Knjiženje bančne provizije ob plačilu akontacije

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Daoling
Nov član
Nov član
Prispevkov: 26
Pridružen: 21 Jul 2013, 23:13

Knjiženje bančne provizije ob plačilu akontacije

Odgovor Napisal/-a Daoling » 24 Jan 2014, 21:38

Prosim za razjasnitev moje naslednje dileme: pri elektronskem plačevanju obrokov predhodne akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti sem seveda ob vsakem plačanem obroku preko e-UPN naloga plačala tudi provizijo banki. Zdaj pa me zanima, ali je prav da se ta provizija knjiži (trenutno jo imam poknjiženo pod rubriko 'stroški storitev plačilnega prometa') – že res, da sem vedno plačevala s svojega poslovnega TRR-ja, vendar plačilo predhodne akontacije samo po sebi ni priznan strošek, zato sem tudi vsak plačan obrok knjižila posebej, izven stroškov, pod posebno rubriko v KPO ('plačilo predhodne akontacije'). Po tej logiki potem tudi bančne provizije, ki je vezana na plačilo predhodne akontacije sploh ne bi smela knjižiti? Ali prav razmišljam?

Glede na to, da poleg KPO vodim tudi natančno evidenco sredstev na TRR-ju, kjer je zabeležen vsak dejanski odliv/priliv z računa, torej tudi vsaka takšna provizija, domnevam, da to povsem zadostuje in ni potrebna še evidenca pretoka sredstev med gospodinjstvom in podjetjem, saj so v tej evidenci zajeti praktično isti podatki?

Res je tudi, da mi omenjena provizija v izkazu poslovnega izida trenutno zvišuje stroške storitev za samo 1 evro, ampak vseeno ne želim imeti težav z DURS-om zaradi napačno knjiženega 1 evra, zato lepo prosim če mi lahko nekdo razjasni to zadevo.

Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

Re: Knjiženje bančne provizije ob plačilu akontacije

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 31 Mar 2014, 09:41

Stroški plačilnega prometa (bančne provizije) so stroški plačilnega prometa in se kot takšni tudi knjižijo (pod stroške storitev, kot navajate).
Akontacija dohodnine res ne predstavlja stroška in se knjiži v knigo ostalih terjatev in obveznosti kot obveznost za akontacijo dohodnine (oziroma ustrezno rubriko v KPO, ki jo navajate) vendar pa to ne velja za stroške, ki vam jih pri plačilu akontacije zaračunava banka. Ti niso vezani na to zaradi plačila česa so nastali (so povsem 'regularni' saj so vezani na poslovanje, ker je plačilo akontacije dohodnine poslovna obveznost).

Bančne provizije knjižite v KPO ne pa med pretoke med podjetjem in gospodinjstvom saj do takšnega pretoka ni prišlo. Za pretok iz gospodinjstva v podjetje bi šlo, če bi plačilo izvedli s svojega osebnega računa (navajate pa, da ste plačila izvedli s poslovnega računa).

Lp

Daoling
Nov član
Nov član
Prispevkov: 26
Pridružen: 21 Jul 2013, 23:13

Re: Knjiženje bančne provizije ob plačilu akontacije

Odgovor Napisal/-a Daoling » 31 Mar 2014, 11:59

Hvala za odgovor, Iry7. Sicer sem takrat popravila podatke v KPO in te provizije potem nisem upoštevala, ker nisem bila prepričana ali je ali ni vezana za poslovanje. Zdaj je, kar je, KPO je zaključena, letno poročilo in davčni obračun pa sem tudi že oddala. Vseeno je dobro vedeti za naprej. Hvala še enkrat.

Odgovori