knjiga prihodkov in odhodkov

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
sp-jevka
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 04 Feb 2011, 16:51

knjiga prihodkov in odhodkov

Odgovor Napisal/-a sp-jevka » 07 Feb 2011, 12:16

Pozdravljeni!

Že nekaj časa spremljam ta forum in sem med temami že našla nekaj koristnih informacij... sedaj bi pa še vseeno imela nekaj vprašanj, na katera upam,da mi boste odgovorili - čeprav so čisto osnovna in začetniška vprašanja;))

Za leto 2010 sem se odločila, da sama opravim vse knjiženje in tudi bilance... Ker sem letos zaprla s.p., moram seveda sedaj vse to opraviti še pred marcem... Na internetu sem našla vzorec knjige prihodkov i odhodkov, ko pa sme začela vpisovati podatke, mi nekaj stvari ni čisto jasnih...
1. Kot prvo bi prosila, če mi nekdo pojasni, kako je v primeru, če nisem zavezanec za DDV - ali so v KPO sploh potrebne kolone vstopni ddv, obračunini ddv, znesek računa z ddv....ali lahko te kolone kar zbrišem? Nisem namreč sigurna kako je z računi, ki jih plačujem in na katerih je posebej zapisan DDV - ali lahko torej vnašal v KPO samo skupni znesek računa ali je treba posebej navajati koliko je bil ddv? - Oziroma ali lahko torej celotni znesek računa vnesem samo v kolono stroški materiala, blaga in storitev....?? Če lahko, bi celo prosila, če lahko kateremu od vas pošljem po mailu vzorec te KPO v excelu in mi kdo konkretno pojasni, katere kolone so mi sploh potrebne...
2. Kot drugo me pa zanima kako je z računi, ki sme jih večinoma plačevala po predračunu in šele kasneje dobila pravi račun s kasnejšim datumom izdaje in kasnejšim datumom opravljene storitve, kot pa je dejansko bilo plačano...Brala sem, da je treba taka plačila knjižiti v knjigo terjatev in obv. pod terjatve in jih potem zapreti,ko se prejme rčaun...Zanima me, ali je to dejansko potrebno ali pa lahko vse skupaj beležim SAMO v KPO z datumi dejansko prejetih računov - čeprva bo potem datum plačila pred sploh nastalo obveznostojo?? (npr. predračun plačala 28.2., račun so mi poslali 5.3., na katerem je datum opravljene storitve 1.3.).

Lepo prosim za pomoč...
LP

budilka
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 72
Pridružen: 09 Avg 2007, 09:31

Re: knjiga prihodkov in odhodkov

Odgovor Napisal/-a budilka » 04 Mar 2011, 22:11

Pozdravljeni!
Upam, da vam bom lahko pomagala. Torej, če niste zavezanec za DDV, tega podatka (znesek DDV) v prejetih računih ne izkazujete, temveč knjižite cel znesek pod odhodke. Nič zato, če je v KPO več kolon, jih pač pustite prazne. Izpolnite le tiste, ki jih rabite. V izdanih računih pa ne smete zaračunavati DDV-ja.
V KPO vpišete le prejet račun in ne predračuna. Le-tega vpišete v knjigo ostalih terjatev in obveznosti in ga zaprete s plačilom.

Lep pozdrav!

dk05
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 75
Pridružen: 01 Sep 2011, 02:13

Re: knjiga prihodkov in odhodkov

Odgovor Napisal/-a dk05 » 01 Sep 2011, 13:33

se strinjam .

Ali ve kdo če obstajajo kje zapisana navodila za knjigo KPO (prihodkov in odhodkov,enostavno knjigovodstvo) ?
Zanima me v kateri stolpec KPO se knjiži:
-strošek gospodinjstva (elektrika in ostalo ) kar lahko s.p. priznava za stroške na sedežu firme vkolikor nima poslovnih prostorov.

dk05
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 75
Pridružen: 01 Sep 2011, 02:13

Re: knjiga prihodkov in odhodkov

Odgovor Napisal/-a dk05 » 07 Feb 2012, 02:09

Vsekakor če bi imel kdo navodila za KPO prosim da se JAVI !

Odgovori