DDV zavezanec - spremembe pri knjiženju

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

DDV zavezanec - spremembe pri knjiženju

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 14 Feb 2014, 19:54

Postala sem (prostovoljna) zavezanka za plačilo DDV, s tem pa naletela na nekatera vprašanja v zvezi s knjiženjem, pri razreševanju katerih prosim za vašo pomoč.
KPO in KTO (KTO in KOTO imam združeni v eni knjigi) si izdelam in natisnem sama, izpolnjujem ju ročno.
Vprašanj je več, hvaležna bom tudi za posamezne odgovore.

KTO:
1. Po nekem vzorcu sem v KTO dodala stolpca 'Obračunani DDV' v skupino terjatev in 'Vstopni DDV' v skupino obveznosti.
Sedaj imam kar malo banalen zaplet pri knjiženju plačil dobaviteljem po predračunih. Ta plačila knjižim pod ostale terjatve, DDV, ki se na njih navezuje pa je vstopni DDV, ki se nahaja v skupini obveznosti. Kako torej to vpisovati? Bi bilo najbolje, če bi oba stolpca, tako za obračunani kot tudi vstopni DDV izločila iz skupin stolpcev terjatev oziroma obveznosti in ju oblikovala kot samostojna stolpca na koncu tabele?

2. Se terjatve in obveznosti vpisujejo kot NETO ali BRUTO zneski? Predvidevam, da se vpisujejo BRUTO (vključno z DDV) torej, da se vpiše n.p.r. obveznost z vključenim DDV in v stolpec 'Vstopni DDV' še ločeno znesek DDV. Je tako?

3. Se pri knjiženju postavk, ki zapirajo terjatve/obveznosti tudi vrednosti DDV vpisujejo kot negativne vrednosti (se odštevajo-izničijo) ali se v teh primerih polja za DDV pustijo prazna, da se DDV v stolpcu sešteva – kot informacija o skupnem DDV ob koncu leta?

KPO:
4. Se nabavna vrednost kupljenih količin materiala vpisuje z ali brez DDV?

5. So bančne provizije obdavčene? Predvidevam, da ne z DDV. Vpišem torej znesek bančne provizije v stolpec 'Skupna vrednost računa' (čeprav zanje dejansko ne prejmem računa temveč le BI) in isti znesek še v stolpca 'Skupni znesek odhodkov' in 'Stroški storitev'?


Pa še vprašanje izpolnjevanja knjig, ki ne zadeva DDV, mi pa že ves čas predstavlja dilemo in ga rešujem pač po lastni presoji.

Se polji 'Datum plačila' in 'Način plačila' v KTO izpolnita le pri knjižbah, ki se nanašajo na dejanska plačila sicer pa pustita prazni (tako počnem jaz)? Ne vem kaj naj bi sicer vpisala v ti polnji v primeru knjižbe prejema materiala (OS, blaga) plačanega po predračunu. Datum in način plačil za prejeto 'blago' je že vpisan pri knjiženju plačil, kaj drugega pa se mi ne zdi smiselno vpisovati.
Enako tudi ne vem kaj naj bi predstavljal stolpec 'Datum zapadlosti' v teh primerih.

In še ali se polje 'Datum plačila' v KPO vedno izpolni? V primeru knjiženja dogodkov z odloženim plačilom (n.p.r. pri knjiženju obračuna pavšalnih prispevkov (31.) - plačilo (15. drugi mesec)) bi se v tem primeru to polje namreč izpolnjevalo za nazaj, torej ko so v tabelo vnešene že nove knjižbe in se plačilo dejansko izvede (ne moreš vpisati ob knjiženju, ker ne veš kdaj boš dejansko izvedel plačilo). Tak način po moje ne bi predstavljal ravno dosledno kronološkega načina knjiženja čeprav je res, da bi bile posamezne knjižbe (vrstice tabele) še vedno urejene v kronološkem zaporedju. Kako je s tem?

Hvala in lep Valentinov pozdrav! Imejte se radi!

Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

Re: DDV zavezanec - spremembe pri knjiženju

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 17 Feb 2014, 11:07

Oj!

Sem res 'natresla' preveč vprašanj, ali pa ni nikogar, ki bi nanja znal odgovoriti? No ja, vem da slednje prav gotovo ne bo držalo, zato še enkrat lepo prosim za pomoč.

Lp

Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

Re: DDV zavezanec - spremembe pri knjiženju

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 19 Mar 2014, 16:27

Mi res, res, res ni pripravljen nihče pomagati? :cry:

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV zavezanec - spremembe pri knjiženju

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Mar 2014, 09:03

Spoštovana Iry, preveč zahtevnih vprašanj za klepetalnico, ki se jih ne da na kratek način "odpraviti". DDV evidence so preveč kompleksne, zato (spet enak nasvet) prosite za nasvet kakšnega računovodjo, ki vam bo jih pomagal nastaviti.

lp

Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

Re: DDV zavezanec - spremembe pri knjiženju

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 20 Mar 2014, 10:25

Spoštovna ga. Slovan.

