POS TERMINAL

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

POS TERMINAL

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 22 Okt 2009, 11:55

A je mogoče zakonsko kje določeno, da moraš imati POS terminal za plačevanje opravljenih storitev? Da moraš svojim strankam omogočiti plačevanje s karticami vsaj z gotovinskimi?

Mislim in upam, da te nihče ne more v to prisiliti, zanima me vaše mnenje.

Zadnje čase vidimo vse več "prisilnih" akcij...zato se ne bi čudila, če bi kaj takega uzakonili.

Primer: prisilijo te, da kupiš nov telefon,..."uuuuu 3 leta je že star, ne splača se popravljati....v kanto...."in tako na žalost okolje trpi.
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: POS TERMINAL

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 22 Okt 2009, 13:11

Jaz ne poznam takega zakona, mislim da je to prostovoljna odločitev prodajalca, seveda s tem ko ima plačilo s karticami, lahko privabi več kupcev, vendar se povsod verjetno to ne splača, ker provizije in najemnine terminalov tudi niso majhne.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

jernejko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 235
Pridružen: 09 Sep 2009, 22:02

Re: POS TERMINAL

Odgovor Napisal/-a jernejko » 22 Okt 2009, 15:20

Jaz tudi ne vem za taki zakon. TO je odločitev vsakega posameznika in tudi podjetja. Če se odločiš lahko posluješ tudi brez gotovinsko, pač stranke pošiljaš na banko plačat njihove obveznosti.

ors
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 426
Pridružen: 26 Mar 2009, 11:18

Re: POS TERMINAL

Odgovor Napisal/-a ors » 23 Okt 2009, 08:01

Strinjam se s predhodnikoma.Sam se odločiš, ali boš imel pos terminal ali ne. Iz prve roke vam povem, da so provizije, katere ti trže banka zasoljene, tako da včasih razmišljaš, če se to sploh splača, saj so bankomati skoraj na vsakem vogalu. Ampak, bankomat dostikrat "ne da" gotovine, torej ostane kartica (kreditna). Najbolj žalostno pa je, da mora provizijo banki plačati firma. Meni se zdi bolj pošteno, da provizijo krije kupec, saj ima možnost gotovinskega plačila ali pos.Pa še to. Menda provizijo stranki lahko zaračunajo na tehničnih pregledih, ostali ne.
Morda še kakšno mnenje?
LP :cry:

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1571
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Re: POS TERMINAL

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 23 Okt 2009, 08:24

Se mi je že zgodilo, da sem kaj hotela kupiti, pa nisem mogla plačati s kartico. Ko sem šla do bankomata, pa šment ni delal... Pol pa sem bila v zadregi, ker sem kupljeno morala pustiti..
Saj res, da ni edini bankomat v mestu, je pa bil najbližji..In niti na pamet mi ni padlo, da bi se vozila po mestu in ga iskala... MInila me je želja do nakupa... In v tisti trgovino se tudi nisem vrnila nikoli več...
Je že tako, da ljudje nosimo vedno manj gotovine v denarnici...Največ za kakšno kavico ali kaj takšnega---Jaz že...
Je pa tudi res, da je tista provzija , ki jo trgovec plača pri kartičnem poslovanju, po vsej verjetnosti zaračunana v njegovo ne malo maržo. :twisted: Tako, da tisto provizijo itak plačamo kupci.
To je pač moje skromno mnenje...
Pa lep petek vam želim!
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

ors
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 426
Pridružen: 26 Mar 2009, 11:18

Re: POS TERMINAL

Odgovor Napisal/-a ors » 23 Okt 2009, 08:38

Ja, se strinjam za trgovine. Kaj pa storitvena dejavnost, kjer ni marž?
LP

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1571
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Re: POS TERMINAL

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 23 Okt 2009, 08:43

Ne vem, se mi zdi , da so bolj redki takšni primeri, ko ne moreš s kartico plačati, tudi v storitveni dejavnosti...Se strinjam, da bi mi bilo "čudno", če bi mi stranka hotela s kartico plačat račun za računovodske storitve...no, to še nisem doživela... :lol: Ampak...nekako pri splošnih storitvenih dejavnosti, kot so tehnični pregledi, zavarovalne storitve, "lepotilne storitve" in podobno, pa imajo že ustaljeno plačevanje s karticami...

lp
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

ors
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 426
Pridružen: 26 Mar 2009, 11:18

Re: POS TERMINAL

Odgovor Napisal/-a ors » 23 Okt 2009, 10:07

Res je, samo brez marže. Npr. lepotilni salon ima določeno storitev ....€. Če jo plačaš v gotovini, ti ostane ...€, če pa s kartico pa MINUS PROVIZIJA, ki ti jo odtegne banka, žal. :cry:
LP

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: POS TERMINAL

Odgovor Napisal/-a Nina » 23 Okt 2009, 10:47

Marsikje ponujajo "popust" pri gotovinskem plačilu - torej pri plačilu s kartico kupec plača še provizijo, medtem ko je pri gotovinskem plačilu ne ...
Ors, precej laično vprašanje: ali se zneska provizije ne bi moglo vkalkulirati v ceno storitve?

ors
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 426
Pridružen: 26 Mar 2009, 11:18

Re: POS TERMINAL

Odgovor Napisal/-a ors » 23 Okt 2009, 11:06

Ja, lahko bi se, ampak to ni to. Hočem reči, da banke "dobro skubijo" podjetja
Pa lep pozdrav!

jernejko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 235
Pridružen: 09 Sep 2009, 22:02

Re: POS TERMINAL

Odgovor Napisal/-a jernejko » 23 Okt 2009, 13:33

No upamo da bo novi zakon o plačilnem prometu prinesel nižje provizije za kartice, no vsaj tak je name med preostalimi. Upam da se bo to zgodilo. Ker sem zasledil podatek da so pri nas provizije le teh do 5% v tujini pa so ponekod tudi v promilih, kar je velika razlika, predvsem za posrednike.

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: POS TERMINAL

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 23 Okt 2009, 14:27

Če bi bile normalne provizije, bi ga lahko vsi imeli, tako pa je res prevelik strošek. Ko sem se prvič srečala s stroške te vrste, sem mislila, da je pomota. Ni bila. :roll:
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

Odgovori