Hiša - poslovni prostor

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
KANARČEK
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1010
Pridružen: 08 Sep 2010, 13:32

Hiša - poslovni prostor

Odgovor Napisal/-a KANARČEK » 26 Okt 2010, 13:54

Pozdravljeni, ne vem če "paše" vprašanje v to temo, pa vendar me zanima sledeče:

s.p. se je pred tremi leti odločil, da bo zidal hišo, v kateri bo imel poleg stanovanja tudi
poslovni prostor - cvetličarno, ker se pač s tem ukvarja.
Prejete račune za nabavljeni material smo knjižili na investicije v teku v tolikšnem %, kot ga je določil, da bo v hiši zavzemal poslovni prostor - cvetličarna.
Zdaj pa razmišlja, da zaradi gospodarske krize ne bi urejal poslovnega prostora in bi vso vrednost investicije v teku "storniral" in bi v celoti imel hišo kot stanovanjski prostor.
Ali sme to narediti? Račune je plačeval z 20 % DDV-jem, DDV je odbijal ...
Kako sedaj to preknjižiti? Ima kdo s tem kakšne izkušnje? Ali lahko od vrednosti plača 8.5 % DDV glede na to, da bo to stanovanjski prostor? Jaz sem v veliki dilemi, če to sploh lahko naredi?! :?

Lepo prosim za mnenja in odgovore. :oops:

Hvala že vnaprej in lep pozdrav. 8)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Hiša - poslovni prostor

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 26 Okt 2010, 14:14

Saj bo prava tema. :spomezik:

Seveda se da narediti, le upoštevati je potrebno davčne posledice tega dejanja:

1. Ker si je DDV odbijal in ker gre tu za spremembo namebnosti porabe materiala (v zasebne namene), bi moral poračunati vstopni DDV.

2. Gre tudi za stvarni prenos sredstev iz dejavnosti v gospodinjstvo. Tu naj ne bi bilo tako "hudo". Obdavčena je razlika med knjigovodsko vrednsotjo (vrednostjo knjiženih investicij, ki je sedaj enaka nabavni vrednsoti) in njihovo tržno vrednostjo.

Milsim, da zmanjšanje knjižite na pretoke v gospodinjstvo, morebitna razlika (tč. 2) se upošteva le v davčnem obračunu.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

KANARČEK
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1010
Pridružen: 08 Sep 2010, 13:32

Re: Hiša - poslovni prostor

Odgovor Napisal/-a KANARČEK » 27 Okt 2010, 06:49

Mirko, hvala za odgovor.

Pod številko 2 mi ni jasno, kaj ste mislili z razliko med knjigovodsko in tržno vrednostjo?
Kako lahko izračunam tržno vrednost? :?

LP 8)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Hiša - poslovni prostor

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 27 Okt 2010, 11:10

Knjigovodska vrednost osnovnega sredstva je razlika med nabavno vrednostjo in amortiziranim zneskom, torej neamortiziran del, V vašem primeru, ko vlaganja v OS še niso amortizirana je to kar nabavna vrednost. Tržna vrednost je tista, ki jo je trg med dobro ozaveščenimi strankami pripravljen sprejet. Obdavčena je le ta razlika.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

KANARČEK
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1010
Pridružen: 08 Sep 2010, 13:32

Re: Hiša - poslovni prostor

Odgovor Napisal/-a KANARČEK » 27 Okt 2010, 12:16

No prav to sem imela v mislih.
Ker je bilo vse knjiženo na investicije v teku, ni še amortizirano, je potem to najbrž
tudi kar tržna vrednost.

Hvala za odgovor. :D

LP

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Hiša - poslovni prostor

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 27 Okt 2010, 12:42

Tako nekako; kdor gradi hiše, lahko opazi celo padec cen gradbenega materiala. :spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: Hiša - poslovni prostor

Odgovor Napisal/-a orljek » 29 Okt 2010, 21:32

"Ali lahko od vrednosti plača 8.5 % DDV glede na to, da bo to stanovanjski prostor? Jaz sem v veliki dilemi, če to sploh lahko naredi?! "

Seveda ne more, saj je kupoval material in ta je po 20% ne glede za kaj se ga potem porabi. lp

Odgovori