Boniteta za službeni avto in samovoljno omejevanje pravic

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Zainteresirana
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 02 Okt 2015, 17:15

Boniteta za službeni avto in samovoljno omejevanje pravic

Odgovor Napisal/-a Zainteresirana » 02 Okt 2015, 17:39

Pozdravljeni,
Kar direktno k problemu:
Pri delodajalcu imam službeno vozilo, ker sem prodajalec na terenu in se mi obračunava dohodnina za uporabo službenega vozila za lastne (privat) namene. Gorivo in cestnine za privat vožnje plačujemo s sodelavci sami. Se pa je delodajalec odločil in to tudi interno zapisal, da v primeru, da do določenega datuma (do pred kratkim, je bil to 25. v mesecu za cel mesec, sedaj je 1. v naslednjem mesecu do 10 ure dopoldne) lahko uveljavljamo pravico do znižane dohodnine na mesečni ravni, če smo opravili manj kot 500 km v privat namene z oddajo poročila. Kar je OK, saj je maso ljudi potrebno pripraviti na red in disciplino. V primeru, da ta kočljivi datum zamudiš iz kateregakoli razloga (smo vsi krvavi in včasih kaj tudi pozabimo) ti pa znižanje bonitete na 50% za tisti mesec NE PRIPADA (plačaš polno, ker si zamudil rok oddaje poročila). Še vedno razumljivo, ker se določeni procesi morajo odviti pred izplačilom plače.
TOLE PA NI VEČ RAZUMLJIVO:
- če je bila polna boniteta obračunana neoutemeljeno oz. zaradi zamude oddaje poročila, NE RAZUMEM, zakaj se mi to ne bi moglo izravnati pri naslednjem mesecu (kompenzirati).
Kolikor vem, vsi davčni in državni organi dopuščajo možnost napak in je možno tudi pri državnih inštitucijah zahtevati popravek.

Ob mojem vprašanju in prošnji delodajalcu, da bi se mi zaradi zamude datuma, stroški bonitete poravnali (kompenzirali) v naslednjem mesecu, sem prejela odgovor: s tem, ko nisem pravočasno oddala poročila, se smatra, da SE ODREKAM pravici do 50% znižanja bonitete v dohodnino!
To pa je očitno delodajalec samovoljno določil in se moram kot ovčica temu podrediti!? Ali pač?

Moja vprašanja so torej sledeča:
1. Ali ima delodajalec tolikšno moč, da samovoljno omeji pravico do znižane bonitete, ker jim organizacijsko ne ustreza, da bi se ukvarjali z izjemami - naprimer zaradi zamude oddaje poročila (uro, par ur, čez noč, dan ali dva, teden dni...)?
2. Ali obstaja z zakonom določen rok, ko ne moreš več zahtevati povračila napake (npr. 30 dni in ne 3 dni - v mojem primeru 24 ur)?
3. Ali imam zakonsko osnovo, da od delodajalca zahtevam povračilo preveč izplačane dohodnine za boniteto?

Za vaše storkovne odgovore, vam bom nadvse hvaležna. Delodajalci včasih namreč preveč samovoljno krojijo zakone, kakor njim stroškovno ali organizacijsko ustreza. Menim pa, da temu ne sme biti tako.

Hvala za pomoč!

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Boniteta za službeni avto in samovoljno omejevanje pravi

Odgovor Napisal/-a novica » 02 Okt 2015, 19:51

"v primeru, da do določenega datuma (do pred kratkim, je bil to 25. v mesecu za cel mesec, sedaj je 1. v naslednjem mesecu do 10 ure dopoldne) lahko uveljavljamo pravico do znižane dohodnine na mesečni ravni, če smo opravili manj kot 500 km v privat namene z oddajo poročila."

Absurdno!
1.) kako naj bi do 25. v mesecu poročal o št km do konca meseca???

2.) Tudi sedanji rok - 1. v naslednjem mesecu je skregan z vsemi normalnimi postopki.

Plača in spremljajoči obračuni morajo biti izplačani do 18. v mesecu - tudi drugi podatki potrebni za to niso na razpolago že 1.

