Prenos lastništva

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

mala novinka
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 162
Pridružen: 01 Feb 2007, 09:47
Kraj: ljubljana

Prenos lastništva

Odgovor Napisal/-a mala novinka » 29 Okt 2013, 09:39

Zdravo,

nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji ima sončno elektrarno. zaradi spremembe v zakonodaji (upokojenec) svojo dejavnost sedaj prenaša na sina. iz javne agencije za eneregtiko so mi sporočili, da je za njih dovolj kupoprodajna pogodba oz darilna pogodba za prenos lastništva. a je to tudi iz računovodskega vidika dovolj??? v tem primeru se namreč nagibamo k darilni pogodbi...... prosim za kakšen nasvet kako naj to izpeljemo pravilno, saj moramo to dopolnilno dejavnost tudi zapreti.....
nevednost ni lepa čednost

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Prenos lastništva

Odgovor Napisal/-a slovan » 29 Okt 2013, 11:00

mala novinka napisal/-a:a je to tudi iz računovodskega vidika dovolj???
Dopolnilno dejavnost boste zaprli ne glede na prenos lastništva. Prenos lastništva torej ne vpliva na računovodski vidik prikazovanja podatkov.
Sin, ki bo "nadaljeval" to dejavnost (niste navedli v kakšni obliki) pa bo pridobil lastninsko pravico na podlagi pogodbe, ki pa je lahko tudi darilna pogodba. Iz nje mora biti razvidna vrednost darila, ker bo ta vrednost tudi vrednost osnovnega sredstva v dejavnosti, ki jo bo pričel opravljati sin.

lp

mala novinka
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 162
Pridružen: 01 Feb 2007, 09:47
Kraj: ljubljana

Re: Prenos lastništva

Odgovor Napisal/-a mala novinka » 29 Okt 2013, 12:14

sin bo tudi nadaljeval kot nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji.... kako pa potem razknjižim to elektrarno iz osnovnih sredstev?? glede na to, da je bila ob pridobitvi obrnjena davčna obveznost ali mora sedaj kakšen ddv poračunati ali kaj podobnega??
nevednost ni lepa čednost

mala novinka
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 162
Pridružen: 01 Feb 2007, 09:47
Kraj: ljubljana

Re: Prenos lastništva

Odgovor Napisal/-a mala novinka » 29 Okt 2013, 13:36

kam pa potem prijavim zaprtje dejavnosti?? na ue sem včeraj že delala menjavo in mi je gospa rekla, da pokličejo drugi teden, da pridemo par stvari podpisati in potem gre to na ajpes..... nosilec kateri dejavnost zapira je normiranec in zavezan za DDV, torej če sem prav razumela moram oddati na durs obračun dohodnine (za kar verjetno niti obrazca še ni....), vlogo za izstop iz ddv-ja in to je to.. ali mi manjka še kaj??? prosim za pomoč....
nevednost ni lepa čednost

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Prenos lastništva

Odgovor Napisal/-a slovan » 29 Okt 2013, 15:36

Na spletni strani DURS-a je prirejen obrazec davčnega obračuna za normirance, ki se uporablja do objave uradnega obrazca.
Izstop iz sistema DDV potegne za sabo tudi popravek odbitka DDV: verjetno ne bo ravno majhen znesek!

Kolikor bi nosilec dejavnosti na kmetiji opravljal dejavnost kot s.p. potem bi lahko uporabil davčno nevtralen prenos na sina (51. člen zakona o dohodnini; 10. člen ZDDV) in popravka DDV-ja ne bi izvajal. Tako pa!

Poiščite kakšnega dobrega davčnega svetovalca, morda najdete kakšno bolj optimalno varianto/rešitev za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji (imate še približno dva meseca časa).

lp

mala novinka
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 162
Pridružen: 01 Feb 2007, 09:47
Kraj: ljubljana

Re: Prenos lastništva

Odgovor Napisal/-a mala novinka » 30 Okt 2013, 10:20

četudi je bila obrnjena davčna obveznost moram ddv poračunati, in potem ga bo sin imel v dobro??? gre se za to, da so na ue zelo hitri in bo od ponedeljka naprej tekel 15 dnevni čas za oddajo pritožbe, po teh 15 dnevih pa bo oče kot nddk izpisan iz registra..... torej ima časa slaba dva tedna, da to uredim, oziroma še manj, saj hočejo na javni agencijio za erergetiko 10 dni časa...... to pomeni, da moramo to prodajo - prenos elektrarne urediti v ponedeljek, saj jim moram poslati dokument, da je bila elektraran prodana - podarjena....
nevednost ni lepa čednost

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Prenos lastništva

Odgovor Napisal/-a slovan » 30 Okt 2013, 10:59

mala novinka napisal/-a:četudi je bila obrnjena davčna obveznost moram ddv poračunati, in potem ga bo sin imel v dobro???
Uporabljen je bil 76.a člen (gradbene storitve??), kjer je preko samoobdavčitve za vas nastala obveznost za plačilo DDV-ja in hkrati ste imeli pravico do odbitka DDV (zato popravek odbitka).
Sin ga bo imel v dobro??? Ne znam si razložiti kaj ste s tem mislili? Na kakšen način bi pridobil sin ta DDV??

lp

mala novinka
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 162
Pridružen: 01 Feb 2007, 09:47
Kraj: ljubljana

Re: Prenos lastništva

Odgovor Napisal/-a mala novinka » 30 Okt 2013, 12:08

mislila sem glede na to, da bo tudi sin ddv zavezanec (to je namreč pogoj od borzen-a)....... oče bo sedaj eleketrarno prodal z ddv-jem in ga plačal dursu, sin pa si bo ta ddv odbil in ga bo dobil nazaj od dursa..... ali razumem prav??
nevednost ni lepa čednost

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Prenos lastništva

Odgovor Napisal/-a slovan » 30 Okt 2013, 12:41

OK, prodaja... to pa gre: oče DDV zavezanec, sinu DDV zavezancu (izjava po 45. členu ZDDV, če gre za nepremičnino, za opremo te izjave ni, ampak je obračunan DDV)!

lp

mala novinka
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 162
Pridružen: 01 Feb 2007, 09:47
Kraj: ljubljana

Re: Prenos lastništva

Odgovor Napisal/-a mala novinka » 30 Okt 2013, 13:23

pa saj elektrarna ni nepremičnina....... hm...... saj mi dejansko ni več nič jasno :(
nevednost ni lepa čednost

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Prenos lastništva

Odgovor Napisal/-a slovan » 30 Okt 2013, 13:35

Elektrarna je lahko sestavljena iz gradbenega dela in opreme. Poglejte pojasnilo DURS, ki sicer govori o stopnji amortizacije in olajašvah za investiranje.

lp

mala novinka
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 162
Pridružen: 01 Feb 2007, 09:47
Kraj: ljubljana

Re: Prenos lastništva

Odgovor Napisal/-a mala novinka » 04 Nov 2013, 12:19

iz davčnega urada so mi sporočili, da potrebujejo samo notarski zapis o prenosu lastništva ter obrazec o prenehanju opravljanja dejavnosti in nadaljevanju po drugi osebi.

nov problem....... notarka hoče bilanco stanja na dan 30.09.2013...... ni mi pa jasno kako naj bi le ta izgledala glede na to, da imamo normirane odhodke...... a to sama nekaj provizorično nareim ali kako???? kakšen nasvet prosim :)
nevednost ni lepa čednost

Odgovori