Silvester Pelias ALI Fineus

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Kapsy
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 23 Jun 2008, 23:21

Silvester Pelias ALI Fineus

Odgovor Napisal/-a Kapsy » 28 Mar 2009, 18:50

Pozdravljeni,

mogoče se vam bo zdelo vprašanje neumno, vendar se mi niti približno ne sanja, katerega od Silvester programov naj uporabim zase, ki sem imel v letu 2008 s.p. kot popoldansko obrt poleg redne službe.
Nisem bil zavezanec za DDV in sem vodil enostavno knjigovodstvo, zdajle pa, po stari grdi navadi :roll: rešujem probleme tik pred zdajci.

Hvala za eventuelno pomoč.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 28 Mar 2009, 19:08

Silvester Fineus je program za obračun davka od dohodkov iz dejavnosti - sp.-je (Pelias je pravne osebe, društva, zavode..)

lp

Kapsy
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 23 Jun 2008, 23:21

Odgovor Napisal/-a Kapsy » 29 Mar 2009, 10:45

Hvala za pojasnilo :)

Moja logika namreč gleda na zadeve bolj kmečko in če ne bi v vašem odgovoru vnesli tistega malega "s.p.", spet ne bi vedel, o čem govorite.

Namreč, če nekdo reče, da je program št. 1 za obračun davka iz dejavnosti, program št. 2 pa za pravne osebe, je to zame isto, kot bi rekel, da je v eni košari hrana za primer lakote, v drugi pa hrana za legalne ljudi. Pojem "obračun davka" je dejanje, medtem ko je pojem "pravna oseba" določilo subjekta in ne vem, kdo si je izmislil take definicije.
Če se mene vpraša, bi morali programa Pelias in Fineus poimenovati Silvester Enostavni in Dvostavni ali Silvester Podjetja in Zasebniki, pa bi bilo vse jasno.

...vsaj za take "loleke", kot sem jaz, kajti zdajle, po 5 minutah, ko sem tole tipkal, moram spet pogledat v forum, da bom vedel, kateri program naložiti - opisa Pelias in Fineus sta zame kot Janko in Branko in mi čisto nič ne pomenita :roll:

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Mar 2009, 11:19

Za vsakim programom pa piše:
- Silvester Pelias - program za vnos podatkov za obračun davka od dohodkov pravnih oseb

Silvester Fineus - program za vnos podatkov za obračun akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti.

Vi se oseba, ki opravlja dejavnost.
Nazadnje spremenil Mirko Zbačnik, dne 29 Mar 2009, 11:50, skupaj popravljeno 1 krat.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Kapsy
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 23 Jun 2008, 23:21

Odgovor Napisal/-a Kapsy » 29 Mar 2009, 11:24

Hja...saj vam prikimam in vam dam prav, kr sem res skregan z računovodstvom. Sem namreč eden tistih, ki bi radi enostavno delali in ki pojem "enostavno knjigovodstvo" razumejo dobesedno...čeprav vidim, da temu sploh ni tako :?
Se pa učim...eto, sedaj vem malo več 8)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Mar 2009, 12:10

pojem je kar malo zgrešeno razumljen. ne gre d je "simpel", vsaj kar se tiče izdelave bilanc na osnovi evidenc po tej metodi, pač pa, da se vsaka knjižba zapiše le enkrat (v primerjavi z dvostavnim, kjer se vsaj dvakrat).

Ta način je priročen, ker ga lahko z malce pomoči vodi marsikateri podjetnik, ki ni ravno vešč računovodstva.

Prinam pa, da je zame kar kompliciran in se ga ne poslužujem.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Mar 2009, 12:14

Tako pač ke.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori