Podpora za računovodje v Šolstvu

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
kamill
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 30 Mar 2007, 10:56

Podpora za računovodje v Šolstvu

Odgovor Napisal/-a kamill » 24 Sep 2008, 10:24

Oddajte svojo podporo za računovodje na SVIZO-vi strani

http://www.sviz.si/?page=si/aktualno/aktualno

Seznanite s tem še druge. Lahko tudi izven šolstva. Naj bo podpore čim več!

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 24 Sep 2008, 11:42

oh, ko bi bile le računovodkinje v šolstvu prikrajšane, so tudi profesoriji..... :sjezen:
Nazadnje spremenil Mirko Zbačnik, dne 24 Sep 2008, 22:06, skupaj popravljeno 1 krat.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

kvrcko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 178
Pridružen: 31 Avg 2004, 07:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a kvrcko » 24 Sep 2008, 18:55

Oj Mirko ste pa me malce razočaral. Glede na to, da imate kolikor sem razumela iz študentskega dela foruma svoj s.p. in ste študirali za računovodjo, bi lahko malce bolj podprli naša prizadevanja za uvrstitev v višji razred. Smo namreč edine (ker smo ženske v večini), ki smo postavljene tako nizko. V zdravstvu, državni upravi, visoko šolstvo imajo plačne razrede precej višje s tem, da se naše delo ne razlikuje prav dosti. Tudi odgovornost za opravljeno delo in potrebno znanje je približno enako. Torej izhajamo iz Virantovega načela za enako delo enako plačilo.

Naj omenim še dokaj visoke računovodske tarife, ki jih imate s.p. in nisem slišala, da bi vam kateri drugi računovodja zaslužka za svoje delo ne privoščil. Pa brez zamere.

No pa lep pozdrav.
Tina

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 24 Sep 2008, 19:11

Takole bom rekla: s tem plačnim sistemom so največ pridobile medicinske sestre, ki so prve zaprle pogajanja, ker so bile zadovoljne, zdaj pa vidijo da se da izsiljevati in še kar izsiljujejo in Virant jim v vsem ustreže. Noben drug ni tako priviligiran kot one. Tudi zdravniki ne. V najslabšem položaju pa so vsi spremljevaljni poklici - t.i. plačna skupina J, ki se mi včasih zdi, da je kot Ž na repu aebecede - vključno z računovodji, pravniki in ostalimi. Za te se namreč nihče ni posebej pogajal in potegoval, ker mislijo da so pač nebodigatreba. Zato moja podpora velja.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 24 Sep 2008, 22:00

kvrcko - saj nisem dejal, da jih ne podpiram. Dejal sem, da v šolstvu niso le one, ki so prikrajšane. Upam, da se bo zganil sindikat. Upam si trditi, da je tu malce zatajil.

Kar se pa tiče računovodske tarife, velja tržno gospodarstvo in že ničkolikokrat ugotovljeno dejstvo vrednosti računovodskega dela tako kot nas samostojnih računovodji, kot tudi računovodji v podjetjih. Šolstvo tu ni izvzeto.

Verjetno je šlo pri usklajevnju plačnega sistema bolj za argument moči, kot moč argumentov.

PS.: A roko na srce - medicinskim sestram privoščim njihovo plačo.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

kvrcko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 178
Pridružen: 31 Avg 2004, 07:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a kvrcko » 25 Sep 2008, 07:12

Glede na to, da delam v šolstvu lahko mirne duše trdim, da so v zadnjih letih sindikati skrbeli večinoma za učitelje in si za njih izborili maksimum. Tehničnemu osebju, tako nam pravijo, pa so metali drobtinice - naprimer učitelju 100 eur, hišniku pa 18 eur. Tako nekako. Pa nič ne pretiravam.

Medicinske sestre nimajo lahkega dela, zato je prav, da so zanj tudi primerno plačane. Je pa tudi prav, da obstaja neka razlika (pa ne 400 eur) med tistimi, ki imajo šolo in tistimi, ki je nimajo, imajo pa izkušnje. Sama vem, da šola stane - čas, energija, ki jo vložiš v učenje ter denar, ki ga daš da se lahko izobražuješ. Zato je prav, da razlika obstaja.

Ne bi rekla, da ima kdo preveč, pravim, da imamo moje kolegice in jaz za svoje delo premalo.

Mirko, nič osebnega ni bilo v mojem pisanju.


