Normiranec in tujina

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ursuss
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 54
Pridružen: 10 Feb 2010, 18:47
Kraj: Vrhnika

Normiranec in tujina

Odgovor Napisal/-a ursuss » 31 Jan 2017, 15:05

Zanima me naslednje, stranka bo imela popoldanski s.p. in bo normiranec vprašanja pa so sledeča:

- če izda račun v tujino EU, ali mora imeti ID št za DDV in na računu pa napisati klauzulo za obrnjeno davčno obveznost?

-ali je potrebno od provizije, ki mu jo bo zaračunala tuja firma za posredovanje turistov, obračunati slovenski DDV ter izpolniti obrazec DDV-0 (tak postopek je namreč predpisan za sobodajalce in ne vem, če sem spada tudi popoldanski s.p.)
čeprav vem, da normiranec in vodi samo prihodke

Že vnaprej hvala za odgovore, urša

ursuss
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 54
Pridružen: 10 Feb 2010, 18:47
Kraj: Vrhnika

Re: Normiranec in tujina

Odgovor Napisal/-a ursuss » 06 Feb 2017, 18:45

Rabim samo odgovor še na to vprašanje:

-ali je potrebno od provizije, ki mu jo bo zaračunala tuja firma za posredovanje turistov, obračunati slovenski DDV ter izpolniti obrazec DDV-0 (tak postopek je namreč predpisan za sobodajalce in ne vem, če sem spada tudi popoldanski s.p.)
čeprav vem, da normiranec in vodi samo prihodke

Že vnaprej hvala za odgovore, urša

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Normiranec in tujina

Odgovor Napisal/-a slovan » 07 Feb 2017, 08:32

Vprašanje je premalo natančno, zato tudi ta odgovor temelji na osnovnih predpostavkah, da je v okviru s.p.-ja z vidika lastništva "nepremičnine", ki se daje v najem vse pravilno izkazano.
Kot "popoldanski s.p." ste povsem v enaki vlogi kot vsi drugi davčni zavezanci ter imate enake obveznosti, ki se nanašajo na DDV. Ali ste pridobili identifikacijsko številko za DDV, ker presegate prag 50.000€ ali pa ste prostovoljno vstopili v sistem DDV. Kolikor pa nimate potrebe za vstop v sistem DDV v Sloveniji ste pač mali davčni zavezanec in za vas velja 94. člen Zakona o DDV (v Sloveniji od dobav blaga in opravljanju storitev ne obračunate in ne izkazujete DDV-ja).
Povsem druga slika pa je pri opravljanju/pridobivanju storitev z davčnimi zavezanci iz EU. Za tovrstno opravljanje dejavnosti morate pridobiti ID, ne glede na višino/limit opravljanega prometa kot atipični davčni zavezanec. Za dobavo storitev v EU gre za obrnjeno davčno breme (glej 25. člen ZDDV) in DDV obračuna in plača davek kupec teh storitev in obratno, ko je prejem storitev iz EU, pa od teh storitev plačate DDV v Sloveniji. Atipični davčni zavezanec si vhodnega davka (o prejetih faktur) ne more odbiti.

S.p.-, ki ugotavlja davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov res vodi le evidenco knjigovodskih listin; evidenco osnovnih sredstev, vendar mora tudi v primeru, ko je zavezanec za DDV voditi vse evidence, ki jih predpisuje Zakon o davku na dodano vrednost in na podlagi katerih lahko ugotovi davčno obveznost (knjiga prejetih faktur; knjiga izdanih faktur...); predložitev obrazca DDV-O in RP-O za dobavo storitev v EU davčnim zavezancem....

Tukaj je nekaj členov Zakona o davku na dodano vrednost; vi pa si preberite tudi osnovno zakonodajo s področja sobodajalstva (Zakon o gostinstvu.....)..:

5. člen
(definicija)
(1) »Davčni zavezanec« je vsaka oseba, ki kjerkoli neodvisno opravlja katerokoli ekonomsko dejavnost, ne glede na namen ali rezultat opravljanja dejavnosti.
(2) »Ekonomska dejavnost« iz prvega odstavka tega člena obsega vsako proizvodno, predelovalno, trgovsko in storitveno dejavnost, vključno z rudarsko, kmetijsko in poklicno dejavnostjo. Ekonomska dejavnost obsega tudi izkoriščanje premoženja in premoženjskih pravic, če je namenjeno trajnemu doseganju dohodka.

25. člen
(splošna pravila)
(1) Kraj opravljanja storitev, ki jih prejme davčni zavezanec, ki deluje kot tak, je kraj, kjer ima ta davčni zavezanec sedež svoje dejavnosti. Če so te storitve opravljene stalni poslovni enoti davčnega zavezanca, ki ni v kraju, kjer ima sedež svoje dejavnosti, je kraj opravljanja teh storitev kraj, kjer ima ta davčni zavezanec stalno poslovno enoto. Če takega sedeža ali take stalne poslovne enote ni, je kraj opravljanja storitev kraj, kjer ima davčni zavezanec, ki prejme te storitve, stalno oziroma običajno prebivališče.
(2) Kraj opravljanja storitev, ki jih prejme oseba, ki ni davčni zavezanec, je kraj, kjer ima izvajalec storitev sedež svoje dejavnosti. Če so te storitve opravljene iz stalne poslovne enote izvajalca, ki ni v kraju, kjer ima izvajalec sedež svoje dejavnosti, je kraj opravljanja teh storitev kraj, kjer ima izvajalec storitev stalno poslovno enoto. Če takega sedeža ali take stalne poslovne enote ni, je kraj opravljanja storitev kraj, kjer ima izvajalec storitev stalno
oziroma običajno prebivališče.

78. člen
(obveznost prijavljanja)
(1) Vsaka oseba mora davčnemu organu prijaviti kdaj začne opravljati dejavnost kot davčni zavezanec, in predložiti zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV. Davčni zavezanec mora davčnemu organu prijaviti tudi vsakršno spremembo v zvezi z dejavnostjo in prenehanje opravljanja dejavnosti.
(4) Ne glede na drugi odstavek tega člena mora vsak davčni zavezanec, ki ima sedež v Sloveniji in opravlja storitve na ozemlju druge države članice, za katere je plačnik DDV v skladu s 196. členom Direktive Sveta 2006/112/ES izključno prejemnik storitev in vsak davčni zavezanec, za katerega se na ozemlju Republike Slovenije opravijo storitve, za katere je v skladu s 3. točko prvega odstavka 76. člena dolžan plačati DDV, predložiti davčnemu organu zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV.


lp

Odgovori