Pretoki med gospodinjstvom in podjetjem

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
VanjaK
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 23 Mar 2009, 09:13

Pretoki med gospodinjstvom in podjetjem

Odgovor Napisal/-a VanjaK » 23 Mar 2010, 21:11

Pozdravljeni,

preiskala sem celoten forum pa ne najdem odgovora na moje vprašanje. Zanima me kako točno izvedem izravnavo med pritoki iz gospodinjstva v podjetje in obratno. Vse pretoke sem vodila v evidenci pritokov iz gospodinjstva, sedaj ko pa pripravljam končne izkaze ne vem kako izravnati zneske. Ali naj preprosto pripravim sklep in si nakažem višek, v primeru da sem v podjetje iz gospodinjstva prenesla več kot iz gospodinjstva v podjetje? Kakšen je pravzaprav postopek izravnave evidence pritokov med gospodinjstvom in podjetjem?

Najlepša hvala za odgovor.

-Vanja

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Pretoki med gospodinjstvom in podjetjem

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 24 Mar 2010, 06:40

Zakaj pa bi morali izravnati evidenco? Konto 9200 (ali v vašem primeru evidenca, če imate enostavno knjigovodstvo) ima pač neko stanje, evidenca se konec leta ne zaključuje in izravnava, ampak se vodi kontinuirano. Stanje se tudi nikamor v bilanci ne vpisuje.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

VanjaK
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 23 Mar 2009, 09:13

Re: Pretoki med gospodinjstvom in podjetjem

Odgovor Napisal/-a VanjaK » 24 Mar 2010, 08:53

A tako je to. Hvala za pojasnilo :D

Kako pa je s tem, če kupim neko osnovno sredstvo z gotovino iz gospodinsjtva? Si lahko potem iz poslovnega računa pač nakažem ta znesek na osebni TRR, in kot razlog navedem vračilo za kupljeno sredstvo?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Pretoki med gospodinjstvom in podjetjem

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 24 Mar 2010, 08:59

Izravnave stanja pretokov ni potrebno delati. Imamo ali terjatev (ko je stanje na kontu 920 negativno), ali pa obveznot (konto 920).

Ker s.p. prosto razpolaga z denarnimist+redstvi, tudi ni potrebno utemeljevati prenakazil.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

VanjaK
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 23 Mar 2009, 09:13

Re: Pretoki med gospodinjstvom in podjetjem

Odgovor Napisal/-a VanjaK » 24 Mar 2010, 09:28

Imam enostavno knjigovodstvo, torej prenakazilo preprosto evidentiram v knjigi pritokov iz gospodinjstva in je to to?

Hvala še enkrat za vse te informacije, ne vem kaj bi brez tega foruma :D

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Pretoki med gospodinjstvom in podjetjem

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 24 Mar 2010, 11:14

Če privatnik nekaj kupi in založi srestva, to povečuje obveznost, če si to povrne to obveznost zmanjša.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori