Datum nastanka poslovnega dogodka

Moderator: Mirko Zbačnik

Matko506
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 27 Mar 2013, 13:36

Datum nastanka poslovnega dogodka

Odgovor Napisal/-a Matko506 » 19 Jul 2013, 23:19

Prosim za pojasnilo glede datuma nastanka poslovnega dogodka (ne zaradi DDV - nezavezanec za DDV).

Kateri je datum nastanka poslovnega dogodka: ''prejem računa za naročeno blago'' (dejansko gre za prejem blaga skupaj z računom).
Je datum nastanka poslovnega dogodka datum izdaje računa (datum računa) ali datum ko tega prejmem (datum prejema blaga z računom)?

Hvala,
Lep pozdrav

anka
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2415
Pridružen: 27 Jul 2004, 18:12

Re: Datum nastanka poslovnega dogodka

Odgovor Napisal/-a anka » 20 Jul 2013, 17:00

Na računu sta pomembna dva datuma:

Datum opravljene storitve in datum računa.

Primer:

Datum opravljene storitve: junij 2013
Datum računa: julij 2013

Stroškovno gledano se knjiži pod junijsko obdobje ne glede na to, kdaj je izstavljen račun.
Prejem računa je načeloma pomemben za davčne zavezance , ker imajo tisti dan pravico do odbitka.

Daoling
Nov član
Nov član
Prispevkov: 26
Pridružen: 21 Jul 2013, 23:13

Re: Datum nastanka poslovnega dogodka

Odgovor Napisal/-a Daoling » 21 Jul 2013, 23:29

Imam podoben problemček: Za podjetje sem opravila storitev (pisarniška dela) junija, torej od 15.6.-30.6. S.p. pa sem registrirala 14.7. in bom račun torej izstavila ta mesec. Ali lahko na računu navedem datum opravljene storitve: ''od 15.6.-30.6.'', ali mora datum biti fiksen, torej npr. 30.6. (sprašujem zato, ker gre za delo, ki je trajalo več dni in se je obračunalo po urah)?

In seveda še drug problem, ki pri tem nastane: je sploh lahko datum opravljene storitve časovno pred datumom registracije s.p.-ja? Bi bilo morda bolje le navesti takole: račun izstavljen: 25.7., datum opravljene storitve pa npr.: 23.7.?

EDIT: Aha, po vnovičnem branju zgornjega odgovora, vidim, da je možna tudi ta varianta, da samo napišem z besedo mesec, skratka za oboje tako datum opr. st. kot datum izd. rač. preprosto napišem julij 2013... Vseeno prosim še za odgovor na moje drugo vprašanje.

Matko506
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 27 Mar 2013, 13:36

Re: Datum nastanka poslovnega dogodka

Odgovor Napisal/-a Matko506 » 22 Jul 2013, 00:24

Hvala za pojasnilo gospa Anka.

Če pravilno razumem je torej za knjiženje v KPO (kot datum nastanka poslovnega dogodka) relevanten datum opravljene storitve. Sicer računi, ki jih dobim iz tujine tega podatka nimajo - na njih je le datum računa. Predvidevam, da je v tem primeru torej datum računa tudi datum nastanka poslovnega dogodka, ki ga knjižim v KPO.

Sedaj, ko sem glede dileme zaradi katere sem zastavil vprašanje še malo razmislil ugotavljam, da mi je to očitno povzročilo moje neustrezno opisovanje poslovnih dogodkov.
Mislim, da pri knjiženju prejetega računa opis ''Prejem računa za naročeni material'' ni ustrezen. Ta opis mi je povzročal dilemo, kako naj kot datum nastanka poslovnega dogodka vpišem datum opravljene storitve (oziroma datum računa), ki se ne sklada z dogodkom, ki ga opisujem (prejemom računa) tamveč je nastal pred njim.

Mislim, da ja pravilni opis poslovnega dogodka ''Nabava materiala''. V primeru takšnega opisa poslovnega dogodka dilema, ki sem jo imel izgine saj se v tem primeru datum nastanka opisanega poslovnega dogodka sklada z datumom opravljene storitve (datumom izdaje oziroma odpošiljanja blaga).

Naprošam vas za potrditev oziroma korekcijo mojega razmišljanja.

Hvala in lep pozdrav.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Datum nastanka poslovnega dogodka

Odgovor Napisal/-a adut » 22 Jul 2013, 15:23

Daoling: vi ste delali na črno in če nočete imeti težav zaradi tega, napišite raje datum opravljanja storitev po odprtju s.p.-ja.
Datum opravljene storitve je lahko mesec, datum računa pa je lahko samo fiksen.

