Ajpes - plačilo avansa

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
belissa
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 58
Pridružen: 08 Jul 2008, 18:46

Ajpes - plačilo avansa

Odgovor Napisal/-a belissa » 01 Apr 2009, 19:54

Pozdravljeni!

Zanima me kam se poknjiži račun za predplačilo od AJPESA za plačilo javne objave lp za leto 2008 - gre za enostavno knjigovodstvo - ročno vodenje.

Evidenca terjatev/obveznosti - rubrika druge obveznosti
KPO - stroški storitev

Je tako prav ali gre kako drugače?

Enako me zanima za vračilo preveč plačane akontacije - predvidevam, da tu ko bo vrnjeno gre pa samo za pretok iz podjetja v gospodinjstvo ali kako?

Hvala že v naprej!

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 01 Apr 2009, 21:01

Dokler imate samo predračun od AJPESA, knjižite med druge terjatve, ko dobite račun, to terjatev zaprete in knjižite v KPO med stroške storitev.
Pri vračilu akontacije ne vem zakaj bi šlo za pretok? Ko ste naredili davčni obračun, ste ugotovili, da ste med letom preveč plačali akontacij, zato za to preplačilo prav tako vzpostavite terjatev v knjigi ostalih terjatev in obveznosti, ko dobite denar na račun, terjatev zaprete.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

belissa
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 58
Pridružen: 08 Jul 2008, 18:46

Odgovor Napisal/-a belissa » 02 Apr 2009, 10:05

Naty73 hvala za pomoč. Od Ajpesa sem dobila račun za predplačilo in mislim, da je to to, da se ne dobi več kakšen drug račun in se poknjiži kar tega.... ne razumem pa zakaj bi šlo tu za TERJATEV? Ali ni to druga obveznost v evidenci ter./obv.?

Vračilo akontacije pa razumem.
- na 31.03. naredim v evidenci drugih terjatev - terjatev
- ko bo nakazilo vrnjeno samo zaprem in nič ne knjižim v KPO

lima9
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 01 Feb 2009, 11:21

Odgovor Napisal/-a lima9 » 26 Maj 2009, 08:38

Vi ste plačali, kar še niste dobili, zato je to terjatev do njih (terjate storitev in ne denar).

Odgovori