Škoda, da se dilem ne da razjasniti po tej poti, a kakorkoli, se vam zahvaljujem za nasvet.

Lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV zavezanec - spremembe pri knjiženju

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Mar 2014, 10:56

Da se nekatere, ne pa vseh. In ker so vsa vprašanja nekako povezana v celoto, ne vem, če boste imeli od teh odgovorov kakšne koristi.
1) Razen tega je vprašanje kje boste dobili podatke za vpis osnov za DDV, kolikor ne vodite posebne knjige prejetih in izdanih računov za namene DDV. Zato menim, da v knjigo terjatev obveznosti vnašajte le terjatve in obveznosti (z vključenim DDV-jem) ter v posebni evidenci za DDV: terjatve (osnovo) in obračunan DDV kot obveznost….obveznosti (osnovo) in terjatev za vhodni DDV. Ko boste na koncu meseca/trimesečja z DDV-o zaprli obveznost za DDV/terjatev za vhodni DDV-odbitek DDV-ja pa prenesite v KTO le dejansko obveznost za plačilo DDV ali terjatev za vračilo DDV. Zgodi se vam lahko, da bo vaša knjiga KTO postala nepregledna in se v njej tudi sami več ne boste znašli.

2) Obveznost do dobavitelja je vedno v bruto znesku, prav tako terjatev do kupca. Če ne boste vzpostavili ločene evidence, boste prikazali še vstopni/izstopni DDV ločeno. Vendar morate pri tem paziti, da v te stolpce ne vpisujete izkazanega DDV-ja na prejetih računih, pri katerih pa nimate pravice do odbitka ddv-ja.

3) Če mislite stolpec vstopni DDV ali obračunan DDV menim, da jih lahko zmanjšate za tisti del, ki ste ga kot vhodni DDV upoštevali v obračunu DDV (enako izhodni DDV).

4) Nabavna vrednost je brez DDV-ja (ddv bi vključili kolikor nimate pravice do odbitka DDV-ja)

5)Bančne provizije spadajo med oproščene storitve, vpisujete jih tako kot ste napisali. Vendar boste tudi za tovrstne storitve potrebovali podatke o osnovah, saj jih morate vpisati v polje 33 obrazca DDV-O:
Vpisuje se vrednost oproščenih nabav na domačem trgu, oproščenih prejetih storitev iz drugih držav članic in tretjih držav, oproščenih pridobitev blaga znotraj Unije (npr. če bi bila dobava tega blaga, ki bi jo opravil davčni zavezanec v Sloveniji, v vsakem primeru oproščena plačila DDV) in vrednost uvoza, ki je oproščen plačila DDV (npr. sprostitev blaga v prosti promet, če bi bila dobava takega blaga, ki bi jo na ozemlju Slovenije opravil davčni zavezanec, v vsakem primeru oproščena plačila DDV; pošiljke neznatne vrednosti, poslane neposredno iz tujine; blago v osebni prtljagi potnika…).

lp

Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

Re: DDV zavezanec - spremembe pri knjiženju

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 20 Mar 2014, 12:18

Gospa Slovan, resnično se vam od srca zahvaljujem, da ste mi osvetlili nekatere dileme.

Če vas smem, bi vas poprosila le še za nekoliko dodatne pomoči.

1) Knjige, ki jih vodim so: KPO, KTO (z vključeno KOTO), register osnovnih sredstev in tudi knjigi I-RAČ in P-RAČ (poleg evidenc materialnega poslovanja).
Podatke za DDV-O dobim iz I-RAČ in P-RAČ.
Predvidevam, da so to zadostne evidence (knjigi I-RAČ in P-Rač) za DDV poročanje. Nisem popolnoma razumela ali s posebno evidenco terjatev in obveznosti za DDV mislite na knjigi I-RAČ in P-RAČ ali na kakšno drugo lečeno knjigo terjatev in obveznosti za namen DDV (še nisem zasledila).

Sicer sem v tem vprašanju spraševala glede vpisovanja DDV v KTO zgolj zato ker ta knjiga tudi vsebuje podatke o DDV (stolpca 'Obračunani DDV' pri terjatvah in 'Vstopni DDV' pri obveznostih) in je pri kniženju terjatev do dobaviteljev (za blago plačano po predračunu) vstopni DDV, ki ga na računu izkaže dobavitelj in bi ga tudi vpisala v tabelo, v napačni rubriki - pod obveznostmi.

