Ali jubilejna nagrada "zastara"?

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
tempum
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 15 Mar 2018, 15:29

Ali jubilejna nagrada "zastara"?

Odgovor Napisal/-a tempum » 20 Mar 2018, 01:33

Pozdravljeni, kratek opis:
1. V javnem sektorju sem dopolnil 10 let dne 26. 12. 2011.
2. Dne 1. 6. 2012 začne veljati sprememba Kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti (izplačilo jubilejne nagrade za delovno dobo, dopolnjeno v javnem sektorju):
1) Zaposlenemu pripada jubilejna nagrada za 10/20/30 let delovne dobe
2) Jubilejna nagrada se izplača zaposlenemu ob izplačilu plače v naslednjem mesecu po izpolnitvi pogojev.
3) Delovna doba po tem členu je delovna doba, ki jo je zaposleni izpolnil pri delodajalcih v javnem sektorju
3. Jubilejne nagrade mi po 1. 6. 2012 kljub izpolnjevanju pogojev (10 let in 5 mesecev) niso izplačali - kadrovska se sklicuje, da 177. člen ZUJF pravi "Jubilejna nagrada se izplača zaposlenemu ob izplačilu plače v naslednjem mesecu po izpolnitvi pogojev."
4. Ali jubilejna nagrada "zastara", kaj lahko naredim?
Hvala in LP,
Marjan

Medvedova
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 27 Mar 2018, 14:41

Re: Ali jubilejna nagrada "zastara"?

Odgovor Napisal/-a Medvedova » 27 Mar 2018, 15:27

Če ste 26.12.2011, ko ZUJF še ni bil v veljavi, dopolnili 10 let delovne dobe (skupne! v javnem in/ali zasebnem sektorju), preverite ali ste po takrat veljavni kolektivni pogodbi bili upravičeni do jubilejne nagrade. Če ste do jubilejne nagrade bili upravičeni, bi vam jo moral delodajalec izplačati, ker ZUJF ni nič urejal za nazaj, le za naprej. Terjatev iz delovnega razmerja zastara v 5 letih. Torej je vaša pravica zahtevati izplačilo že zastarala. Ne razumem, zakaj bi se kadrovska sklicevala na 177. člen ZUJF, če takrat, ko ste izpolnili pogoje, še ni veljal.

Če ste jubilejno nagrado za posamezni jubilej v javnem sektorju že prejeli, je ne morete prejeti še enkrat, ko dopolnite 10 let v javnem sektorju (primer: 5 let zasebni in 5 let javni sektor je pred ZUJF pomenilo upravičenje do jubilejne za 10 let, potem še 5 let dela v javnem sektorju in po ZUJF delavec ni upravičen do jubilejne za 10 let v javnem sektorju - razen, če za posamezni jubilej delavec nagrade ni prejel v javnem sektorju).

tempum
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 15 Mar 2018, 15:29

Re: Ali jubilejna nagrada "zastara"?

Odgovor Napisal/-a tempum » 28 Mar 2018, 11:16

Doslej nisem dobil še sploh nobene jubilejne, ker se s tem niti nisem toliko ukvarjal (ah ja, zanimivo delo, otroci, hiša...).

Dne 1. 6. 2012 sem izpolnjeval pogoje (10 let in 5 mesecev v javnem sektorju), a mi jubilejne niso izplačali (pravijo da zato, ker je bilo že 5 mesevev več???).

Q1:
Če terjatev iz delovnega razmerja zastara v 5 letih, to pomeni, da mi je sedaj pravno ne smejo izplačati?
Q2:
Ali je niti iztožiti ne bi mogel?

Hvala!

rahela
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 138
Pridružen: 27 Apr 2017, 18:15

Re: Ali jubilejna nagrada "zastara"?

Odgovor Napisal/-a rahela » 28 Mar 2018, 17:47

Obrni se na sindikat za pomoč!

PS pravijo da zato, ker je bilo že 5 mesecev več???).
Sramota! - (zavajanje !!!) zaradi katere bi moral kdo na disciplinsko¨!

Medvedova
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 27 Mar 2018, 14:41

Re: Ali jubilejna nagrada "zastara"?

Odgovor Napisal/-a Medvedova » 29 Mar 2018, 12:59

Ok, niste še dobili nobene jubilejne. Do jubilejne nagrade za 10 let ste bili upravičeni s trenutkom, ko ste dopolnili 10 let delovne dobe - to je bilo 26.12.2011. Do nje ste bili upravičeni po pogojih, ki so bili v veljavi še pred ZUJF-om. To, da se nagrada "izplača v naslednjem mesecu..." pomeni le, da se najprej takrat lahko izplača. To ne pomeni, da če se ni takrat izplačala (v naslednjem mesecu...), da se kasneje ne sme ali ne more več! Ker je nagrada terjatev iz delovnega razmerja, ta pa zastara v 5 letih. Vi ste izpolnjevali pogoje že 26.11.2011.

Zastaranje pomeni, da terjatev sicer obstoji, ampak upnik nima več pravice je sodno izterjat oz. tožit dolžnika - delodajalca. Ker obstoji, vam jo lahko (iz dobre volje) plačajo. Predlagam, da se pisno obrnete na delodajalca in pojasnite situacijo (kdaj ste izpolnili pogoje, kaj vam je bilo takrat rečeno - zakaj vam je takrat niso izplačali) ter predlagate, da vam jubilejno nagrado izplačajo. Če je ne bodo, je tudi iztožiti ne morete več.

tempum
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 15 Mar 2018, 15:29

Re: Ali jubilejna nagrada "zastara"?

Odgovor Napisal/-a tempum » 31 Maj 2018, 23:37

Medtem sem bil na daljši službeni poti.
Najlepša hvala obema za odgovor.
LP,
Marjan

Odgovori