Razlika za odpravo nesorazmerja

Moderator: Mirko Zbačnik

larasamo
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 184
Pridružen: 18 Sep 2006, 12:44
Kraj: mislinja

Razlika za odpravo nesorazmerja

Odgovor Napisal/-a larasamo » 04 Maj 2009, 10:08

Kaj v bistvu pomeni razlika za odpravo nesorazmerja. Jasno mi je, da bo izplačana v 4. delih. Plače so se v avgustu 2008 začele izplačevati po novem. Ali razlika za odpravo nesorazmerja pomeni, da se za določen čas tistim, ki imajo po novem nižjo plačo, še izplačuje razlika, potem pa ne več?

Mogoče malo čudno vprašanje, vendar mi po branju zakonodaje ni jasno :oops: Prosim koga, da mi pomaga.
Sonja

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 04 Maj 2009, 10:42

Ko sem sama to vpraševala, so me napotili, naj preštudiram 49. člen zakona o plačah. Vglavnem pa je to razlika med staro in novo plačo in to v primeru da je nova plača večja. Potem delavec ne dobi kar večjo plačo, ampak se mu povečuje v četrtinah (odprava nesorazmerja). Če ima po novem manjšo plačo, kot jo je imel prej, pa čaka na varovani plači - se pravi, da mu plača stoji po starem tako dolgo, dokler po novem ne bo dosegla tiste višine, kot jo je imel prej ...

Je pa nepravično, da nekateri imajo odbitke za odpravo nesoraznemij, drugi, ki pa so se zaposlili v javnem sektorju po avgustu 2008 na "novonastalem" delovnem mestu, pa teh odbitkov nimajo...

Se pa mi pri teh nesorazmerjih pri napredovanjih in podobnih zadevah čisto zrola .... :sbolan: Da niso mogli zadeve pripraviti bolj enostavno :sneodobren:

primzy
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 372
Pridružen: 08 Avg 2006, 16:25
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a primzy » 04 Maj 2009, 16:16

uf Helena tale zadnja mi pa ni bila čisto jasna - da se novozaposlenim
ne odbija pri plači za odpravo nesorazmerja - kaj pa tabele iz MŠŠ, kakor
razumem in gledam velja to tudi za novozaposlene (ali se pač ti odbitki
nanašajo na kaj drugega? - npr povečan/zmanjšan obseg)

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 05 Maj 2009, 11:11

Novozaposlenim na "starih delovnih mestih" se ugotavlja nesorazmerje. Novozaposlenim na "novih delovnih mestih" pa ne. Recimo, da sta se januarja zaposlili v šoli na novo računovodkinja in poslovna sektretarka. Obe imata zahtevano VI. stopnjo izobrazbe. Računovodkinji se bo plača zmanjšala za nesorazmerje, poslovni sekretarki pa ne, ker prej takšnega delovnega mesta ni bilo (po starem so bile tajnice).

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 05 Maj 2009, 13:45

Helena, to ne bo držalo, ker bi bil tak sistem nekrivičen, ker si nihče ni kriv, da njegovega delovnega mesta prej ni bilo. Za vsakega, ki se zaposli na novo, je potrebno poiskati delovno mesto ''po starem'' in potem narediti prevedbo in izračunati nesorazmerje. Seveda, prej so bile tajnice, torej če bi se ta ista oseba zaposlila v star sistem, bi še vedno bila tajnica. Nikakor niso bila ''izumljena'' nova delovna mesta, ampak so se stara delovna mesta prevedla in poenotila, zato da je manj nazivov in bolj usklajene plače. To, da se novi naziv razlikuje od starega, ni razlog, da se ne bi računalo nesorazmerje.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 05 Maj 2009, 14:53

Naty, eno je filozofiranje, drugo pa realnost. Če zaposliš poslovno sekretarko, nesorazmerja ni, ker tega delovnega mesta ni bilo pred uveljavitvijo plačnega sistema. Prizna se ji 21. plačni razred v celoti, brez nesorazmerja in tudi ministrstvo ga tako financira v celoti. Če pa zaposliš računovodjo, pa nesorazmerje je, ker je bilo delovno mesto že prej sistemizirano. To tako je. :ssirok: O tem govori prej omenjeni 49. člen zakona.

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 05 Maj 2009, 18:19

Nič ne filozofiram, ker delam v javnem sektorju in mi ne delamo tako....za vsako delovno mesto se najde ''staro'' delovno mesto...smo imeli pogovore z direktoratom za plače in so nam potrdili da delamo prav.....
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

poppy--
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 317
Pridružen: 21 Mar 2005, 12:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a poppy-- » 08 Maj 2009, 18:57

Točno tako. Če se zaposli poslovni sekretar npr. v šolstvu teh nesorazmerij ni! Naty73, to so uradna navodila ministrstva za šolstvo.

Če so pri vas neosrazmerja pri vsakem, to ne pomeni da so tudi drugje. Toliko o tem.
Kar bo pa bo.

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 11 Maj 2009, 08:49

Poglejte, še enkrat sem klicala na Direktorat za plače in so potrdili moje razmišljanje.
Nesorazmerij ni takrat, ko je prevedena plača enaka novi plači, ne pa zato, ker prej tega delovnega mesta ni bilo. Tukaj je treba malo razumeti logiko. Prevedba se izvede popolnoma v vseh primerih novih zaposlitev, seveda pa se lahko zgodi, da naprimer prevedena plača pade v 25. PR, prav tako pa je delovno mesto po novem razporejeno v 25. PR, in takrat logično nesorazmerij ni. Zato ne širiti krive vere, da se nesorazmerje ne ugotavlja, ker ''delovnega mesta v prejšnji sistemizaciji ali kolektivni pogodbi ni bilo''.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 11 Maj 2009, 14:13

Ravno zato sem vedno bolj poredko na forumu, škoda časa :sodobren:

poppy--
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 317
Pridružen: 21 Mar 2005, 12:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a poppy-- » 11 Maj 2009, 17:24

Naty73, predlagam vam, da greste na ministrstvo za šolstvo in jim razložite vašo logiko, ker očitno nimajo take kot bi je bilo potrebno imeti.

Poslovni sekretar je bil na podlagi dogovora, podpisanega s strani ministra Zvera in sindikata Sviz Štruklja razvrščen na delovno mesto poslovni sekretar VI in dobil novo pogodbo brez nesorazmerij in še prenesel plačne razrede (21PR).

Pa čeprav je bil poslovni sekretar pred uvedbo plačne reforme tajnica (15PR).

Če bodo spremenili logiko bi bila jaz prav vesela. Srečno! :spomezik:
Kar bo pa bo.

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 12 Maj 2009, 06:37

Ja res škoda razlagati 49. člen Zakona :wink:
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Odgovori