Bolniška zaradi otrokove bolezni

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
CarpeDiem
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 16 Dec 2013, 07:05

Bolniška zaradi otrokove bolezni

Odgovor Napisal/-a CarpeDiem » 27 Feb 2015, 13:34

Pozdravljeni

Žena ima klasični s.p. in sama vodiva enostavno knjigovodstvo (nismo zavezanci za DDV). V tem mesecu je bil otrok bolan in je bila žena en teden na bolniški. Ker se s tem srečujeva prvič, bi prosil za kakšen namig kako naj to knjiživa in oziroma kako se bolniška ureja.

Na ZZZS sem sicer nekaj že našel vendar mi ni še čisto jasno kaj in kako - https://zavarovanec.zzzs.si/wps/portal/ ... VAWum4sU!/

Tole mi je zanimivo: "Nadomestilo ne more biti manjše od zajamčene plače in ne višje od plače, ki bi jo zavarovanec dobil, če bi delal oziroma od osnove, po kateri je v času zadržanosti od dela zavarovan."

Sp je bil odprt lani septembra in je bila letna bilanca zaključena z "ničlo".
Ali je potem sploh smiselno "uveljavljati" bolniško? Ali je bolniška vezani na plačilo prispevkov za katere si zavarovan?

Našel sem tudi da:
Nadomestilo znaša 80 odstotkov od osnove, za osnovo pa se upošteva povprečna osnova za plačilo prispevkov v preteklem koledarskem letu.




Lep pozdrav, Danijel

kali
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 65
Pridružen: 14 Avg 2011, 23:31

Re: Bolniška zaradi otrokove bolezni

Odgovor Napisal/-a kali » 06 Mar 2015, 11:43

Nepoznam točnega odgovora...ampak...
a ni mogoče v edavkij označit odsotnost z dela zaradi bolniške, pa so pol prispevki drugače obračunani? pa za tisti teden si malice in potnih stroškov ne moreš obračunat?

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Bolniška zaradi otrokove bolezni

Odgovor Napisal/-a adut » 06 Mar 2015, 12:48

Nadomestilo za nego se izračuna na podlagi prihodkov preteklega leta: ker gre za s.p., se kot prihodek upošteva osnova za prispevke v lanskem letu. Niste povedali, kaj je bilo pred septembrom - če je bila žena zaposlena, se v prihodke upošteva tudi plača ali pa nadomestilo, če je prejemala nadomestilo za brezposelnost.
Vse prihodke preteklega leta se preračuna na uro, se odbije 20% in to je osnova za nadomestilo - to naredi zavod, ker vi vpišete ure nadomestila v obrazec OPSVL in se od teh ur ne obračuna prispevke.
Na davčni urad pošljete bolniški list, oni ga izpolnijo z osnovo za prispevke preteklega leta in ga pošljejo na zavod za zdravstveno zavarovanje, da obračunajo in izplačajo nadomestilo.
Nadomestilo je prihodek fizične osebe in se nikamor ne knjiži.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Bolniška zaradi otrokove bolezni

Odgovor Napisal/-a adut » 06 Mar 2015, 12:52

Pa še to: postopek od pošiljanja bolniškega lista do izplačila traja približno en mesec, če se nič ne zalomi.

Odgovori