Prenos dejavnosti na sina - obveznosti do FURS

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Prenos dejavnosti na sina - obveznosti do FURS

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 21 Jan 2016, 12:47

Običajno se, žal, srečujem le z dokončnim zapiranjem dejavnosti . s.p., sedaj gre za prenos na naslednika, sina. Vem, da ob oddaji davčnega obračuna izpolnim o tem posebno prilogo (mislim, da 14 b...). Kakšna obvestila, poleg tega, mora stari ali novi podjetnik še poslati, kakšna opravila?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Prenos dejavnosti na sina - obveznosti do FURS

Odgovor Napisal/-a slovan » 21 Jan 2016, 15:02

Je kar nekaj tega, kar je potrebno "preštudirati". Za začetek poglejte ZGD (copy dveh členov); zakon o davčnem postopku pri davčno nevtralnem prenosu s.p,-ja in osnovni 51. člen Zakona o dohodnini.

72.a člen ZGD
(prenos podjetja na podjetnika prevzemnika)

(1) Podjetnik lahko za časa svojega življenja prenese podjetje na drugo fizično osebo (v
nadaljnjem besedilu: podjetnik prevzemnik). S prenosom preidejo na podjetnika prevzemnika
podjetje podjetnika ter pravice in obveznosti podjetnika v zvezi s podjetjem. Podjetnik prevzemnik
kot univerzalni pravni naslednik vstopi v vsa pravna razmerja v zvezi s prenesenim podjetjem
podjetnika.
(2) Podjetnik in podjetnik prevzemnik morata skleniti pogodbo o prenosu podjetja v obliki notarskega zapisa.
(3) V pogodbi o prenosu podjetja morajo biti navedeni:
- firma in sedež podjetnika,
- morebitno izrecno soglasje glede uporabe imena in priimka podjetnika v firmi podjetnika prevzemnika ter morebitno izrecno soglasje glede uporabe matične številke podjetnika,
- izjava o prenosu podjetja in
- vrednost podjetja (premoženje ter pravice in obveznosti v zvezi s podjetjem) na dan obračuna
prenosa podjetja z natančnim opisom podjetja, pri čemer se je mogoče sklicevati na listine, kot so letna bilanca stanja, vmesna bilanca stanja ali ustrezen računovodski izkaz, če je na podlagi njihove vsebine mogoče določiti vrednost podjetja, ki je predmet prenosa. Predložene listine na dan prijave za vpis prenosa podjetja v register ne smejo biti starejše od treh mesecev.
(4) Dan obračuna prenosa podjetja iz prejšnjega odstavka je bilančni presečni dan, po stanju na katerega podjetnik sestavi računovodske izkaze podjetja podjetnika. Za sestavo računovodskih izkazov po tem odstavku se smiselno uporabljajo določbe prvega odstavka 68.
člena tega zakona.
(5) Podjetnik mora objaviti nameravani prenos. Za objavo se smiselno uporabljajo določbe drugega odstavka 75. člena tega zakona.
(6) Podjetnik prevzemnik mora vložiti prijavo za vpis prenosa podjetja pri AJPES. Predlogu za vpis prenosa podjetja je treba priložiti pogodbo o prenosu podjetja ter druge podatke iz drugega odstavka
74. člena tega zakona.
(7) AJPES hkrati vpiše podjetnika prevzemnika v Poslovni register Slovenije, če še ni vpisan, in po uradni dolžnosti izbriše iz njega podjetnika. Z vpisom prenosa podjetja v Poslovni register Slovenije podjetnik preneha opravljati dejavnost, podjetje podjetnika pa v skladu s pogodbo o prenosu podjetja preide na podjetnika prevzemnika.
(8) Če podjetnik prevzemnik ne izpolni obveznosti, ki so nastale podjetniku v zvezi s podjetjem pred vpisom prenosa podjetja v Poslovni register Slovenije, odgovarja zanje podjetnik z vsem svojim premoženjem. Za zastaranje se smiselno uporabljajo določbe 133. in 134. člena tega zakona.

75. člen ZGD
(sprememba in prenehanje opravljanja dejavnosti)
(1) Podjetnik mora vsako spremembo podatkov iz drugega odstavka prejšnjega člena v 15 dneh po nastanku spremembe prijaviti AJPES. Prenehanje opravljanja dejavnosti mora podjetnik ali od njega za ta namen pooblaščena oseba prijaviti najmanj tri dni prej.
(2) Podjetnik mora vsaj 15 dni pred prenehanjem opravljanja dejavnosti na spletnih straneh AJPES objaviti, da bo prenehal opravljati dejavnost, in ob tem navesti tudi dan prenehanja opravljanja dejavnosti. Poleg objave na spletnih straneh AJPES lahko podjetnik tudi na druge načine obvesti o prenehanju dejavnosti (s pismi upnikom, v sredstvih javnega obveščanja, poslovnih prostorih).