Zainteresirana
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 02 Okt 2015, 17:15

Re: Boniteta za službeni avto in samovoljno omejevanje pravi

Odgovor Napisal/-a Zainteresirana » 08 Okt 2015, 12:10

Imam kakšno podalgo v zakonu, da se na to lahko naslonim, ko bom od podjetja zahtevala kompenzacijo oz. povračilo narobe obračunane dohodnine?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Boniteta za službeni avto in samovoljno omejevanje pravi

Odgovor Napisal/-a slovan » 08 Okt 2015, 16:01

Uporabo službenega vozila za privatne namene se uredi s pogodbo, v kateri so določila o pravicah in obveznostih obeh strani, tako lastnika vozila (konkretno vaše podjetje) kot uporabnika vozila, ki mora za to uporabo "plačati" davek/dohodnino (preko obračuna bonitete).

Zakon o dohodnini (43. člen) govori, da se boniteta ovrednoti v določeni višini od nabavne vrednosti vozila mesečno in sicer za vsak začeti koledarski mesec uporabe vozila:
(2) Če delodajalec zagotovi delojemalcu osebno motorno vozilo za privatne namene, se ne glede na dejansko uporabo vozila za privatne namene in ne glede na način, kako je delodajalec pridobil vozilo, v davčno osnovo delojemalca všteva 1,5% nabavne vrednosti vozila mesečno, za vsak začeti koledarski mesec uporabe vozila. V nabavno vrednost vozila se, ne glede na način pridobitve vozila, všteva davek na dodano vrednost. Nabavna vrednost vozila, ki se upošteva pri izračunu davčne osnove, se v drugem letu zniža za 15% in v naslednjih letih do vključno četrtega leta še vsako leto za 15%, v petem letu se zniža še za 10% in v naslednjih letih do vključno osmega leta še vsako leto za 10%, v vseh naslednjih letih je enaka 10%. Če delojemalec mesečno prevozi manj kot 500 km v privatne namene, se nabavna vrednost, ugotovljena na način določen v prejšnjem stavku, zmanjša za 50%. Če delodajalec zagotovi gorivo za privatno uporabo vozila, se davčna osnova mesečno poveča za 25%. Boniteta se ne ugotavlja v primeru uporabe osebnega vozila zaradi izvajanja ukrepov varovanja, ki jih izvaja policija v skladu z zakonom o policiji.

V davčno osnovo se po tem odstavku všteva boniteta v višini npr. 1,5% nabavne vrednosti vozila mesečno in sicer za vsak začeti koledarski mesec uporabe vozila. Iz tega izhaja, da je obračun bonitete za obdobje od prvega do zadnjega v mesecu (govori o koledarskem mesecu...) in ne npr. od 25. v preteklem mesecu do 24. v tekočem mesecu........

lp

lp

Slo5
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 288
Pridružen: 10 Apr 2009, 09:53

Re: Boniteta za službeni avto in samovoljno omejevanje pravi

Odgovor Napisal/-a Slo5 » 09 Okt 2015, 08:36

V zakonu nimate za to nobene podlage. Take stvari praviloma urejajo interni akti. Edino kar lahko naredite je, da podjetje zaprosite, da podaljša ta rok do npr. 8 v mesecu. Oz. nek razumnejši rok, ki bo vam dopuščal pravočasno poročajr, računovodstvu pa dal dovolj časa za obračun plač.

Zainteresirana
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 02 Okt 2015, 17:15

Re: Boniteta za službeni avto in samovoljno omejevanje pravi

Odgovor Napisal/-a Zainteresirana » 20 Okt 2015, 22:20

Za odgovore se zahvaljujem. V internem aktu cello piše, da smo dolžni zadnjega v mesecu do 12.ure oddati poročilo o opravljenih km za taisti mesec (vključno s tem dnem, ko oddajam poročilo). Akt je torej obvezujoč ne glede na to, da je skregan s pametjo in da zahteva od mene podatke še preden se mesec zaključi. Torej v primeru, da spremenijo interni akt, da je potrebno poročilo oddati do 10. ure prvega v mesecu, je podjetje absolutni vladar, v primeru da se ta rok zamudi?
Ali ni podjetje v prekršku, če mi obračuna previsoko boniteto, kljub predloženim dokazilom pred izplačilom place (v našem primeru 10. v mesecu)?
Potem podjetje lahko dejansko z internim aktom samo kroji/prireja zakone.

Še en primer: ne izplačujejo potnih stroškov, če je preteklo več kot 30 dni od nastalega stroška - včasih se namreč kak račun založi in ga najdeš kasneje, ampka ker so v internem aktu napisali, da moramo poročilo oddati do 10. v mesecu, jim tudi tega ni potrebno izplačevati).

Torej, dejansko moram podjetje PROSITI da mi omogoči tisto, kar mi zakon dovoljuje, zgolj zato, ker so napisali interni akt? ZANIMIVO!

