moralo to predpisati pristojno ministrstvo ... če bi to zahtevali predstojniki zavodov ???

ETA
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 14 Sep 2006, 08:40

potni stroški v javnem sektorju

Odgovor Napisal/-a ETA » 22 Sep 2006, 09:10

Mislim, da bi bilo dobro prebrati odstavek (Sporočilo za javnost, 31.8.):

Zaradi pregleda nad gibanjem porabe srestev za povrčailo stroškov prevoza bodo morali organi državne uprave Ministrstvu za javno upravo poročati o obsegu izplačanih sredstev ... Sprašujem, ali je javni zavod organ državne uprave. Organi državne uprave so ministrstva, pravosodje in podobno (torej neposredni PU).

Dalje: en odstavek višje govori o načelu račionalne rabe javnih sredstev in premeščanju javnih uslužbencev v kraje, ki so čim bližje njihovemu bivališču. To je možno npr. pri izpostavah davčnih uprav, ne pa npr. za vrtce, šole, zdravstvene zavode... Kolikor vem, te zaposli npr. Zdravstveni dom Ljubljana in ne Ministrstvo za zdravstvo.

Gledati je treba tudi pravno osnovo, na katero se uredba o povračilu prevoza (UL 95/2006): Na podlagi prvega odstavka......Zakona o Vladi Republike Slovenije, ... Zakona o delavcih v državnih organih in Zakona o funkcionarjih v državnih organih... Ni pa naveden npr. Zakon o javnih uslužbencih, ki velja za vse v javnem sektorju.

Kaj mislite ostali. Sama menim, da uredba za nas zavode ne velja. Morda bodo za posredne proračunske uporabnike še kaj kasneje pogruntali.

Lp vsem :roll:

kvrcko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 178
Pridružen: 31 Avg 2004, 07:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a kvrcko » 22 Sep 2006, 09:21

Eta ima prav.
Dileme ni več, ker sem klicala v Ljubljano. Uredba velja samo za zaposlene v državnih organih, delodajalec jim je direktno država. Škoda je le, da nisem že takoj poklicala, bi imeli en problem manj.
Tako kot mi je bilo obrazloženo, pa ni nič narobe če izjavo uporabljamo tudi mi.
Kolikor vem imajo določene šole razne izjave glede prihoda na delo, tako, da so nam s to izjavo le olajšali delo. Jo samo sprintaš in daš zaposlenim, da jo izpolnijo. Tudi za nas velja, da moramo dati resnične podatke glede cene vozovnice.

Lp
Tina

bbarbe
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 27 Sep 2006, 10:55

Odgovor Napisal/-a bbarbe » 12 Okt 2006, 12:13

Kaj v bistvu pomeni? Ali to, da dobi delavec povrnjen prevoz iz kraja, ki ni njegovo bivališče samo v primeru, če je le-to bliže od stalnega bivališča?

biba

kvrcko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 178
Pridružen: 31 Avg 2004, 07:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a kvrcko » 12 Okt 2006, 12:33

To pomeni, da dobi plačan prevoz na delo iz kraja kjer dejansko prebiva - nap. stalno bivališče Postojna, biva pa pri punci v Logatcu - potni stroški na podlagi izjave se bodo izplačevali do Logatca.

Lp
Tina

Odgovori