Dajanje podatkov

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Dajanje podatkov

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 23 Apr 2007, 11:23

Računovodje smo večkrat v položaju, ko moramo uradnim osebam dajati podatke podjetja. Zgodi pa se, da odgovorne osebe tisti moment niso dosegljive, ali pa celo nočejo biti dosegljive. Lahko imamo primer, ko je pride k nam inšpektor za delo, izvršitelj...

V obeh primerih se lahk zgodi, da odgovorna oseba ni dosegljiva, noče biti dosegljiva..., Gre za podjetje, kjer si zaposlen kot računovodja. V obeh primerih sem osebi, ki sta zahtevala podatke vprašal o posledicah, ki bi jih imel, če ne izročim podatkov. Oba sta mi odvrnila, da v tem primeru, ker sem v podjetju zaposlen, osebno kazensko odgovoarjam. Podjetniki, ki bi te dogodke lahko predvideli, računovodja ne obvestijo o tem, da bi se "pravno" založil - nato pa krivdo naprtijo na njega.

Ali je pravilno, da računovodja brez soglasja podjetnika ne sme dati podatkov?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Re: Dajanje podatkov

Odgovor Napisal/-a Zoris » 24 Apr 2007, 07:34

Mirko Zbačnik napisal/-a:Ali je pravilno, da računovodja brez soglasja podjetnika ne sme dati podatkov?
Menim, da iz pravnega vidika nikakor ne morete biti odgovorni za to, v kolikor nimate pisnega pooblastila o zastopanju podjetnika oziroma nadomeščanju podjetnika za čas njegove odsotnosti.

Lp

Odgovori