nakup osnovnega sredstva od fizične osebe

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
sirtaki
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 30 Maj 2006, 20:46

nakup osnovnega sredstva od fizične osebe

Odgovor Napisal/-a sirtaki » 28 Sep 2006, 07:50

pozdravljeni,

smo javni zavod in od fizične osebe bi kupili osnovno sredstvo. zanima me, ali je res dovolj samo kupoprodajna pogodba, prodajalec pa svoj prihodek navede v dohodninski napovedi (to sem uspela izbrskati na tem forumu)?

uradno (Zveza RFR) za odkup proizvoda, ki ga fizična oseba naredi po naročilu pravne osebe velja, da se šteje da fizična oseba doseže dohodek s posameznim poslom, zato mora naročnik poleg plačila na TRR fizične osebe plačati še akontacijo dohodnine od osnove, zmanjšane za 10% normiranih stroškov, 25% posebni davek od določenih prejemkov, 6% prisp. za PIZ ter pavšalni prisp. za zdravstvo.

nakup osnovnega sredstva od fizične osebe in nakup proizvoda, ki ga naredi fizična oseba se mi zdita preveč podobna, da bi bilo tako različno.

prosim, usmerite me, kje kaj o tem piše...

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 28 Sep 2006, 08:51

Čisto odvisno, s katerega zornega kota gledate na predmet, ki ga boste kupili od fizične osebe (ali kot prodajalec ali kot kupec)

Za fizično osebo (prodajalca) je omenjen predmet:
- ali izdelan predmet z njegove strani, kar ustreza stališču ZRFR - posamezen posel na podlagi naročila;- PRODAJA proizvoda, ki je rezultat njegovega dela;
- ali z njegove strani nabavljen predmet, ki ni rezultat njegovega dela (premična stvar s katero je razpolagal - "stara stvar, ki jo prodaja"), ki je lahko za njega pač predmet oziroma osnovno sredstvo, če opravlja dejavnost. Ta del prometa gre v obdavčitev, samo v primeru, da prodaja fizična oseba, ki opravlja dejavnost (s.p.)

Za vas (kupca) predstavlja nabavljen "predmet":
- osnovno sredstvo
- droben inventar
- material itd.
v odvisnosti za kar ga boste uporabljali.

LP

sirtaki
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 30 Maj 2006, 20:46

Odgovor Napisal/-a sirtaki » 28 Sep 2006, 09:24

slovan,

hvala ker ste se odzvali. :D

za nas bo to osnovno sredstvo, prodajalec pa je ta predmet nabavil vendar ga ne potrebuje več in ga zato prodaja. prodajalec je fizična oseba, ki ne opravlja dejavnosti.

kakšen je pravilen postopek za nakup tega osnovnega sredstva?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 28 Sep 2006, 10:09

Pravilen postopek:
- sklenitev pogodbe z vsemi elementi , ki jih pač pogodba mora imeti: pogodbeni stranki, njihove davčne številke oziroma EMŠO; predmet pogodbe, cena oziroma vrednost prodaje/nakupa; rok plačila, določilo o zamudnih obrestih, pogoji za prekinitev pogodbe, račun na katerega nakažete prodajno vrednost . . .. .
- "dokazilo", da je predmet nakupa last prodajalca (račun o nakupu ipd.): v primeru, da stvar ni last prodajalca, ste tudi vi, čeprav ste kupili v "dobri veri", soudeleženec, kolikor se ugotavlja preprodaja "odtujenih" stvari.
- vse to velja, če predmet, ki ga kupujete ni potrebo registrirati (npr. osebno vozilo).
LP

birsa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 132
Pridružen: 06 Dec 2005, 13:42

Odgovor Napisal/-a birsa » 22 Okt 2006, 10:58

pozdrav, kar tukaj bi rad nekaj vprašal, da ne odpiram nove teme. Ali mora biti taka kupoprodajna pogodba med fizično osebo in s.p. overjena pri notarju, ali je dovolj, da so vsi podatki vpisani in podpisano od obeh strank.
hvala za odgovor

sirtaki
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 30 Maj 2006, 20:46

Odgovor Napisal/-a sirtaki » 03 Nov 2006, 07:15

Glede nakupa od fizične osebe je razlaga Zveze RFR taka: fizična oseba izda račun (brez ddv, ker ni davčni zavezanec), kupec - pravna oseba ta račun plača. Namesto računa je lahko kupoprodajna pogodba, vendar za nakup od fizične osebe zadostuje že račun.

0joze0
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 31 Mar 2012, 17:30

Re: nakup osnovnega sredstva od fizične osebe

Odgovor Napisal/-a 0joze0 » 19 Jan 2017, 14:05

Pozdravljeni,

Zanima me če to zgornje pojasnilo še velja ?

Ob zaprtju s.p. mi je ostalo nekaj materiala na zalogi ki bi ga zdaj kot fizična oseba odprodal pravni osebi ( d.o.o.).
DDV materiala sem plačal od popisa zaloge zaključne inventure.
Torej lahko izdam račun kot fizična oseba brez DDV ?

hvala za odgovore in lep pozdrav,
Jože

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: nakup osnovnega sredstva od fizične osebe

Odgovor Napisal/-a rupert » 20 Jan 2017, 10:16

Čudi me razlaga Zveze RFR : fizična oseba izda račun ?...

Je to pojasnilo dostopno ?

Odgovori