Podjetnikov kapital

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

koland
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 142
Pridružen: 12 Jan 2010, 15:57

Re: Podjetnikov kapital

Odgovor Napisal/-a koland » 24 Mar 2011, 13:17

pozdravljeni,

glede na to, da nimate 110, si tudi dviga ne knjižite nikamor. tako vam bo dosedanji kapital verjetno za vedno ostal odprt in nemogoč za dvigovanje.

pa naj da še kdo mnenje.

lp, koland

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Podjetnikov kapital

Odgovor Napisal/-a capa1 » 24 Mar 2011, 14:14

Zdaj sem šele dojela v kakem :hudic: sem!!!!

Ful je narobe. Čeprav sem vse ok knjižila - pritoke in odtoke na 920 in ne na 110 sem ga za..... na ful.

Kaj naj naredim urgentno - odprem nov trr - pa otvoritveno stanje trr in dozdaj vsi prilivi in odlivi??? nič ne bo štimalo - pomooooč!
LP

koland
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 142
Pridružen: 12 Jan 2010, 15:57

Re: Podjetnikov kapital

Odgovor Napisal/-a koland » 24 Mar 2011, 14:29

pozdravljeni,

nič kaj dosti ne morete. če trr odprete sedaj, bo začetno stanje 0, podjetnikov kapital pa bo ostal isti. si boste pa lahko iz trr-ja, ki bo na s.p. dvigovala denar, ki bo na razpolago. to bo posledično nižalo kapital.

lp, koland

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Podjetnikov kapital

Odgovor Napisal/-a capa1 » 24 Mar 2011, 14:37

Koland - tako bo. Sem na tleh - ta svetovalec, da ne rabim ločenega trr je bil ravno iz tega foruma - pa ga ne obsojam. Sama sem kriva, da se nisem bolj pozanimala.

Hvala za vse!
LP

koland
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 142
Pridružen: 12 Jan 2010, 15:57

Re: Podjetnikov kapital

Odgovor Napisal/-a koland » 24 Mar 2011, 14:43

pozdravljena,

saj tu pišemo taki in drugačni in vsi prostovoljno in v dobri veri pomgati. eni vemo manj, drugi vedo več. z več odgovori pa bi si lahko bolj pomagali in svetovali. je pa res, da je zdaj zelo veliko dela in mogoče nekateri, ki veliko vedo, ne morejo slediti forumu. saj v končni fazi ne bi bilo velike razlike v kapitalu, le denarja niste mogla dvigovati. ste ga pa dvigovala iz svojega osebnega računa, ker se je vse dogajalo tam.

lp, koland

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Podjetnikov kapital

Odgovor Napisal/-a capa1 » 24 Mar 2011, 15:05

Ja, zdaj res ni najbolj pravi čas.
Sem pa nekaj stuhtala in morda naredim tako : vse z gotovino plačane prejete račune bom poknjižila na kto 285 - obveznost do podjetnika in ne na 920. Tako bom imela odprto obveznost do sebe, podjetnikov kapital bo manjši - ko pa bom odprla trr, si bom z dvigovanjem denarja manjšala to obveznost.
Ne vem, ali je tako bolje? Prosim za mnenje. :szardi:
LP

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Podjetnikov kapital

Odgovor Napisal/-a slovan » 24 Mar 2011, 18:34

capa1 napisal/-a:Sem pa nekaj stuhtala in morda naredim tako : vse z gotovino plačane prejete račune bom poknjižila na kto 285 - obveznost do podjetnika in ne na 920. Tako bom imela odprto obveznost do sebe, podjetnikov kapital bo manjši - ko pa bom odprla trr, si bom z dvigovanjem denarja manjšala to obveznost.
Takšen način za s.p. ni "uporaben", ker je tem transakcijam namenjena skupina 92 v kontnem načrtu. V tej skupini imate že dosedaj odprta dva konta:
- 920 pritoki v podjetje iz gospodinjstva (220/920) in
- 921 odtoki iz podjetja v gospodinjstvo (921/120).

Razlika v stanju med pritoki v podjetje in odtoki iz podjetja vam kaže kdo je komu "dolžan". Ali podjetje gospodinjstvu (ko je saldo na kontu 920 večje od salda na kontu 921) ali gospodinjstvo podjetju (ko je saldo na kontu 921 večji od stanja na kontu 920)..