303. člen Zakon o davčnem postopku
(prenehanje opravljanja dejavnosti in nadaljevanje dejavnosti po drugi osebi)

(1) Oseba, ki želi v skladu z zakonom, ki ureja dohodnino, pri ugotavljanju davčne osnove uveljavljati davčno obravnavo, ki se lahko upošteva pri prenehanju opravljanja dejavnosti, če dejavnost nadaljuje druga oseba, ali pri statusnem preoblikovanju podjetnika, in so izpolnjeni pogoji, določeni z zakonom, ki ureja dohodnino, mora takšno davčno obravnavo priglasiti davčnemu organu.
(2) Priglasitev se opravi na obrazcu, ki ga predpiše minister, pristojen za finance. Sestavni del obrazca je tudi izjava o izpolnjevanju pogojev, določenih z zakonom, ki ureja dohodnino.
(3) Oseba, ki preneha z opravljanjem dejavnosti, in novi zasebnik oziroma nova pravna
oseba ali prevzemna pravna oseba opravita priglasitev na enotnem obrazcu, ki ga sopodpišeta.
Kadar oseba preneha z opravljanjem dejavnosti zaradi smrti, priglasitev opravi novi zasebnik
oziroma pravna oseba, v katero so vložena sredstva.
(4) Priglasitev se mora opraviti najpozneje do roka za predložitev davčnega obračuna davčnega zavezanca, ki je prenehal z opravljanjem dejavnosti. Priglasitev se opravi pri davčnem organu, kjer je davčni zavezanec, ki preneha z opravljanjem dejavnosti, vpisan v davčni register.
(5) Davčni organ na podlagi priglasitve osebo, ki priglasi davčno obravnavo v skladu s tem členom zakona, v davčnih evidencah označi kot davčnega zavezanca, ki je priglasil posebno obravnavo, in mu o tem izda potrdilo.
(6) Osebe, ki so priglasile davčno obravnavo v skladu s tem členom, morajo v davčnem obračunu posebej izkazati učinke na davčno osnovo, ki so posledica upoštevanja priglašene davčne obravnave.

51. člen Zakona o dohodnini (prenehanje opravljanja dejavnosti)


lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Prenos dejavnosti na sina - obveznosti do FURS

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 26 Jan 2016, 08:40

Hvala za dodatna pojasnila.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

izidora
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 101
Pridružen: 19 Dec 2007, 20:06

Re: Prenos dejavnosti na sina - obveznosti do FURS

Odgovor Napisal/-a izidora » 15 Mar 2018, 13:36

Imam podoben problem s prenosom dejavnosti na sina.
V DDD-DDD za leto 2017 sem zaradi razlike med prodajno in knjigovodsko vrednostjo osnovnega sredstva izkazal revalorizacijski prihodek in ste močno poviša osnovo za obračun prispevkov v letu 2018 - 3,5 kratnik povpr. plače. Če osnovnega sredstva na bi prodal, bi ostal na dosedanji višini dajatev. Ker sem nabavil nov avtobus, nisem imel osnove za davek iz dejavnosti. Če bom moral plačevati več kot 2.000 EUR /znižanih za 2o%), bom padel v izgubo in ne bom imel sredstev za preživljanje: zaposlena imam dva delavca, ki ju bom moral tudi odpustiti, saj imam visoke anuitete za odplačilo lisinga.
Ker ne vem, na koga bi naslovil vlogo za znižanje osnove (glede na enkratni dogodek prodaje), sem razmišljal o prenosu dejavnosti na sina, jaz pa bi bil pri sinu zaposlen.
Sedaj pa me zanima, ali bi moral sin plačevati dajatve za soc. varnost po zgoraj navedenem DDD DDD, ali bo zanj izračunana osnova na podlagi bilanc, ki se bodo sestavile zaradi prenosa dejavnosti.
HVALA HVALA
LP
Borut

izidora
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 101
Pridružen: 19 Dec 2007, 20:06

Re: Prenos dejavnosti na sina - obveznosti do FURS

Odgovor Napisal/-a izidora » 04 Apr 2018, 14:59

Ni nobenega odgovora na vprašanje. Je pa zelo malo časa za rešitev problema. Blede na to, da bi moral zasebnik plačevati prispevke za socialno varnost od 3,5X osnove, kar bi vplivalo na njegovo dejavnost in bi moral odpustiti delavce.
ALI JE V SLOVENIJI KAKŠEN ORGAN, KI BI LAHKO DOPUSTIL ZNIŽANJE OSNOVE ZA PRISPEVKE NA PODLAGI TEKOČIH PODTAKOV IN NE IZ PODATKOV PRETEKLAEGA LETA.
PROSIM ZA MNENJA.

and543
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 04 Apr 2018, 17:38

Re: Prenos dejavnosti na sina - obveznosti do FURS

Odgovor Napisal/-a and543 » 04 Apr 2018, 17:50

Vprašajte na FURS če je še možnost podaje vloge za znižanje osnove za plačilo(včasih je to veljalo). Čim prej če se še da in obrazložite. .
http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet ... arnost.pdf
lp
A.

izidora
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 101
Pridružen: 19 Dec 2007, 20:06

Re: Prenos dejavnosti na sina - obveznosti do FURS

Odgovor Napisal/-a izidora » 05 Apr 2018, 16:26

Žal je odgovor negativen. Po njihovo lahko izda tak sklep ZPIZ, oni pa tega ne naredijo.

Odgovori