UVOZ - Knjiženje

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

UVOZ - Knjiženje

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 26 Avg 2014, 20:49

Ali pravilno razumem postopek knjiženja pri uvozu trgovskega blaga (enostavno knjigovodstvo - ročno vodenje knjig)?
Račun dobavitelja je izdan v USD. Sem zavezanka za DDV (vstopni DDV odbijam).

- Kot osnovo za določitev nabavne vrednost blaga (ki se bo ob vsakokratni prodaji blaga upoštevala kot odhodek v KPO) uporabim vrednost, ki sem jo za blago dejansko plačala (znesek v €, ki ga je banka nakazala dobavitelju kot protivrednost zneska v €). Ta znesek povišam še za znesek carine in povezanih stroškov (prevoz, stroški bančne garancije).

Na forumu se navaja, da se za preračun uporabi srednji tečaj Banke Slovenije. Predvidevam, da je moja banka pri plačilu že uporabila ta tečaj in, da je znesek, ki ga v € dejansko plačam že pravilno preračunan (je tako ?) - vsekakor predstavlja vrednost, ki sem jo za blago dobavitelju dejansko plačala.

- Pri knjiženju dobaviteljevega računa v Knjigo prejetih računov (DDV evidenca) pa za vrednost blaga (po računu dobavitelja) uporabim preračun po tečaju navedenem na carinski listini (na njej samo vrednost blaga v € ni eksplicitno izražena, saj navedena statistična vrednost vključuje tudi strošek transporta, ki je izkazan na drugem računu (računu špediterja) in ga v KPR knjižim ločeno).

Če je opisani postopek pravilen prihaja med KPO (stroški) in KPR (obračun DDV) do tečajne razlike. Je to razliko potrebno knjižiti v KPO (da se stanje v KPO in KPR izenači) ali je med KPO in KPR dopustna razlika zaradi uporabe različnih tečajev?

Hvala in lep pozdrav.

Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

Re: UVOZ - Knjiženje

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 02 Sep 2014, 20:09

Ali ta forum še deluje (glede na to, da že nekajkrat nisem prejela odgovora na svoje vprašanje)? :?

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: UVOZ - Knjiženje

Odgovor Napisal/-a Nina » 02 Sep 2014, 22:59

Iry7, tem ni treba ponavljati, ker bodo v najboljšem primeru brisane.
Sodelovanje na forumu je povsem prostovoljno, neodgovorjenih tem je pa (poleg vaše) še ogromno: search.php?search_id=unanswered

Odgovori