2) Vas lahko prosim za kakšen primer v katerem bi bil na računu izkazan vstopni DDV, ki se ne sme odbiti (mislim (upam, da pravilno), da še nisem imela takšnega primera).

4) Mi lahko prosim pojasnite na kaj ste mislia s 'podatki o osnovah', ki jih navajate. Bančne stroške knjižim na podlagi bančnih izpiskov v KPO, v P-RAČ pa bi jih morala (jih bom) kot oproščene dobave na osnovi temeljnice kot seštevek (zbirnik) mesečnih bančnih stroškov (plačilne provizije, stroški vodenja računa, strošek nadomestila za spletno banko). Iz P-RAČ bi ta podatek (o oproščenih dobavah) vpisala v polje 33 DDV-O. Je tako prav?

Predvidevam (vsaj nikjer tega nisem zasledila) da obresti pozitivnega stanja niso predmet vpisa v DDV evidence (najbrž tudi obresti negativnbega stanja ne). (?)

Imam sicer problem, ker za januar 2014 podatkov o oproščenih dobavah (bančnih stroških) nisem vpisala v I-RAČ in DDV-O (ker zanje ne dobim računa sem to obveznost spregledala) in sedaj ne vem kako to popraviti.

Še enkrat hvala in se iskreno priporočam še za malo vaše pomoči.

Lp

Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

Re: DDV zavezanec - spremembe pri knjiženju

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 20 Mar 2014, 13:52

Pa še nekaj.

Po prvi oddaji obrazca DDV-O po prostovoljni vključitvi v sistem DDV, me je včeraj kontaktirala referentka DURS z navodilom, da moram ob prvi oddaji obrazcu priložiti tudi kopije I-RAČ, P-RAČ in računov za OS.
Ker sem ugotovila, da v P-RAČ in DDV-O nisem vpisala bančnih stroškov (pod oproščene dobave) sem jo po posredovanju kopij ravnokar kontaktirala, da bi jo o tem obvestila in jo prosila za navodila kako napako popraviti.

Vendar pa je izjavila, da bančni stroški niso predmet knjiženja v navedeni evidenci, saj niso predmet obdavčitve in zanje tudi ne prejmem računa in tako z oddanima dokumentoma ni nič narobe (?!).

Na podlagi 3. odstavka 172. člena PZDDV: '' V knjigo prejetih računov se lahko zbirno z internim dokumentom knjižijo zneski, ki so zaračunani na dokumentih, ki niso podlaga za odbitek vstopnega DDV (na primer bančne provizije, ipd.), ki jih zaračuna davčni zavezanec za opravljen promet blaga in storitev.''

in c. točko 4. odstavka 44. člena ZDDV-1, ki opredeljuje druge oproščene dejavnosti (sklicujem se na UPB3, ne vem ali je po popravkih oštevilčenje še enako): '' transakcije, vključno s posredovanjem, v zvezi z depoziti in tekočimi oziroma transakcijskimi računi, plačili, nakazili, dolgovi, čeki in drugimi plačilnimi instrumenti, razen izterjave dolgov in factoringa;''

pa menim, da to ne drži in je bančne stroške treba knjižiti pod oproščene dobave v P-RAČ im DDV-O.

Kaj menite o tem?

V nekem drugem svojem prispevku, na katerega še sicer nisem prejela nobenega odgovora sprešujem ravno glede pravilnega razumevanja besede lahko v navedenem členu PZDDV, zaradi katere je ta dvoumen in ga ne razumem (ne vem ali je vpis obravnavanih zneskov potreben ali dopusten).

Lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV zavezanec - spremembe pri knjiženju

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Mar 2014, 16:16

1) Mislila sem I-RAČ in P-RAČ, ker niste ničesar omenjali v svojem zapisu. In iz teh evidenc so povzeti podatki za DDV-O
2) Račun za storitve reprezentance; nabava osebnega avtomobila; račun za blago ali storitve, ki se nanaša na zasebno porabo lastnika; in še kaj bi se našlo….
66. člen
(omejitev pravice do odbitka)
Davčni zavezanec ne sme odbiti DDV od:
a) jaht in čolnov, namenjenih za šport in razvedrilo, goriv in maziv ter nadomestnih delov ter storitev, tesno povezanih s tem, razen od plovil, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti prevoza potnikov in blaga, dajanje v najem in zakup ter za nadaljnjo prodajo;
b) zrakoplovov, goriv in maziv ter nadomestnih delov ter storitev, tesno povezanih s tem, razen od zrakoplovov, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti prevoza potnikov in blaga, dajanje v najem in zakup ter za nadaljnjo prodajo;
c) osebnih avtomobilov ter motornih koles, goriv in maziv ter nadomestnih delov ter storitev tesno povezanih s tem, razen od vozil, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti prevoza potnikov in blaga, dajanje v najem in zakup ter za nadaljnjo prodajo, vozil, ki se uporabljajo v avtošolah za izvajanje programa usposabljanja iz vožnje v skladu z veljavnimi predpisi, kombiniranih vozil za opravljanje dejavnosti javnega linijskega in posebnega linijskega prevoza ter osebnih specialnih vozil, prilagojenih izključno za prevoz pokojnikov;
d) stroškov reprezentance (pri čemer se kot stroški reprezentance štejejo zgolj stroški pogostitve in zabave ob poslovnih in družabnih stikih);
e) stroškov prehrane (vključno s pijačo) in stroškov nastanitve, razen stroškov, ki so davčnemu zavezancu nastali pri teh dobavah v okviru opravljanja njegove dejavnosti