Daoling
Nov član
Nov član
Prispevkov: 26
Pridružen: 21 Jul 2013, 23:13

Re: Datum nastanka poslovnega dogodka

Odgovor Napisal/-a Daoling » 22 Jul 2013, 18:16

Se mi je zdelo, da mora biti tako... Hvala, adut.
Torej, v mojem primeru bo najbolje takole: datum opravljene storitve: julij 2013, račun izdan: 25.7.2013.

nakata
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 04 Feb 2013, 16:33

Re: Datum nastanka poslovnega dogodka

Odgovor Napisal/-a nakata » 09 Jan 2014, 14:40

Da ne odpiram nove teme; imam problem s "knjiženjem" enega poslovnega dogodka.
Neko članarino za 2014 sem vplačal že konec decembra (27.12.2013) ker se mi je zdelo da bom s tem pohitril postopke...no, in račun ki sem
ga danes prejel ima datum opravljene storitve 2.1.2014. Kako bom to pisal glede na to, da bo izdatek na TRR vplival na bilanco stanja za 2013??? Kaj je to, kak predujem ali kaj takega?Hvala in se opravičujem če postavljam "noob"vprašanja.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Datum nastanka poslovnega dogodka

Odgovor Napisal/-a slovan » 09 Jan 2014, 15:27

Dani predujem oziroma kratkoročne poslovne terjatve v bilanci stanja.

lp

nakata
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 04 Feb 2013, 16:33

Re: Datum nastanka poslovnega dogodka

Odgovor Napisal/-a nakata » 09 Jan 2014, 16:53

Pozdravljen,

hvala za odgovor, a še vedno mi ni jasno :oops:

Pod tekoče podatke, kam vtaknem ta predujem pod šifranti Ajpes AOP??

078 12. Finančni prihodki iz poslovnih terjatev???

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Datum nastanka poslovnega dogodka

Odgovor Napisal/-a slovan » 09 Jan 2014, 17:02

Plačilo/izdatek ne more biti odhodek/strošek za leto 2013.

Dani predujem prikažete v AOP 022 Kratkoročne poslovne terjatve v bilanci stanja na dan 31.12.2013.

Pa še nasvet: imate kakšnega prijatelja, ki vam lahko razloži osnove knjigovodenja/računovodenja in osnovne pojme.

lp

nakata
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 04 Feb 2013, 16:33

Re: Datum nastanka poslovnega dogodka

Odgovor Napisal/-a nakata » 09 Jan 2014, 17:26

Hvala, sedaj razumem.

Imam tudi kakega znanca ki ima računovodski servis. Saj sem tudi sam imel te osnove v srednji šoli (12 let nazaj...), le da se je znanje malce porazgubilo oz. ga je treba obnavljati vsako leto januarja, tudi z vašo pomočjo. Sicer sem si že lani vsa letna poročila izdelal sam in tudi letos bo tako. Saj imam le storitveno dejavnost ki ni višja matematika. Si pa pomagam s programom e-bilanca.net :) hvala še enkrat!

Matko506
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 27 Mar 2013, 13:36

Re: Datum nastanka poslovnega dogodka

Odgovor Napisal/-a Matko506 » 01 Feb 2014, 15:58

Ker vse doslej odgovora na svoje izvorno zastavljeno vprašanje na začetku teme nisem prejel, temveč se vsi prispevki nanašajo na obdobja knjiženja, ki so relevantna za davčne zavezance (kar sam nisem) - torej kaj se zgodi v primeru prehajanja med davčnimi obdobji (to me ne zanima), se vračam k svojemu vprašanju in vljudno naprošam če mi lahko kdo nanj jasno odgovori.

Naj za ilustracijo navedem zaporednje dogodkov, ki se nanašajo na moj primer ter moje razumevanje pravilnosti knjiženja:

1. Na podlagi prejetega predračuna izvedem plačilo dobavitelju trgovskega blaga / Dogodek (plačilo predračuna za...) kjižim v KTO (KOTO) kot terjatev do dobavitelja / datum posl. dogodka je datum izvedbe plačila / za knjiženje relevantna knjigovodska listina je plačilni nalog. - Do tukaj mi je zadeva jasna in mislim, da je moj opis pravilen.

2. 10.5. prejmem naročeno blago+račun (datum računa=DOS= 5.5.) / V KOTO zaprem terjatev do dobavitelja s knjiženjem poslovnega dogodka 'Prejem trgovskega blaga' / Za knjiženje relevantna knjigovodska listina je prejeti račun
In sedaj moje vprašanje na katerega odgovor tako čakam: Kateri datum naj vpišem pri knjiženju te postavke v KOTO kot datum poslovnega dogodka?
Ali datum, ko se je poslovni dogodek, ki ga knjižim (torej Prejem blaga) dejansko zgodil - torej 10.05., ali pa datum, ki ga nosi dokument na osnovi katerega knjižim (prejeti račun), torej 05.05., čeprav to ni datum, ko se je poslovni dogodek 'Prejem blaga..' res zgodil ampak je to datum opravljene storitve (datum odpreme od dobavitelja)?


P.S.
Tudi če poslovni dogodek opišem kot 'Prejem računa za naročeno blago' je dilema identična. Se dilema morda reši tako, da se knjiženi poslovni dogodek opiše kot 'Nabava trgovskega blaga' in se kot datum nastanka poslovnega dogodke vpiše DOS (oziroma datum računa, saj na računu iz tujine še nisem zasledil datuma opravljene storitve temveč le datum računa). V tem primeru bi datum dejanskega prejema blaga 'izpadel' ozirom postal irelevanten kar bi dilemo nekako rešilo.

Lepo prosim če je kje kdo ki mi lahko poda jasen in enoznačen odgovor.

Lep pozdrav.

Odgovori