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Boniteta za službeni avto in samovoljno omejevanje pravi

Odgovor Napisal/-a slovan » 21 Okt 2015, 09:42

Interni akti so namenjeni notranji organizaciji v podjetju in bolj podrobno kot zakon določajo pravila igre. Za vse vrste aktov, ki so "nižje" od zakonov velja, da ne morejo biti "strožji" od zakona, lahko pa določene pravice in obveznosti urejajo v blažji obliki, vendar še vedno morajo biti v skladu z zakonom. Lep primer takšne obravnave so kolektivne pogodbe, kjer so določene pravice zaposlenih urejene drugače kot je npr. določeno v Uredbi o povračilih stroškov. Vendar pa se je potrebno zavedati, da zneski, ki presegajo zneske iz uredbe, predstavljajo povečanje davčne osnove pri obračunu plače.

Zato v vašem primeru ne morete govoriti, da vaš delodajalec kakorkoli krši zakonodajo s področja obdavčitve (zakon o dohodnini), če od vas zahteva, da oddate podatke za tekoči mesec zadnjega v mesecu do 10.ure. (v prvem postu navajate, da je delodajalec podaljšal rok do naslednje dne...) Tukaj se postavi le vprašanje, kako koristnik osebnega avtomobila ve koliko km bo opravil zadnjega dne v mesecu. Če je že predtem "prekoračil" mejo 500km je popolnoma vseeno, saj se upošteva boniteta za 500km. Če pa mu manjka kakšen km do te meje (za boniteto manj kot 500km), pa je seveda druga stvar. Smotrno bi bilo, da svojega delodajalca opozorite, da ne morete zaključiti evidence, ker pač ne veste koliko km boste opravili zadnjega dne in ta "nevednost" vpliva na število kilometrov in na vašo boniteto.
Zainteresirana napisal/-a:Še en primer: ne izplačujejo potnih stroškov, če je preteklo več kot 30 dni od nastalega stroška - včasih se namreč kak račun založi in ga najdeš kasneje, ampka ker so v internem aktu napisali, da moramo poročilo oddati do 10. v mesecu, jim tudi tega ni potrebno izplačevati).
Že zgoraj sem napisala, da se z internim aktom urejajo pravila "igre" in hkrati vzpostavlja notranji red (krogotok dokumentacije, ki je potreben za evidentiranje poslovnih sprememb). Težko se boste sklicevali, da je podjetje kršitelj zakonov, saj že v začetku veste (torej ste z aktom seznanjeni) kaj je vaša dolžnost in kaj je dolžnost vašega podjetja.
Zainteresirana napisal/-a:Torej, dejansko moram podjetje PROSITI da mi omogoči tisto, kar mi zakon dovoljuje, zgolj zato, ker so napisali interni akt? ZANIMIVO!
Sedaj se vprašajte, kaj vam zakon dovoljuje in kaj je tisto, kar vam podjetje ne omogoča in s tem krši zakon.
Podjetje vam omogoča koriščenje osebnega avtomobila v privatne namene, pri tem vam obračuna boniteto...
Podjetje vam povrne potne stroške, obračun potnih stroškov pa morate oddati do 30dni!!! po nastalem strošku. Ker niste napisali za kakšne vrste stroška gre in ker navajate račune predpostavljam, da gre za založena sredstva ....menim, da je rok več kot ohlapen in ne vidim, da bi podjetje pri tem kršilo zakon (tudi ne vem kateri!).

lp

Slo5
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 288
Pridružen: 10 Apr 2009, 09:53

Re: Boniteta za službeni avto in samovoljno omejevanje pravi

Odgovor Napisal/-a Slo5 » 21 Okt 2015, 12:32

Se popolnoma strinjam z g. Slovan. Red mora biti. Vaše podjetje ima zelo dobro zastavljena pravila igre in vi se jih niste držali, sedaj pa bi radi na vsak način upravičili svoje neupoštevanje pravil in si jih prilagodili, da bo vam prav. Če se še vedno ne strinjate z napisanim preberite ZDR in kolektivno pogodbo pod katero spadate. V nobenem roku dokumenti niso določeni, ker kot sem povedala to praviloma urejajo interni akti, ki so pa v vašem podjetju pač taki kot so.

