Dolžniki

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
B0ris
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 75
Pridružen: 01 Nov 2004, 09:58
Kraj: Dolenjska
Kontakt:

Dolžniki

Odgovor Napisal/-a B0ris » 16 Feb 2005, 15:21

Lep pozdrav,

zanima me, kakšen je postopek glede dolžnikov, ki še niso plačali račun. Imam recimo enega človeka, ki me "nateguje" že več kot 4 mesece, da po plačal račun, pa še vedno nič. Znesek je zelo majhen (31.000,00 SIT), opremo je pa pač že dobil. Vsak dan obljublja da bo plačal, pa še vedno nič, jaz imam pa tega počasi dovolj !!!
Kakšen je postopek glede prisilne izterjave dolga ?

anka
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2415
Pridružen: 27 Jul 2004, 18:12

Odgovor Napisal/-a anka » 16 Feb 2005, 15:29

Pismeno mu pošljite opomin in stroške opomina ter po možnosti tudi stanje odprtih postavk, da vam potrdi, da ima odprte račune, drugače pa lahko date predlog za izvršbo, ob tem morate tudi predložiti vse dokaze (potrjena postavke, pismeni opomini...), pa tudi zamudne obresti lahko zaračunate.

sova
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 694
Pridružen: 28 Maj 2004, 14:04
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a sova » 17 Feb 2005, 08:56

Najbolj efektiven postopek je ta, da ga ovadite na policiji za goljufujo ali pa ga samo prestrašite s tem... To se pri nas obnese.

tisdno
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 647
Pridružen: 11 Avg 2003, 21:34
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a tisdno » 17 Feb 2005, 10:00

Ker delam vsak dan s temi rečmi lahko povem,da ni potrebno poslati dolžniku niti opomin, niti v podpis odprtih postavk. Enostavno, poglejte na portal Banke Slovenije, če ima dolžnik že blokade, če nima, potem je seveda velika možnost, da boste dobili denar z izvršbo. Za izvršbo pa potrebujete samo originalni račun in 11.400,00 SIT za sodno takso. Ta znesek in pa znesek, ki ga boste plačali pri odvetniku, če boste pač vzeli odvetnika, bo v sklepu o izvršbi upoštevan in ga boste dobili nazaj, skupaj z obrestmi.

B0ris
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 75
Pridružen: 01 Nov 2004, 09:58
Kraj: Dolenjska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a B0ris » 18 Feb 2005, 11:26

Ja, saj sem mu že večkrat rekel, da če ne gre drugače da bo šlo plačilo preko sodne izvedbe, vendar je samo obljubljal in obljubljal pa nič. Danes ga še enkrat pokličem in če ne bo, grem do odvetnika in bomo zadevo uredili na pravni način.

Vsem hvala za koristne informacije.

sova
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 694
Pridružen: 28 Maj 2004, 14:04
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a sova » 18 Feb 2005, 14:17

Sem vam že rekla, da raje prej pokličite policijo, manj stane, deluje...

tisdno
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 647
Pridružen: 11 Avg 2003, 21:34
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a tisdno » 21 Feb 2005, 11:58

Mora imet tale zelo, zelo veliko masla na glavi, da bo šlo skoz na policiji za goljufijo. Ker če je takrat, ko je naročil material, storitve bil likviden oz. je obstajala možnost, da bo dolg poravnal, potem je to daleč stran od goljufije in je seveda civilno pravno razmerje. Nobeden policaj ne bo delal prijave za goljufijo, ampak te bodo odslovili z napotilom na pravdo. Sama vse to vem, pa sem kljub temu, ker sem vedela, da naš dolžnik ne plačuje računov vse povprek, da je "goljuf", probala po vseh mogočih vezah dat prijavo na policijo (dolg je bil 1.000.000 SIT) pa so me na žalost napotil na pravdo, kar se je na koncu izkazalo za zelo dobro,saj smo dobili po dveh letih dvojni znesek zaradi obresti (najlepše naložen denar, če je izvršba uspešna)

NAJI
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 95
Pridružen: 17 Jan 2005, 10:05

Odgovor Napisal/-a NAJI » 21 Feb 2005, 12:40

Ali ima še kdo mogoče kakšne izkušnje s tožbo.
Imamo kupca, ki nam je veliko dolžan in
smo ga dali v tožbo. Dobili smo že odločbo
o izvršbi, pa se je kupec pritožil.
Obveznost priznava, vendar navaja kar neke
reklamacije, podpisano imamo dobavnico, in
njegovo izjavo, da bo do določenega roka
poplačal svoje obveznosti,kar pravi odvetnik
da zadošča.Kupec ima odprte 3 TRR in vse
tri blokirane po podatkih na BS. Ima mogoče že kdo
kakšne podobne izkušnje in kako se je zadeva
zaključila.Kupec je s.p., zato bo verjetno
poskrbel, da ne bo imel stanja na TRR.
LP,Naji

tisdno
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 647
Pridružen: 11 Avg 2003, 21:34
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a tisdno » 21 Feb 2005, 13:06

Glede na to, da je dolžnik dal ugovor, izvršba ni pravnomočna in je potrebno počakat na sklep sodišča, ali bo zadevo dal na pravdo, ali pa bo njegov ugovor zavrnil. Ko bo sklep pravnomočen in če cca 1 do 2 meseca ne bo nobenega priliva na vaš TRR vam priporočam, da naslovite prošnjo na Banke, pri katerih ima odprt TRR, kaj je z zadevo in zakaj ni realizirana. Dobili boste obvestilo, kateri ste v čakalni vrsti.
Mogoče ni tako hudo, kot se vidi, saj blokada na vseh računih je normalna pri izvršbi. Vse je odvisno, koliko jih je pred vami.

Upam, da je šla izvršba na vse možno (plača, premičnine, TRR), drugače bo potrebno, če bo seveda na TRR neuspešna, to razširiti. V kolikor imate rojstni datum te osebe, lahko sami poizveste na MNZ, Centru za upravno informatiko, ali je lastnik avta oz. podate predlog na sodišče, da mora sam sporočiti na sodišče, kaj ima.
SREČNO

NAJI
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 95
Pridružen: 17 Jan 2005, 10:05

Odgovor Napisal/-a NAJI » 21 Feb 2005, 13:34

Hvala TISDNO,
Upam, da se bo izteklo pozitivno za nas.
Malo me skrbi, ker ni hotel odvetnik še nobenih
dokumentov/dobavnica,račun...), pravi, da ni
potrebno saj mora dolžnik sedaj dokazovati.
Še to, ali se sprosti blokada na TRR, če se je
na izvršbo pritožil,
LP

tisdno
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 647
Pridružen: 11 Avg 2003, 21:34
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a tisdno » 21 Feb 2005, 13:47

Ne blokada se ne sprosti. Banka sredstva zadrži do pravnomočnosti. Tako bi moglo biti in v večini primerov je tako, vendar obstajajo tudi razlike in včasih se zgodi, da sprostijo sredstva, ampak res v majhnem odstotku.Nekaj ne razumem, kako odvetnik ni zahteval računa, saj brez računa ni možno dati izvršbe.Res pa je, da je bolje, da se ne da k izvršbi zraven nič drugega kot samo račun, zaradi tega, da počakaš, kaj bo dolžnik ugovarjal.Potem pa ti daš vse svoje dokaze k odgovoru na ugovor.

anka
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2415
Pridružen: 27 Jul 2004, 18:12

Odgovor Napisal/-a anka » 21 Feb 2005, 13:55

Mislim, da prej "blokada računa ni možna" dokler sklep pravnomočen.

LP

Odgovori