Obračun potnega naloga za tujino

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Tumarije
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 13 Dec 2011, 10:15

Obračun potnega naloga za tujino

Odgovor Napisal/-a Tumarije » 07 Apr 2017, 13:35

Spoštovani,

imam vprašanje glede obračuna potnega naloga za tujino.

Pred potovanjem v državo X sem naročil predujem 100 DEN enot te države. To sem storil zato, ker nimamo službene plačilne kartice, potovanje je trajalo teden dni, država pa na višjem standardu kot Slovenija, kar pomeni, da je vse dražje kot pri nas.

Srednji tečaj BS za obračun iz EUR v DEN je 200 EUR za 100 DEN.
Naša firma je za 100 DEN predujma plačala na banki 208 EUR, saj so jih kupili po prodajnem tečaju banke, plus nek dodaten strošek nakupa.

Pri obračunu potnega naloga so mi dnevnice obračunali v EUR, kar je normalno. Za predujem so mi računali, kot da sem dobil 208 EUR, pri prijavljenih stroških pa so mi porabljene DEN upoštevali po srednjem tečaju banke Slovenije in sicer samo 200 EUR.

To pomeni, da moram sedaj iz svojega žepa dati 8 EUR, ker sem s predujmom plačal stroške na službeni poti?

V našem računovodstvu mi pravijo, da je tako po vseh pravilih, meni pa se zdi, da temu le ne more biti tako, saj enostavno ni logično, če mi predujem v tuji valuti računajo po enem tečaju, stroške na poti pa po drugem tečaju, seveda takem, da sem na škodi jaz.

Verjetno bi bilo prav, da se tudi predujem obračuna po tečaju BS, saj ne more biti različnih pravil za prihodke in odhodke v isti valuti na istem potnem nalogu? Ali je tu mogoče kaka siva cona, ki omogoča razne "prijeme pod pasom"?

Hvala.

Tumarije
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 13 Dec 2011, 10:15

Re: Obračun potnega naloga za tujino

Odgovor Napisal/-a Tumarije » 10 Apr 2017, 14:51

Očitno je to le pretrd oreh za ta forum :(

Tumarije
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 13 Dec 2011, 10:15

Re: Obračun potnega naloga za tujino

Odgovor Napisal/-a Tumarije » 12 Apr 2017, 09:25

169 ogledov, 5 dni na forumu in nobenega odgovora na takšno relativno enostavno vprašanje. Zgleda, da sem od članov tega foruma, za katere sem smatral, da imajo določena znanja, pričakoval malo preveč?

Očitno je tak način "natega" delavca zapisan že v računovodske standarde in pravila ter je tako stalna praksa v slovenskih podjetjih. Bedno! Ali pa mogoče obstaja v kaki firmi kak računovodja, ki ne krade drobiža delavcem na terenu v tujini zato, da bi še dodatno napolnil žepe lastnikom firme na račun menjalniških tečajev? Si upa napisati, kako pri njih to obračunajo, da delavec ni ogoljufan?

Ali pa računovodje enostavno ne razmišljate o tem in pač delavcu enostavno ukradete ta "drobiž". Saj vam je vseeno, številka je številka in papir prenese vse. Glavno, da "pod črto na zaključnem računu vse štima". Vendar nikar ne pozabite! Delavec zasluži denar, ki ga potem vi vehementno obračate! Če delavec tega ne bi zaslužil, bi vi bili brez dela in službe! Zapomnite si to, ko v imenu firme kradete delavcem "drobiž" pri potnih nalogih!

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Obračun potnega naloga za tujino

Odgovor Napisal/-a slovan » 12 Apr 2017, 10:37

Če ste s tem zapisom pričakovali odgovor na vaše "enostavno vprašanje" se krepko motite. Računovodje oblatiti na takšen način kaže na odnos vprašanega do tistih, ki mislijo drugače kot on (pri tem očitno na forumu ne misli nihče..).
Konkretne stvari je potrebno razčistiti najprej v podjetju, kjer ste zaposleni. Škarje in platno vam režejo tam in ne na forumu. Tudi drugačno stališče kogarkoli, ki bi se oglasil na vaše vprašanje, še ne pomeni, da je to stališče bolj pravilno kot je stališče vaših odgovornih v podjetju. Način obravnave določenih področij je stvar internih aktov podjetja. Računovodski standardi ne določajo operativne izvedbe, temveč le, da poslovni dogodki kažejo pošteno sliko in so računovodski izkazi odslikava takšnega vrednotenja.

In sedaj bom prekršila lastno stališče:
Pri uporabi tečaja za preračun iz ene valute v EUR se lahko uporabi tako tečaj po katerem podjetje kupi valuto ali pa referenčni tečaj ECB (Banka Slovenije) oziroma Mesečna tečajnica Banke Slovenije – valute, za katere ECB ne objavlja referenčnih tečajev. To pomeni, da se pri obračunu potnega naloga lahko uporabi namesto tečaja BS prodajni tečaj banke oziroma se razlika med prodajnim in referenčnim tečajem lahko smatra kot tečajna razlika na ravni podjetja.
In SRS-ji pravijo tako:
5.39. (terjatve) Z valutnim tečajem je v tem standardu mišljen referenčni tečaj Evropske centralne banke, iz utemeljenih razlogov pa se lahko uporabi tudi ustrezni tečaj poslovne banke.
9.30. (dolgovi) Z valutnim tečajem je v tem standardu mišljen referenčni tečaj Evropske centralne banke, iz utemeljenih razlogov pa se lahko uporabi tudi ustrezni tečaj poslovne banke.

lp

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: Obračun potnega naloga za tujino

Odgovor Napisal/-a rupert » 12 Apr 2017, 12:37

Ne znam tega sicer formalno utemeljiti (skozi člene), ampak vsakemu normalnemu je jasno, da MORA biti (po ZKP - zdravi kmečki pameti) obremenitev in razbremenitev opravljena na enak način - po enakem tečaju - torej v vašem primeru tudi obračun stroškov po bančnem prodajnem.

Kar postavite se zase!

Tumarije
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 13 Dec 2011, 10:15

Re: Obračun potnega naloga za tujino

Odgovor Napisal/-a Tumarije » 12 Apr 2017, 13:52

Spoštovana Rupert in Slovan,

hvala lepa za odgovora. Žal mi je, da sem moral uporabiti malo "dodatne vzpodbude", a očitno je obrodila sadove :spomezik:

Lep pozdrav.

Odgovori