Varovanje osebnih podatkov

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
DECO
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 549
Pridružen: 10 Feb 2006, 18:32

Pravilnik o varovanju osebnih podatkov

Odgovor Napisal/-a DECO » 28 Mar 2007, 18:37

O tej temi se je že govorilo, pa ne vem kam naj pogledam. Kdo mora imeti narejen Pravilnik o varovanju osebnih podatkov? Če nimam zaposlenih delavcev, ne poslujem s fizičnimi osebami, ne poslujem preko podjemnih in najemnih pogodb, s študenti, potem pravilnika ne potrebujem. Ali pa potrebujem samo pravilnik, ne potrebujem pa Kataloga zbirke osebnih podatkov.
Prosim, kdor ve, če mi odgovori.
Hvala in lep pozdrav!
DECO

Janči
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 51
Pridružen: 07 Sep 2005, 22:17

Odgovor Napisal/-a Janči » 28 Mar 2007, 20:24

Dobro vprašanje! Ker sem tudi sama v tem položaju, bi bila tudi jaz za odgovore hvaležna!
Lep pozdrav!

taglavni
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 219
Pridružen: 12 Mar 2005, 18:36

Odgovor Napisal/-a taglavni » 29 Mar 2007, 10:01

Potrebujete vse, ni potrebno samo prijavljati zbirk podatkov (manj kot 20 zaposlenih). V kolikor imate v evidenci vzdrževane družinske člane morate prijaviti zbirko podatkov!

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Mar 2007, 10:04

Veliki brat nas opazue - Orwell 1984 - ne vem, zakaj imam asociacije nanj :roll: .
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Tajči3
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 475
Pridružen: 15 Apr 2005, 11:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Tajči3 » 02 Apr 2007, 10:45

A katalog zbirke os.podatkov tudi moramo? (vsi)
Imate to že vsi urejeno?

ah...

lp, Tajči

Tajči3
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 475
Pridružen: 15 Apr 2005, 11:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Tajči3 » 02 Apr 2007, 12:34

Pa še to...od kdaj naprej bi naj to morali imeti?
Hvala,
Tajči

DECO
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 549
Pridružen: 10 Feb 2006, 18:32

Odgovor Napisal/-a DECO » 02 Apr 2007, 16:24

Zakon je začel veljati 1.1.2005, vendar je bil rok kasneje podaljšan do 1.10.2006. Jaz sem na seminarju razumela, da tisti, ki ne zaposlujejo delavcev, nimajo evidenc o fizičnih osebah, sestavijo samo Pravilnik o zavarovanju osebnih podatkov in ničesar drugega. Potem pa so me nekateri nekoliko zmedli in sedaj ne vem več kaj delat.
DECO

Tajči3
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 475
Pridružen: 15 Apr 2005, 11:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Tajči3 » 03 Apr 2007, 08:06

Hvala Deco za odgovor.
Kaj se mi zdi, ali nihče o tem prav nič ne ve, kako in kaj bi moralo biti? :?

Torej bi morali imeti tole narejeno že lani :(
Slišala sem, da so kar velike kazni za to... :evil:

Torej, če pa imamo enega zaposlenega, potem moramo imeti vse te izjave, pravilnike...?

fendi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 219
Pridružen: 12 Okt 2004, 18:45

Odgovor Napisal/-a fendi » 03 Apr 2007, 12:21

Hoj!

Moram si dat malo duška in bom zdajle penila na temo telih osebnih podatkov. Velika večina nas "zbira" te slavne podatke samo zato, ker jih pač po zakonu moramo. Moramo imeti podatek o naslovu, emšotu, davčni številki itd. zaposlenih. In zato bi pričakovala, recimo od institucij, ki nas kao zastopajo, npr. od gospodarske zbornice,(ki je tako dolgo mozgala, kako naj na naše stroške čim dalj ostane v svoji ljubljeni Esmeraldi), da doseže, da za z zakonom predpisane zbirke osebnih podatkov ne bi bilo treba sestavljati pravilnikov, kupovati posebnih omar, zaščititi prostorov za shrambo itd. in v ta namen porabiti ali
a) ogromno cajta, pa še kot nestrokovnjak ne boš vedel, če je dobro narejeno,
ali
b) dati nekomu najmanj 200 evrov, pa spet kot nestrokovnjak ne boš vedel, če je dobro narejeno.
Drugače pa naj bo za tiste, ki te podatke zbirajo zaradi neobveznih namenov, npr. zato, da ti pošiljajo dan za dnem svoje veleumne ponudbe v kaselc.
Tako! Pa še nekaj: ali se tudi v vaših firmah kar nekako zastopi, da je izdelava tega pravilnika in vse ostalo delo za računovodjo?
Saj kar je res, je res: zdaj ko je bilanca izdelana, pa res nimam kaj drugega za počet!!

Pozdrav vsem, ki ste na istem.

racunovodjapikakom
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 42
Pridružen: 02 Sep 2005, 08:50

Odgovor Napisal/-a racunovodjapikakom » 04 Apr 2007, 08:49

Psredujem vam lahko njihov odgovor. Moje vprašanje direkt na urad (gp.ip@ip-rs.si):

... za dodatno pojasnilo o obveznostih, ki jih imam
kot sp v zvezi s sprejemanjem aktov o
varovanju osebnih podatkov, ob naslenjih pogojih:
- ni zaposlenih;
- do maja 2006 so bili pri fizični osebi najeti poslovne prostore, od tedaj ne (delo na terenu);
- ni poslovnih prostorov in ne sprejemam strank;
- ne delam s fizičnimi osebami

...Kakšen mora biti Pravilnik o varovanju osebnih podatkov... ?
... Mora imeti Pravilnik kakšno obvezno vsebino ?
... Kakšen katalog osebnih podatkov bi prišel v upoštev v mojem primeru ?

ODGOVOR je bil ta link:
http://webmail.volja.net/horde/util/go. ... 11287fa152
http://webmail.volja.net/horde/util/go. ... 11287fa152

in pa pripis:
... glede na vaše navedbe po vsej verjetnoti sploh niste upravljavec osebnih podatkov, saj na podlagi vašega elektronskega sporočila ni moč razbrati, da bi obdelovali osebne podatke.
Zato vam svetujem, da še enkrat preverite ali kot samostojni podjetnik
imate (upravljate) kakršnekoli osebne podatke posameznikov (pri podatkih o pravnih osebah in samostojnih podjetnikih ne gre za osebne podatke). Če z osebnimi podatki ne razpolagate in torej niste upravljavec osebnih podatkov, za vas obveznosti opisane v zgornjem pravnem mnenju ne veljajo, kar pomeni, da vam v tem primeru ni potrebno vzpostavljati in posredovati katalogov zbirk osebnih podatkov, niti imeti pravilnika o varovanju osebnih podatkov.

LP,
javor

taglavni
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 219
Pridružen: 12 Mar 2005, 18:36

Odgovor Napisal/-a taglavni » 04 Apr 2007, 12:13

Vzdrževani družinski član v evidencah je že dovolj za pravilnik in še kaj drugega. Pozorni bodite tudi na študentsko in bilo kakšna razmerja (štipendije, podjemne pogodbe, avtorske pogodbe.....).

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 04 Apr 2007, 15:41

V tem primeru je gotovo vse čisto. (Tudi vzdrževani član ni na sp).
Absurdno pa je, da si zaradi enega samega (občasnega) primera - študent, slučajen poslovni kontakt s fizično osebo ... - zavezan vsej tej kolobociji (in kazni).

Odgovori