Lp
Tina

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 25 Sep 2008, 08:34

S tole debato pa ste me pripravili do tega, da povem še svoje mnenje. Res je, celotna J skupina smo globoko podcenjeni. Pri računovodjih ne gre samo za plače, pač pa tudi za status. Včasih se mi zdi, kot da predstojnike(beri ravnatelje) prav izobražujejo v smislu, kako naj računovodjem zaprejo vire informacij in jih potem ponižujejo kot nesposobne.
Glede sindikata, ki se ne potegne za nas pa smo si nekaj tudi sami krivi, ker se tiščimo v SVIZU. Vsa J skupina bi morala ustanoviti svoj sindikat delavcev v javnem sektorju. Medicinske sestre imajo tudi svoj sindikat in se ne iščejo v zdravniškem.
Plače po Virantu bi morda bile celo znosne, če nas ne bi pet let goljufali v inflaciji in bi plačne razrede povečali za dejansko rast inflacije cca. 30 %.
Pa brez zamere za tole pametnovanje :ssirok: :ssirok: :ssirok: :ssirok:

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 25 Sep 2008, 09:06

Vsa čast in slava izobrazbi, ampak ravno primer sester na urgenci je kričeč primer, do kakšnih nesmislov pride, če se za določeno mesto postavijo po nepotrebnem previsoke zahteve glede izobrazbe.

Potem se izkaže, da srednje povsem ustrezno opravljajo delo visokih, so pa primernejše, ker so cenejše!!!
Zlasti tu so izkušnje pomembnejše od papirnate izobrazbe, morda še bolj pa srce. Tega pa ni moč vtakniti v pravilnike. lp

PS Otroci so sicer naše največje bogastvo, ampak po mojem laičnem mnenju je pretiravanje tudi visoka izobrazba za vzgojiteljice v vrtcu. Tudi tu je pomembnejše srce od knjige.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 25 Sep 2008, 09:24

Mogoče je enako tudi z računovodji - ker nisem v javnem sektoru, ne poznam primera. A spomnim se nekega razgovora, pred cca štirimi leti. Na neki šoli je bil razpis za računovodja (V. stopnja). A na razpis s je javila gospa s VII, stopnjo. Konkurenca je taka, da delovna mesta zasedajo kandidati s stopnjo ali dvema izobrazbe več od zahtevane. Mislim, da je tu, kot v zdravstvu enak problem. Vprašanje je lahko, ali je predpisana stopnja preniska (kar je mogoče), ali pa se pojavlja problem zaposlovanja izobrazenejšega kadra za manj zahtevna dela.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

kvrcko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 178
Pridružen: 31 Avg 2004, 07:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a kvrcko » 26 Sep 2008, 08:19

Tu gre predvsem za nepoznavanje področja dela računovodenja v šolstvu (ministrstvo, ravnatelji) in zaradi tega je pogoj za zposlitev VI stopnja izobrazbe. Pa še za to smo se dolgo borile. Šele lani novembra so spremenili pogoje iz V v VI stopnjo. Tako da nas čaka še veliko dela. Glede težavnosti pa je bilo tudi že precej povedano, tudi iz strani takih oseb kot so Koželj in njegovi sodelavci pri Zvezi računovodij. Da je zahtevnost dela v javnem sektrorju zelo velika je bilo rečeno na enem od kongresov računovodij, članek je Koželjev. Do teh informacij sem prišla, ko sem iskala material za diplomsko nalogo. To spet pomeni, da ne govorimo kar neki ampak je naše delo priznano tudi s strani strokovnjakov, ki nekaj veljajo.

Glede medicinskih sester se strinjam s starči, je pa tudi res, da mlajše sestre študirajo, imajo pač boljše možnosti kot so jih imele sestre leta nazaj. Je pa tudi res, da se pristopi k delu spreminjajo, razvoj gre naprej in zato je zahtevnost dela večja. In je res, da se da z delom to zahtevnost osvojit. Srčnosti pa ti ne da nobena univerza.

Lp
Tina

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 26 Sep 2008, 09:42

Menim, da bi moral ostreje nastopiti ostreje, poznam le primer za srednješolske učitelje. Žal, kot kaže, glede na osziv, da je tu veljal le argument moči. V sklopu tega pa bi bilo potrebno popraviti sistematizacijo, oziroma opredeliti zahtevnost tudi računovodksega dela.

Ne bi parad, da tukaj zaidemo in kritiziramo polklice, v katerih ne delamo. Tako ocenjevanje je nerealno. :spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori