IZOBRAŽEVANJE, STROŠEK SP

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ddniso
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 29 Dec 2014, 14:21

IZOBRAŽEVANJE, STROŠEK SP

Odgovor Napisal/-a ddniso » 29 Dec 2014, 14:38

Glede na to, da sem čisto nov v tej zadevi bi vas prosil za pomoč pri sledeči zadevi. V 10. mesecu sem odprl popoldanski s.p.. Ker mesečno izdajam samo en račun za opravljene usluge in posledično na račun prejemam le en znesek sem se odločil za enostavno knjigovodstvo.
Bliža se konec leta in oddati bo potrebno zaključno bilanco. Med stroške sem zaenkrat upošteval le kilometrino, mesečne stroške sp ter nakup določene opreme. Pred nastopom dela pa sem opravil tudi izobraževanje oz. licenciranje, ki sem ga plačal kot fizična oseba ( dva semestra)
Moje vprašanje za poznavalce na tem forumu je:
Ali lahko stroške izobraževanja za namen odpiranja dejavnosti ( v letu 2014), ne glede na to da je bil račun izdan na fizično osebo uveljavljam kot strošek sp-ja ali ne. Pred zaključenim izobraževanjem, ki je pogoj za opravljanje moje dejavnosti, nisem imel odprtega SP-ja, tako da tudi račun ni mogel biti izdan v skladu s tem.

Za odgovor hvala v naprej.

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: IZOBRAŽEVANJE, STROŠEK SP

Odgovor Napisal/-a novica » 29 Dec 2014, 19:44

Opravljena storitev pred dnem odprtja spja ni priznan strošek.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: IZOBRAŽEVANJE, STROŠEK SP

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Dec 2014, 20:38

Tudi sicer se bi pri licenciranju postavljalo vprašanje, ali gre tu za strošek, ki je povezan z dejavnostjo, ali za licenco, ki jo prejmete vi osebno, kot na primer pridobitev izobrazbe, ali na primer vozniškega izpita.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Daoling
Nov član
Nov član
Prispevkov: 26
Pridružen: 21 Jul 2013, 23:13

Re: IZOBRAŽEVANJE, STROŠEK SP

Odgovor Napisal/-a Daoling » 14 Apr 2015, 11:21

Kako pa je z upoštevanjem stroškov izobraževanja v mojem primeru: Trenutno imam registrirano dejavnost prevajanje. Želim pa pridobiti še kakšno dodatno znanje, ki bi mi kasneje omogočilo opravljanje in registracijo dodatne(-ih) dejavnosti. Ali potem lahko npr. stroške tečaja grafičnega oblikovanja lahko upoštevam kot stroške izobraževanja, kljub temu da te dejavnosti trenutno še ne opravljam in nimam registrirane, vendar jo vsekakor nameravam?

Ali spadajo med stroške izobraževanja tudi npr. stroški raznih spletnih jezikovnih testov ali testov numeričnih sposobnosti ipd., ki jih opraviš ko želiš izpostaviti svoja znanja z namenom pridobivanja naročnikov? Npr. če se prijavim kot ponudnik svojih storitev na spletni strani freelancer.com - tam ponujajo možnost opravljanja plačljivih testov znanja angleškega jezika, ki jih je zelo zaželeno opraviti, če želiš pridobiti stranko. Seveda se potem ti testi plačajo preko paypala, kar bi npr. izpeljala tako, da bi odprla t.i. ''business account'' na paypalu in ga vezala na svoj že obstoječi poslovni TRR, s katerega bi potem nakazala zahtevani znesek.

Lp

Daoling
Nov član
Nov član
Prispevkov: 26
Pridružen: 21 Jul 2013, 23:13

Re: IZOBRAŽEVANJE, STROŠEK SP

Odgovor Napisal/-a Daoling » 15 Apr 2015, 15:51

Mislim, da mi je uspelo najti odgovor na moje prvo vprašanje:

Stroški intelektualnih in osebnih storitev - konto 416

Stroški intelektualnih in osebnih storitev vključujejo stroške, ki jih podjetju zaračunajo za opravljene storitve odvetniki, notarji, revizorji in tem podobni. Mednje sodijo tudi stroški storitev v zvezi z izobraževanjem zaposlencev in stroški zdravstvenih storitev v zvezi s preprečevanjem in odkrivanjem bolezni in poškodb pri delu.

Stroški, povezani z izobraževanjem zaposlencev, se morajo nanašati na izobraževanja v skladu z njihovimi nalogami in deli, ki jih na svojem delovnem mestu opravljajo ali pa jih bodo pričeli opravljati po uspešnem zaključku izobraževanja.


Prosim, če ima kdo kakšno razlago o uveljavljanju stroškov opravljanja preizkusov/testov sposobnosti - na plan z njo. :D

Lp

Odgovori