Na koncu leta, ko ugotovite poslovni izid, je ta prikazan na kontih skupine 93, vključno z davkom od dohodka iz dejavnosti (D932).
In sedaj najbolj enostaven primer:
-Pritokov iz gospodinjstva imate na K920 = 3.320
- odtokov iz podjetja v gospodinjstvo D921 = 5.000
- poslovni izid= podjetnikov dohodek K930= 2.000
- davke iz dejavnosti D932 = 320.
In kakšen je podjetnikov kapital? NIČ...Lahko pa bi bila terjatev do podjetnika v višini akontacije davka za december, ki je plačan januarja.
Že samo primerjava stanja med kontoma 920 in 921 vam pove, da ste tako celoten dohodek poslovnega leta in preteklih let "prenesli v gospodinjstvo". To pa zato, ker nimate poslovnega računa in celoten denarni tok/promet peljete preko osebnega računa - to pa je gospodinjstvo. In ker dejanske transakcije nisto tako idealne kot je moj primer, bi v bistvu morali prikazovati terjatev do podjetnika, ne pa podjetnikov kapital.
capa1 napisal/-a:Koland - tako bo. Sem na tleh - ta svetovalec, da ne rabim ločenega trr je bil ravno iz tega foruma - pa ga ne obsojam. Sama sem kriva, da se nisem bolj pozanimala.
Capa, menim, da je bilo že velikokrat povedano, da na forumu nismo svetovalci, ampak le klepetulje. Razprav o enem ali dveh računih je bilo res že več, vendar (kolikor se spomnim) so bila mnenja, da morate imeti ločen račun za dejavnost. In ker je provizija za transakcije preko poslovnega računa večja, so vam predlagali, da odprete še en osebni račun (sama ne zagovarjam tega načina, ampak nič zato...poslovni račun je poslovni račun, saj je le to račun s.p.-ja). Vendar, četudi bi imeli ločen račun, bi vam ostala vsebina teh transakcij še vedno "neznana" (pod transakcijami razumem odtoke in pritoke in kaj vam pomeni podjetnikov kapital ali terjatev do podjetnika). Zakaj? V primeru samo enega računa in ustvarjanja pozitivnega rezultata...je končni rezultat vedno terjatev do lastnika..... v primeru negativnega poslovnega izida/izidov pa je vedno podjetnikov kapital (kot obveznost gospodinjstva/gospodinjca). Torej naj vas pojem podjetnikovega kapitala ne moti - s.p.- je dolžan gospodijstvu (fizični osebi).

lp

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Podjetnikov kapital

Odgovor Napisal/-a capa1 » 25 Mar 2011, 10:56

Joj, Slovan, hvala za tvoj trud. :)
V BS res bode v oči postavka kratkoročne poslovne obveznosti, zato bom kar pustila ta kto 285 in vse prenesla na 930. Ko bom odprla nov trr računa na dejavnost, pa si bom potem ( če bo vse posreči in bom dobro poslovala) dvigovala denar in posledično nekoč tudi koristila ta "dobiček". Če ne drugače pa takrat (upam, da ne) , če bom imela kako izgubo.

V glavnem, danes je dan tudi zame sončen 8) .
LP

franca
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 670
Pridružen: 07 Dec 2009, 17:18
Kraj: Mengeš

Re: Podjetnikov kapital

Odgovor Napisal/-a franca » 25 Mar 2011, 13:24

Kakšen PRENOS knjižite na 93?
Na 93 imate stanje dobičkov, ki se kopičijo, če dobro poslujete, saldo je na kreditni strani. Na 92 imate saldo denarja, ki ste ga prejeli od kupcev (knjižba 92|12 npr) in in plačali dobaviteljem (npr. 22|92). Saldo je verjetno na debetni strani. Razlika je podjetnikov kapital.
O "dvigu" denarja (92|11) ne morete govoriti, če ne poslujete preko računa. Vaš osebni račun nima zveze s poslom, vse knjižbe morajo biti preko 92.

In seveda: podjetnik MORA imeti za potrebe dejavnosti odprt bančni račun, ki je ločen od tistega za zasebne namene.

Odgovori