Kako povišat prispevke za pokojnino

Novosti v letu 2011
Odgovori
mmd
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 03 Sep 2012, 16:59

Kako povišat prispevke za pokojnino

Odgovor Napisal/-a mmd » 14 Dec 2022, 14:59

Sem samostojni podjetnik in si plačujem minimalne prispevke.
Ker je covid prinesel veliko zanimivih situacij, recimo ugotoviš koliko ti pripada bolniške.
Sem se odločil , da bi to v prihodnje popravil, zvišal.
Zanima me kako si lahko prostovoljno povišam prispevek za pokojnino, ker bi rad imel več kot 500 eur penzije.
Slišal sem da moram vsak mesec izpolnjevat neke obrazce, ali je to res in kje se to naredi?
Lahko to narediš samo ob koncu leta ali je potrebno pol celo leto plačevat, ko ugotoviš da imaš premalo stroškov, je to smiselno. Pa zanima me tudi ali si moram vse prispevke plačevat višje ali si lahko samo za pokojnino?


Hvala za vaše odgovore
lp.

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1568
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Re: Kako povišat prispevke za pokojnino

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 16 Dec 2022, 08:19

Osnova za prispevke se izračuna vsako leto po oddaji davčnega obračuna. To je minimalna osnova, ki jo morate plačevati glede na vaš obračun. Lahko pa si osnovo seveda prostovoljno zvišate. Imam eno takšno stranko, ki sI vsak mesec plačuje višjo osnovo in višje prispevke, kot so mu bili določeni po obračunu. In to že vsa leta njegove dejavnosti.
Enostavno pri oddaji obrazca za obračun prispevkov vsak mesec vnesem višjo osnovo za prispevke. Brez oddaje kakšnih dodatnih obrazcev ali zahtevkov.
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

Odgovori