Knjiženje celotne kupnine prenosnika v odhodke

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
kali
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 65
Pridružen: 14 Avg 2011, 23:31

Knjiženje celotne kupnine prenosnika v odhodke

Odgovor Napisal/-a kali » 23 Feb 2015, 13:26

Pozdravljeni,
sem brskala po spletu samo nisem našla odgovora torej,
imam storitveno dejvnost, računalniško programiranje, v osnovnih sredstvih že imam 2 prenosnika, tretjega pa bi rad v celoti knjižila med odhodke, 1000eur.

Zanima me ali je to mogoče, če napišem, kot da je prenosnik samo nosilec medija, ki ga je stranka naročila in je bil tudi izročen naprej stranki, ter zato v celoti knjižen med odhodke?
Moram kakšen sklep napisat?
Kako bi še lahko to izvedla.
hvala.

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Knjiženje celotne kupnine prenosnika v odhodke

Odgovor Napisal/-a novica » 23 Feb 2015, 20:31

kali napisal/-a:kot da je prenosnik samo nosilec medija, ki ga je stranka naročila in je bil tudi izročen naprej stranki, ter zato v celoti knjižen med odhodke?
Po kmečko bi rekli, da si prenosnik prodala stranki (skupaj z "medijem" ?? kaj bi bilo to?) - kar mora biti razvidno na izdanem računu - ki naj bi bil vsaj za vrednost "medija" višji od vrednosti prenosnika.

kali
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 65
Pridružen: 14 Avg 2011, 23:31

Re: Knjiženje celotne kupnine prenosnika v odhodke

Odgovor Napisal/-a kali » 06 Mar 2015, 11:45

sm ga dala med OS in bom naredila rezervacijo

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Knjiženje celotne kupnine prenosnika v odhodke

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 06 Mar 2015, 17:22

Govorite o tem, da lahko osnovna sredstva, v vrednosti do 500 € lahko daste takoj med dohodke. Če to delate na tak način z vsemi tovrstnimi sredstvi, to ni problem. Vendar morate enak postopek striktno uporabljat. Če to knjižite tudi kot odhodek poslovnih izkazih, to se pravi, da to upoštevate kot strošek materiala - drobnega inventara, v tem rimeru si ne morete upoštevat davčne olajšave za investicije.

Lahko pa tovrstna sredstva obravnavate kot droben inventar v okviru osnovnih sredstev - posebna skupina osnovnih sredstev. Tako kot sedaj so to še vedno osnovna sredstva, obračunavate amortizacijo . nimate rezervacij :| , znesek nabave pa v celoti, v posebni postavki davčnea obračuna upoštevate kot odhodek. Amortizacijo obračunate normalno, vendar to amortizacijo v davčnem obračunu izvzamete iz odhodkov davčne bilance, to naredite tudi v naslednjih letih, za ta osnovna sredstva. Ker so to osnovna sredstva, lahko nabavo teh računalnikov upoštevate kot olajšavo.

:!: Še preden to lahko naredite, morate, glede na že drugače obravnavana osnovna srestva spremeniti računovodsko usmeritev, kot se temu strokovno reče. Po domače pa to pomeni, da v sklep zapišete, da boste osnovna srestva do 500 € sedaj obravnavali kot drobni inventar v okviru osnovnih sredstvi in da boste ta sredstva upoštevali kot davčni odhodek obdobja v celoti.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

kali
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 65
Pridružen: 14 Avg 2011, 23:31

Re: Knjiženje celotne kupnine prenosnika v odhodke

Odgovor Napisal/-a kali » 06 Mar 2015, 17:42

Cena prenosnika je bila cez 1000€, tablico za 499€ sem knjizila takoj v odhodke, pod drobni inventar. V OS imam 3 prenosnike, za dva od njih bom naredila rezervacijo.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Knjiženje celotne kupnine prenosnika v odhodke

Odgovor Napisal/-a slovan » 06 Mar 2015, 18:29

Ne mi zameriti! Kaj za vas pomenijo rezervacije??

lp

kali
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 65
Pridružen: 14 Avg 2011, 23:31

Re: Knjiženje celotne kupnine prenosnika v odhodke

Odgovor Napisal/-a kali » 06 Mar 2015, 19:21

Ne zamerim. Najbrz si napacno razlagam. Torej, ce planiras nek strosek v naprej, nakup ali placilo neke storitve, si ta znesek rezerviras in se ti zmanjsa davcna osnova. Upam, da se ne drzite za glavo :) Prosim popravite me.
Hvala.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Knjiženje celotne kupnine prenosnika v odhodke

Odgovor Napisal/-a slovan » 06 Mar 2015, 19:29

In kaj bi v primeru vašega prenosnika "rezervirali" v stroških?

lp

kali
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 65
Pridružen: 14 Avg 2011, 23:31

Re: Knjiženje celotne kupnine prenosnika v odhodke

Odgovor Napisal/-a kali » 06 Mar 2015, 19:35

Ko sem pisala odgovor, sem spoznala, da sem vstrelila mimo, ko sem v zelela v zacetku 2014 rezervirat, pol pa v 2. polovici pa sem porabla... :)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Knjiženje celotne kupnine prenosnika v odhodke

Odgovor Napisal/-a slovan » 06 Mar 2015, 19:42

Glejte, tudi s tem vašim odgovorom nisem dojela kaj mislite. Davčna osnova se lahko zmanjša (odhodki) za dejansko nastale stroške;: opravljene storitve vam, porabo materiala, plače itd. Če pa mislite pod "rezervacijo" denarni tok: na TRR-ju morate imeti toliko in toliko sredstev, da boste lahko čez nekaj mesecev nabavili to in ono, pa to nima nobene povezave z davčno osnovo.
Kolikor načrtujete večjo investicijo, potem morate ustvariti čisti dobiček, da boste imeli na razpolago dovolj "sredstev" za njihovo financiranje (seveda, če vam banke ne dajo posojila). In to zopet nima vpliva na zmanjšanje davčne osnove, razen upoštevanje davčnih olajšav za investiranje, če bo seveda oprema ustrezala določilom, kaj se smatra kot vlaganje v opremo.

lp

kali
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 65
Pridružen: 14 Avg 2011, 23:31

Re: Knjiženje celotne kupnine prenosnika v odhodke

Odgovor Napisal/-a kali » 06 Mar 2015, 19:48

Hvala za podroben odgovor.

Odgovori