Obračun potnih stroškov

Moderator: Mirko Zbačnik

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Obračun potnih stroškov

Odgovor Napisal/-a slovan » 17 Feb 2014, 09:36

Vprašala sem zato, ker imajo nekateri v pogodbi navedeno npr. da je cena za storitve xxxx, in da imate pravico k tej ceni dodati tudi potne stroške. Tukaj nastane dilema (če v pogodbi ni točno določeno) ali mu zaračunate kilometrino v višini prevoza na delo ali službenega potovanja.
lp

sanjaf
Nov član
Nov član
Prispevkov: 18
Pridružen: 21 Jun 2006, 12:34

Re: Obračun potnih stroškov

Odgovor Napisal/-a sanjaf » 17 Feb 2014, 09:50

Pozdravljen,

Kot sem pogledala pogodbe, nič ne piše o prevoznih stroškov...na enem je pavšal, ki se ne spreminja ne glede na koliko ur delam, drugi pa so le število ure ki jih naredim...kaj zdaj to zame pomeni? Normalno izdam račun na podlagi pogodb in si za oba primera interno obračunam prevoz na delo.? Je tako ok?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Obračun potnih stroškov

Odgovor Napisal/-a slovan » 17 Feb 2014, 09:58

Tako je (zaračunate v skladu s pogodbo neodvisno od tega kako ste upoštevali prevozne stroške v svoji bilanci).

lp

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Obračun potnih stroškov

Odgovor Napisal/-a novica » 17 Feb 2014, 10:17

Zaplet v takih primerih je posledica državnega slepomišenja glede nadomeščanja zaposlenosti s spji:
po eni strani "filozofira", da ne more biti pogodbeno razmerje , če ima elemente delovnega razmerja (kar je v večini takih primerov vidno že iz aviona!) - po drugi strani zaradi splošne krize miže dopušča prav to.
Moje mnenje: če že dopušča take (anemične, ekonomsko odvisne) spje, jim mora priznati tudi poln status samostojnega gospodarskega subjekta - torej tudi, da je njegovo delovno mesto tam, kjer ima sedež, in da je vsaka pot izven tega službeno potovanje.

lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Obračun potnih stroškov

Odgovor Napisal/-a slovan » 17 Feb 2014, 10:30

Novica se strinjam z vami glede nedorečenosti: kaj je odvisno delo in kaj je neodvisno delo, ko gre konkretno za take primere kot je ta. S.p.- je že po zakonu subjekt, ki neodvisno in samostojno opravlja dejavnost. Vendar pa pri presoji bodisi za računovodske namene bodisi za davčne namene velja vsebina pred obliko. Vsebina pa je v tem primeru: čisto odvisno delo, kar pomeni, da je zasebnik prej "zaposlenec" itd...
Odločitev o tem, katero vrsto povračila bo zasebnik upošteval, je tako na zasebniku, saj bo moral svojo odločitev zagovarjati v morebitnem davčnem nadzoru.

lp

sanjaf
Nov član
Nov član
Prispevkov: 18
Pridružen: 21 Jun 2006, 12:34

Re: Obračun potnih stroškov

Odgovor Napisal/-a sanjaf » 17 Feb 2014, 10:34

Res je, da je to anomalija slovenskega gospodarstva, toda sedaj me zanima, ne glede na osebna mnenja, kaj DURS ali inšpekcija upošteva, da je pravilno? S katerim načinom imam potem mir pri oblasti, če pride do kontrole? Kot razumem, pred Dursom bom imela bolj mir in lažje zagovarjala, če upoštevam, da sem odvisni zasebnik..

Pravilno razmišlja,

Hvala za vsa pojasnila in dileme.

lp

sanjaf
Nov član
Nov član
Prispevkov: 18
Pridružen: 21 Jun 2006, 12:34

Re: Obračun potnih stroškov

Odgovor Napisal/-a sanjaf » 18 Feb 2014, 09:51

Pozdravljeni še enkrat

Sedaj me zanima, če v mojem primeru lahko dam v stroške vinjeto in kako, je dovolj pravi račun ali kot eni pravijo preko potnega naloga?

Drugo me zanima, kdaj lahko v mojem primeru si pišem potni nalog, naprimer ko imam dodatna izobraževanja povezani z mojim poslom in tisti dan nisem na urniku za delo? Ali lahko si odprem potni nalog v takih primerih? Ali kdaj?

Hvala za odgovore v naprej

lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Obračun potnih stroškov

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Feb 2014, 10:50

Vinjeta: lahko jo daste v svoje stroške, vključite jo v potni nalog ob prvem službenem potovanju (priloga je račun za vinjeto).
Še iz pojasnila DURS (sebe smatrajte kot zaposlenca - ker pač enako velja za zavezanca, ki opravlja dejavnost):
Pojasnilo DURS, št. 4200-88/2008-2, 30. 7. 2008
Dodatno pojasnjujemo, da se v skladu z navedenim obravnava nakup vinjete na dan službenega potovanja ali kadarkoli pred službenim potovanjem. Povračilo stroškov vinjete se torej zaposlenemu ne všteva v davčno osnovo tudi, če je zaposleni za svoj avtomobil že nabavil vinjeto, kasneje pa je bil s tem avtomobilom napoten na službeno potovanje, na katerem je smiselna uporaba cestninske ceste.
sanjaf napisal/-a:Drugo me zanima, kdaj lahko v mojem primeru si pišem potni nalog, na primer ko imam dodatna izobraževanja povezani z mojim poslom in tisti dan nisem na urniku za delo? Ali lahko si odprem potni nalog v takih primerih? Ali kdaj?
Službeno potovanje: izobraževanje, sestanek, sklepanje pogodbe itd.: izdate/odprete potni nalog, ki mora imeti vse elemente, da se lahko prizna kot verodostojna knjigovodska listina. Službeno potovanje se ne izključuje z dnem, ko imate sicer "delovni dan": možne so razne kombinacije:
- npr. greste na izobraževanje v MB in na ta isti dan tudi tam delate: brez pomisleka bi za ta dan izpolnila in upoštevala potni nalog in kilometrino po 0,37€; (seveda pa ta dan ni prihoda/odhodka iz dela);
- ta dan delate v MB; izobraževanje pa imate v LJ.: službena pot iz CE v LJ (in seveda nazaj) - kilometrina po 0,37€ in nato pot na delo......
itd. itd.

lp

Odgovori