4) Osnove: vrednost nabav (pridobitev); vrednost dobav, ki jih vpišete v obrazec DDV-O in od katerih se izračunava DDV.

Pomen:
Lahko (ali zbirno ali posamezno):
V knjige vpisujemo podatke iz posameznih prejetih/izdanih dokumentov. Za bančne stroške ne prejmete računa, temveč vsako posamezno bremenitev, ki je razvidna iz bančnega izpiska upoštevate kot »prejet račun«. Besedica lahko pomeni, da smete namesto vsake bremenitve in neizdanega računa s strani banke, vpisati v P-RAČ zbirno temeljnico kot promet določenega obdobja (meseca) - zbirna temeljnica je pri vas sestavljen "prejeti račun". . In to vam predstavlja tudi podatek za polje 33 v obrazcu DDV-O. Ne glede na to kakšno mnenje ste dobili od referenta, so provizije/bančni stroški predmet vpisa v davčne knjige in s tem tudi predmet vpisa v DDV-O. Za nazaj tega ne bi popravljala, saj nima vpliva na obveznost za DDV.

lp

Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

Re: DDV zavezanec - spremembe pri knjiženju

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 20 Mar 2014, 17:17

Se ponovno lepo zahvaljujem za vašo pomoč. Res ste mi zopet izdatno pomagala.
Mi boste morala počasi izstaviti kakšen račun :wink: (po pravici povedano bi za vašo dosedanjo pomoč, tako meni kot na forumu nasploh, z veseljem kaj prispevala).

Želela bi prositi edino še za razjasnitev pod točko '4)' ( dejansko 5) v začetnem prispevku). V svojem zadnjem pisanju sem jo pomotoma označila kot 4) - in s tem verjetno povzročila nesporazum.

Gre za 'podatke o osnovah', ki ste jih navedla kot potrebne za za vpis stroškov bančnih storitev v polje oproščenih dobav (33 v DDV-O), torej dobav od keterih se DDV ne obračuna.
Na podlagi vaših zgornjih pojasnil sklepam, da ste mislila na podatke o vrednosti bančnh storitev z bančnih izpiskov ali pa zbirne temeljnice. V primeru, ko v P-RAČ knjižim zbirno temeljnico za bančne stroške (ali pa bi knjižila posamezne izpiske) predvidevam, da s tem zagotovim potrebne 'podatke o osnovah' za knjiženje, ki ste jih navedla. Ali razumem pravilno?

Še enkrat hvala in lep pozdrav.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV zavezanec - spremembe pri knjiženju

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Mar 2014, 17:53

Iry7 napisal/-a:V primeru, ko v P-RAČ knjižim zbirno temeljnico za bančne stroške (ali pa bi knjižila posamezne izpiske) predvidevam, da s tem zagotovim potrebne 'podatke o osnovah' za knjiženje, ki ste jih navedla. Ali razumem pravilno
Če govoriva o bančnih stroških je seštevek stroškov osnova za DDV (čeravno spadajo med oproščene finančne storitve).
Pri drugih nabavah/pridobitvah je osnova vrednost brez DDV-ja; pri dobavah (prodajah) je osnova za DDV prodajna vrednost brez DDV-ja. In te osnove se vpisujejo v posamezna polja DDV-O obrazca. To sem mislila, ko sem navajala OSNOVE.

Kavo imam v dobrem :D in se nabirajo kot pri gostincih :D, samo ne vem kdaj jo bom utegnila spiti.

lp

Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

Re: DDV zavezanec - spremembe pri knjiženju

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 20 Mar 2014, 20:33

Hvala lepa za pojasnilo.

No, morda pa le kdaj pride prilika za 'vnovčenje' tehle kav :D .


Lep pozdrav in lahko noč.

Odgovori