Odgovornost/Dolžnost računovodje

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Donatello
Novinec
Novinec

Odgovornost/Dolžnost računovodje

Odgovor Napisal/-a Donatello » 10 Maj 2024, 08:13

Pozdravljeni,
lepo prosim za informacijo - ali je računovodja odgovoren/zadolžen za pripravo poročila o "finančnem stanju" na dan 31.12.2023, ki ga moja stranka potrebuje za izvedbo finančnega pregleda s strani bonitetnih hiš.
Na tovrstno poročilo čakam že 40 dni, kljub nujnosti - sedaj pa mi računovodja odgovarja, da za pripravo takih poročil ni odgovoren/zadolžen ...(???)
V naprej hvala!

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Kraj: Ptuj

Re: Odgovornost/Dolžnost računovodje

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 10 Maj 2024, 09:46

Računovodja, ki vodi poslovne knjige za poslovni subjekt, mora biti sposoben narediti tudi finančno poročilo. Je seveda po moje tudi odivsno, kaj je v pogodbi med računovodjem in subjektom napisano glede njegovih obveznosti/opravil. Ampak meni se zdi logično, da nekdo, ki je zadolžen za celostno knjiženje nekega poslovnega subjekta, naredi tudi takšna poročila. Če tega ne zna ali ni sposoben, pol ni računovodja. Se pa takšna poročila seveda dodatno zaračunavajo.
Ne razumem pa čisto, ali gre za vašega računovodja, ki vam vodi poslovne knjige za vaše podjetje, ali računovodjo, ki je zaposlen v vašem servisu kot računovodja. Tu bi znala bit razlika, kaj je v opisu njegovih del in nalog, ali je to njegova naloga ali ne.
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

Donatello
Novinec
Novinec

Odgovor Napisal/-a Donatello » 10 Maj 2024, 12:13

Pozdravljen in hvala za odgovor!
Gre za zunanje računovodstvo nad katerim sem sedaj skrajno razočaran. Ne gre za to, da ne bi bili sposobni tega narediti, gre za to, da mi tega niso sposobni narediti v doglednem času (od prvega zahtevka je že 40 dni!). Pred tedni so mi zamudili oddajo DDV (kljub pravočasno poslanim listinam), kazen sem dobil jaz (4.000 EUR kot pravna oseba in 1000 EUR kot fizicna)...Obup...

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 13 Maj 2024, 06:13

Že zdavnaj bi morali zamenjati računovodstvo. Naredite to čimprej, če še niste. Ste kar potrpežljivo čakali na to vaše poročilo, jaz ne bi.
Zadnje čase je kar dosti polemike o tem, kdo je vse danes lahko računovodja. 14 dnevni tečaji, po katerih si potem preizkušen računovodja so precej aktualni. Kakšen računovodja pa pride potem ven iz tega, je pa vprašanje. Delajo za nizke cene, ki so podjetnikom v prvi vrsti najpomembnejše, saj je računovodja nepotreben strošek. Lahko so pa stroški nekvalitetnega računovodje strašno visoki in na koncu jih plača podjetnik.
Zato dobronameren nasvet, poiščite računovodstvo, ki vam bo opravljal kvalitetne storitve, pa naj vam ne bo težko za to malo več plačati. Ker dober računovodja je v bistvu dobra naložba za poslovanje.
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

Donatello
Novinec
Novinec

Odgovor Napisal/-a Donatello » 13 Maj 2024, 08:35

Pozdravljen,
hvala za odgovor - racunovodstvo placujem zelo dobro in predvsem redno. Sem pa zaostril retoriko po njihovih zadnjih napakah (prepozna oddajo DDV), zato so se kar malo postavili na zadnje noge in pri sami menjavi ne bi rad naredil kaksne napake. Najbolj se bojim, da mi namenoma zamudijo oddajo DDV (recimo!) in spet bom jaz dobil 4000 eur + 1000 eur kazni. To me najbolj zre. Kdaj in kako zamenjati racunovodstvo, imam obcutek, da me ne bodo dali tako zlahka...
Glede prejetih kazni - kako sploh lahko pridem do "pravice"? Namrec, vse sem jim oddal pravocasno, imam tudi njihov mail s katerim se opravicujejo - nimam pa nic od tega, saj mi je FURS enostavno kompenziral 4000 eur, prav tako pa kazen za fizicno osebo (eur 1000) kompenziral z dohodnino. Menda ja obstaja resitev??

lukec
Novinec
Novinec

Odgovor Napisal/-a lukec » 13 Maj 2024, 12:32

Zamenjava računovodskega servisa naj bo premišljena odločitev. Preden to storite se posvetujete s pravnim strokovnjakom, da se izognete kakšnim zapletom. Glede na vaše skrbi je dpbro, da izberete zanesljivega in odgovornega računovodjo, ki bo ustrezno skrbel za vaše potrebe.
Glede na kazni, ki ste jih prejeli zaradi zamud pri oddaji DDV, je pomembno, da imate vse dokumente in dokaze o pravočasni oddaji. Če menite, da ste bili neupravičeno kaznovani, se posvetujte s pravnim svetovalcem ali davčnim strokovnjakom, da preverite svoje možnosti za pritožbo ali pridobitev povračila. Lahko tudi vložite pritožbo pri fursu ali se obrnete na sodišče.

Odgovori