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Boniteta za službeni avto in samovoljno omejevanje pravi

Odgovor Napisal/-a novica » 21 Okt 2015, 13:43

Jaz pa se ne strinjam, da naj bi imelo Vaše podjetje zelo dobro zastavljena pravila igre - vsaj za zaposlene ne:
Kot sem že napisala : Plača in spremljajoči obračuni so pri vas izplačani do 10. v naslednjem mesecu - tudi drugi podatki potrebni za to niso na razpolago že zadnjega v mesecu, zato je to "pravilo igre" zelo blago rečeno "neprijazno do uporabnikov" .
Res pa ne moremo reči, da je nezakonito - zakon pač ne more predpisati vseh pravil igre - nekaj manevrskega prostora prepušča zdravi pameti in predpostavki normalnih odnosov...
Nazadnje spremenil novica, dne 22 Okt 2015, 07:03, skupaj popravljeno 1 krat.

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Boniteta za službeni avto in samovoljno omejevanje pravi

Odgovor Napisal/-a novica » 21 Okt 2015, 13:46

PS Še to
Slo5 napisal/-a: Red mora biti.
- samo včasih smo dodali še : tudi če je slab...

Zainteresirana
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 02 Okt 2015, 17:15

Re: Boniteta za službeni avto in samovoljno omejevanje pravi

Odgovor Napisal/-a Zainteresirana » 03 Nov 2015, 20:07

Z vsem navedenim se načeloma strinjam, ne sprejmem pa dejstva, da popravki NISO možni v nobenem primeru. Kaj ne omogočajo tudi državni organi možnost, da smo ljudje krvavi in se kdaj zmotimo, kar pomeni, da je včasih potrebno narediti kakšen popravek - to vem, ker imamo s.p. in če se usekamo za prijavo DDV, pač v naslednjem mesecu pokompenziramo. In to po navodilih DURSA, kar mi da verjeti, da če je država dovolj fleksibilna, da omogoča popravke, pa čeprav zaradi tega verjetno mora marsikdo na DURSu delati veliko več kot bi sicer, če bi bili vsi nezmotljivi. Ne razumem, da mi podjetje gladko reče NE, ko zaprosim za popravek (prvič v 10.ih letih odkar delam za to podjetje), ker sem preprosto zamudila rok za 24 ur! Če agencija, ki obračunava plače, nima težav, niti pomislekov zaradi moje prošnje, jo pa ima naša kadrovska služba, potem je dejstvo RED MORA BITI, pa četudi je slab, zelo ohlapen izraz tega, kar izvajajo pri nas. Dejstvo je namreč tudi to, da so se tudi oni že zmotili v mojo škodo, pa nisem delala težav in so mi zadevo pač kompenzirali v naslednjem mesecu (naredili so popravek), ko pa to prosim jaz, je pa to nespoštovanje delavcev, ki se s tem ukvarjajo, nespoštovanje pravil in sankcija brez popravka.
Ne opravičujem tega, da sem zamudila rok za oddajo poročila. Ne opravičujem tega, da je poročila potrebno oddajati. Ne opravičujem niti tega, da mi obračunajo višjo boniteto, poiskušam pa poiskati razlago oz. zakon, ki morebit MENI daje več pravic, kot podjetju, ki se odloča na tak način izvajati zakon. Kljub vsemu kadrovniki in administracija imajo službe zaradi kadrov in bi morali biti v službi za njihov dobrobit. Žal pa so pri nas v službi podjetja in se borijo za dobrobit podjetja v okviru zakonov. Dejstvo je namreč, da ker smo internacionalno podjetje, ne veljajo vse pravice enako za vse zaposlene v vseh državah: primer: v državah, kjer je regres predviden, ni pa po zakonu nujen, ga naše podjetje ne izplačuje (kljub enotni kadrovski službi. In to je čisti primer, kako je kadrovska v službi podjetja in ne v službi kadrov - poimenovanje bi verjetno morali spremeniti.
Pa sem bila tudi sama zaposlena v kadrovski službi in ostali administraciji v drugih podjetjih, zato točno vem o čem govorim in ne govorim na pamet.
Še vedno menim, da bi zakon kljub vsemu moral predvidevati, da podjetje ne more zahtevati poročila o opravljenih km pred potekom obdobja za katerega se boniteta plačuje. Kaj jim potem preprečuje, da ta rok ne prestavijo na 15. v mesecu, ker je tako precej lažje zaradi organizacije obračuna plač? In kje piše, da se NE sem narediti popravka? Kljub vsej debati, ne morem verjeti, da je tako kot je, ali pač. Zato pa imamo samo še mi krizo, Evropa pa ne. :(

Odgovori