ZPIZ2 in družbeniki

Novosti v letu 2011
reforma
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 07 Dec 2012, 01:44

Re: ZPIZ2 in družbeniki

Odgovor Napisal/-a reforma » 11 Dec 2012, 23:50

slovan napisal/-a:16. člen je vsaj meni jasen. Po tem členu se zavarujejo družbeniki....IN SO poslovodne osebe ter niso zavarovani na nobeni drugi podlagi za polni delovni čas: niso v delovnem razmerju, niso samozaposleni (s.p.).
Torej... družbenik, ki je za poln delovni čas zaposlen kot direktor (je v delovnem razmerju za poln delovni čas) ne pade v to kategorijo?
slovan napisal/-a: Po tem členu bodo zavarovani npr. lastniki enoosebnih družb pod pogojem: da niso zavarovani na drugi podlagi: npr. v delovnem razmerju v drugi pravni obliki (ne v svoji).
Zakaj bi se to za enoosebne d.o.o. bralo drugače?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: ZPIZ2 in družbeniki

Odgovor Napisal/-a slovan » 12 Dec 2012, 07:50

reforma napisal/-a:Torej... družbenik, ki je za poln delovni čas zaposlen kot direktor (je v delovnem razmerju za poln delovni čas) ne pade v to kategorijo?
Če je lastnik v delovnem razmerju pri drugem podjetju, se ne bo zavaroval po 16. členu. Če je že zaposlen v svoji firmi in zavarovan na podlagi DR in je to razmerje že pred uveljavitvijo zakona o DR (pred letom 2013) ostane tako...(preberite več na strani ZPIZ-a)

lp

racun123
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 19 Okt 2012, 10:07

Re: ZPIZ2 in družbeniki

Odgovor Napisal/-a racun123 » 17 Dec 2012, 09:41

Torej, če sem prav razumela se z ZPIZ-2 za družbenike, ki niso poslovodne osebe (direktor) ne spremeni nič. Npr. če je družbenik upokojenec mu tudi s 1.1.2013 ne bo potrebno nič plačevati.

Kako je pa z družbenikom, ki ni poslovodna oseba (prokurist) in je brezposelen?

Hvala in lp.
Tanja

jaayz
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 08 Dec 2012, 19:43

Re: ZPIZ2 in družbeniki

Odgovor Napisal/-a jaayz » 03 Apr 2013, 12:42

Anybody? Kakršnakoli ideja, podatek?

joze_kto
Nov član
Nov član
Prispevkov: 29
Pridružen: 09 Jan 2012, 13:18

Re: ZPIZ2 in družbeniki

Odgovor Napisal/-a joze_kto » 20 Dec 2013, 11:17

Tudi jaz imam eno vprašanje glede ZPIZ2. Moja mama upokojenka ima podjetje (enoosebno) v katerem je edini lastnik in direktorica. Ne izplačuje si nobenih prejemkov in si jih tudi ne namerava. Namen ima tudi zapreti podjetje. Bojda pa po 1.1. 2014 ne bo smela biti več direktorica in prejemnica pokojnine obenem. Ali to drži? Vprašala je na ZPIZ a ji vsak referent odgovori malce drugače.

Zanima me pa še, ali bi, v primeru da to drži, lahko npr. mene vpisala , kot direktorja do pričetka postopka zaprtja podjetja in ali bi ji bilo za to plačevati prispevke? Jaz sem namreč že zavarovan po 040/112 podlagi pri sebi (moja enoosebna družba).
Upam, da sem dovolj razumljivo postavil vprašanja. :D

Že vnaprej se zahvaljujem za odgovore in vsem vam želim prijetne praznike!

JOZE1957
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 27 Jul 2016, 13:59

Re: ZPIZ2 in družbeniki v d.n.o.

Odgovor Napisal/-a JOZE1957 » 27 Jul 2016, 14:38

Spoštovani.
Imam vprašanje ; Sva 2 družbenika v d.n.o. Do sedaj sva bila oba tudi poslovodne osebe in prijavljena v zavarovanje z 1.1.2016 je bil na seji z sklepom družbenikov sprejet sklep o izbrisu poslovodne osebe . Družbenik pa še naprej ostaja. Sklep o odstopu kot poslovodna oseba je bil preko notarja posredovan na sodišče .Ali mora biti družbenik, ni več kot poslovodna oseba v d.n.o. prijavljen v obvezno zavarovanje .
Lep pozdrav.
Jože

Odgovori